Zeka Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Hafızayı arttırmak veya geliştirmek için birçok takviye yapılabilmektedir. Bu durum aynı şekilde zeka için de geçerlidir. Bazı yiyecek ve besinler beyin fonksiyonlarının güçlenmesine yardımcı olur. Zeka arttıran yiyecekler genelde çocuklar ve bebeklerde daha yoğun olarak tüketilir. Ancak her insan bu yiyeceklere vücudun ve beynin her zaman ihtiyacı bulunmaktadır. İşte zeka arttıran yiyecekler!

zekayi arttiran yiyecekler

Zeka Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Her gıdanın kendine has faydası bulunmaktadır. Zekayı geliştirmeye faydalı olan birçok besin bulunur. Zekayı geliştiren bu önemli besinler doğal yoldan alabileceğiniz bir nevi dopingtir. Zekayı ve hafızayı güçlendirici bu besinlerle günümüzde artmakta olan Alzheimer hastalığından kendinizi korumaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Meyveden sebzeye her alanda hafıza ve zekaya iyi gelen faydalı besinler bulabilirsiniz. İşte onlardan en önemlilerini sizlere listeliyoruz.

zekayi arttiran yiyecekler 5 685x456

Zekaya Faydalı Meyveler

Yaban Mersini

Beyin için hafıza ve zekaya faydalı olabilecek en akıllı seçimlerden biri yaban mersini olmaktadır. Yaban mersini, beyin hastalıklarını azaltmaya, beyni stresten korumaya ve öğrenme kapasitesini artırmaya yardım eder. Yaban mersini, harika bir zeka geliştiricidir. Birçok tarifle kullanabileceğiniz yaban mersinini menülerinizden eksik etmeyin.

Avokado

Son dönemde popülerliği artan bir meyve olan avokadonun faydaları saymaklar bitmez. Bu faydalar arasında kan akışı ve kan basıncına iyi gelmesi en büyük artıdır. Beyin yönünden güçlü bir meyve olan avokado, Omega 3 ve E vitamini açısından çok önemlidir.

zekayi arttiran yiyecekler 3 685x456

Çilek

Beyne iyi gelen meyveler arasında çilekte yer alır. Özellikle bunamayı önleyen çilek, zihnin daha fazla ve verimli çalışmasına yardım eder.

Zekaya Faydalı Sebzeler

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler 

Sebzelerin çoğunun vücuduna büyük faydaları bulunur. Ancak özellikle kırmızı ve turuncu sebzeler, beyin sağlığına etkilidir. Bu sebzelerdeki antioksidanlar beyindeki hücreler için büyük önem taşır.

zekayi arttiran yiyecekler

Brokoli

Sebzeler arasında zeka artırıcı olan besinlerde brokolide bulunur. K vitamini açısından zengin olan brokolinin beyinde hasarlı hücreleri onardığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda hafızayı güçlendiren özelliği bulunmaktadır.

Zekaya Faydalı Olan Diğer Besinler

Bitter Çikolata

Çikolata yemeyi kim sevmez? Çikolatanın fazlası her şeyde olduğu gibi zarar olabilse de, çikolatanın sevilen türlerinden bitter çikolata, yoğun miktarda magnezyum ve antioksidan bulundurduğundan oksijenin beyne daha iyi taşınmasını sağlar. Bu da beynin daha aktif çalışmasına sebep olur.

Yoğurt

Yoğurt hafızayı güçlendirerek, beyni uyaran bir besindir. Beynin çeşitli konulara odaklanmasını kolaylaştırır.

Adaçayı

Zeka geliştirici besinler arasından adaçayı da önemli bir yere sahiptir. Bulundurduğu etken madde, hafızayı güçlendirip, konsantrasyonu arttırmaya yardım etmektedir.

Zeka Geliştirici Besinler ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu