PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Ziya Selçuk Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ziya selçuk 1
Tam adı: Ziya Selçuk
Doğum tarihi: 1 Mayıs 1961
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Aynur Selçuk (Annesi), Cevdet Selçuk (Babası), Oktay Selçuk (Kardeşi),
Eşi: Rana Selçuk
Çocuk (ları): Şahika Selçuk, Yusuf Selçuk
Mesleği: Akademisyen, Bakan
Aktif Yılları: 1989 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Ziya Selçuk Kimdir? Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi‘nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yine Ankara Üniversitesi‘nde Psikoloji branşında yüksek lisans eğitimi almıştır. 1989 senesinde ise Ankara Hacettepe Üniversitesi Psikoloijk Danışmanlık ve Rehberlik branşında doktora eğitimini tamamlamıştır.

Daha sonra Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi‘nde Sınıf Öğretmenliği Bölümü‘nde öğretim görevlisi olarak görev almıştır. Selçuk daha sonra da doçent ve profesör ünvanlarını almıştır. Pek çok özek eğitim ve öğretim kurumunun temelini atmada pay sahibi olan Selçuk, TED (Türk Eğitim Derneği) Üniversitesi‘nin hem kurucusu hem de Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısıdır.

Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitim ve öğretimde müfredat reformu gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza atmıştır. 2003 ve 2008 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini icra etmiştir. 21 Mart 2003 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı (M.E.B.) Talim Terbiye Kurulu Başkanı olmuş ve 8 Mayıs 2008 tarihinde 5 senedir icra ettiği görevini bırakmıştır.

İlginizi çekebilir: Selçuk Yöntem Kimdir?

Özel Maya Okulları’nın da kurucularında olan Selçuk, mizaç, gelişim, iletişim, öğrenme, davranış gözlemi ve rehberlik konularında pek çok araştırma yapmış ve kitaplar yazmıştır. Selçuk, bunun yanı sıra TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesi ve Türkiye Zeka Vakfı Üyesidir.

Prof. Dr. Ziya Selçuk, 9 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafında Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirilmiştir. Selçuk, göreve geldiği günden bu yana pek çok başarılı projenin altına imzasını atmıştır. Öğrenciler tarafından da  sevilen Bakan Selçuk, sevecen tavrı ve yakın ilişkileri ile dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ders sayılarının çok fazla olduğunu belirtmiş ve bu hususta ders sayılarının azaltılacağını belirtmişti. Bu haber sonrasında öğrenciler büyük sevinç yaşarken, velilerde bakanlığın adlığı bu karara destek verdi.

Selçuk, Rana Selçuk ile dünya evine girmiştir.  Bu evliliğinden üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Ziya Selçuk Kaleme Aldığı Kitapları

  1. 1995 – İnsan İlişkilerinde Kendini Açma
  2. 1998 – Gelişim ve Öğrenme
  3. 1998 – Okul Deneyimi ve Uygulama
  4. 2000 – Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar
  5. 2000 – Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=EZ5PJqrVGv8

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu