PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Zekeriya Yapıcıoğlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Zekeriya Yapıcıoğlu Kimdir?
Tam adı: Zekeriya Yapıcıoğlu
Doğum tarihi: 1966
Doğum yeri: Batman / Türkiye
Eşi: Nevin Yapıcıoğlu
Çocuk (ları): 5 çocuğu vardır
Mesleği: Siyasetçi, avukat
Aktif Yılları: 2013’den bu yana
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Zekeriya Yapıcıoğlu Kimdir? Kürk kökenli hukukçu ve siyasetçidir.

Zekeriya Yapıcıoğlu, 1966 senesinde Batman’da dünyaya gelmiştir. Ailesiyle ilgili pek bir bilgiye rastlanamamıştır. Şu anda Nevin Yapıcıoğlu ile evlidir. Bu evlilikten 5 çocukları vardır.

Zekeriya Yapıcıoğlu Eğitimi ve Kariyeri

İlköğretim, ortaokul ve lise eğitimlerinin hepsini Batman’da tamamlamıştır. 1984 yılında Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesini kazanmıştır. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Kariyerine ilk 1990 tarihinde başlamıştır. 1990 tarihi ile 2012 tarihleri arasında avukatlık yapmıştır. 19 Aralık 2012 tarihinde Mehmet Hüseyin Yılmaz ile birlikte Hür Dava Partisini kurmuşlardır. 30 Haziran 2013 tarihinde Ankara’da yapılan büyük kongre ile Hür Dava Partisinin genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu olmuştur. 2015 tarihinde bağımsız aday olabilmek için partiyi bırakmıştır.

Zekeriya Yapıcıoğlu, 2015 tarihinde Haziran ayında yapılan seçimlerde Diyarbakır ilinde bağımsız aday olmuştur. Diyarbakır’da oyların %3,2’sini alarak buda ortalama 22.923 oya denk gelerek vekil seçilememiştir. 15 Mayıs 2016 tarihinde Hür Dava Partisine geri dönmüştür.

2018 tarihine kadar arada bir kere istifa edip, partinin genel başkanlığını yapan Yapıcıoğlu, 2018 seçimlerine bağımsız milletvekili adayı olabilmek için genel başkanlık görevinden istifa etmiştir.

2 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen 4. Olağan kongre ile birlikte tekrar genel başkan seçilmiştir. 2023 Türkiye genel seçimlerinde de AK Parti listeleri ile birlikte seçime gireceklerini açıklayan Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhur İttifakını destekleyeceğini açıklamıştır.

9 Nisan 2023 tarihinde Hür Dava Partisini genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AK Parti İstanbul, 3. bölge ve 4. sıradan milletvekili adayı olmuştur.

Hür Dava Partisi Nedir?

Hür Dava Partisi, 19 Aralık 2012 tarihinde kurulmuştur. Kurucuları Mehmet Hüseyin Yılmaz ve Zekeriya Yapıcıoğlu’dur. Partinin genel başkanı ise Zekeriya Yapıcıoğlu’dur. Türkiye’de faaliyet gösteren partinin simgesi, açık bir kitap ve sayfaların arasından doğan güneş olarak nitelendirilir. Partinin renkleri yeşil ve sarıdır. Merkezi Ankara’da bulunur. Resmi üyelik sayısı 11.589 kişidir.

Partiye genel başkan seçimleri yapılması için kongre düzenlenmiştir. Kurulduğu günden 2018 tarihine kadar genel başkanlığını Zekeriya Yapıcıoğlu yapmıştır. 21 Mayıs 2018 tarihinde istifa etmiştir. 3. Kongre ile birlikte genel başkanlık için İshak Sağlam seçilmiştir. 7 Ekim 2018 ve 2 Haziran 2021 tarihleri arasında İshak Sağlam, genel başkan olarak kalmıştır. 2 Haziran 2021 tarihinde tekrar düzenlenen kongre ile birlikte Zekeriya Yapıcıoğlu tekrar genel başkan olmuştur.

Hür Dava Partisi, İslam ümmetini ve İslam kimliğini ideoloji olarak görür. Daha önce genel başkanlık yapan İshak Sağlam ”Milliyetçilik bölücülük ve yıkıcılıktır. Osmanlı İmparatorluğu’nun da milliyetçi zihniyet yüzünden yıkılmıştır” demiştir.

Kürt Müslümanların örgütlenip kurduğu siyasal partide, kürt milliyetçiliğinin reddedildiği ve Kürtlük üzerinden Müslümanlık yapmayacaklarını belirtmişlerdir. Partinin ümmetçi bir çizgide olup, ”Türkçü, Kürtçü, Kemalist ve Apoist” kavramlarına şiddetle karşı olduklarını belirtmişlerdir. Zekeriya Yapıcıoğlu ”Şeyh Said hem arif hem mücahid hem kâmil bir mürşid hem şehid hem ilmiyle amil bir alimdir.” sözleriyle Şeyh Said yanlısı olduğunu da belli etmiştir.

Partinin benimsemiş olduğu bazı kurallardan bazıları da ana dilde eğitim olmalı, faizsiz ekonomi modeli olmalıdır. LGBT haklarına kesinlikle karşı çıkılmalıdır. Partinin diğer benimsediği unsur da Türk devletinin, Kürt vatandaşlardan ve bireylerden özür dilemesi gerektiğidir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu