Yaşam

Zahter Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Zahter ya da diğer adı ile zahter otu, genellikle baharat olarak bilinse de aslında doğada kendiliğinden yetişebilen uyumlu bir bitki olarak tanımlanabilir. Ülkemizde özellikle Hatay, Kilis ve Gaziantep gibi birçok bölgede bulunur. Fakat ülkemizin pek çok ilinde bulunan dağlarda da kendi kendine yetişir. Güney Doğu Anadolu mutfağında birçok yemeğin temel malzemesi olarak kullanılır.

Halk arasında kara kekik, zahter kekiği, zater ya da çıprıka gibi farklı isimlerle de anılan zahter otu, gerçekten adından da anlaşılacağı gibi, kekikle aynı familyaya ait bir bitkidir. Ancak, tadı ve sağlık faydaları açısından incelendiğinde, kekik ile zahterin birbirinden oldukça farklı olduğunu rahatça gözlemleyebilirsiniz.

zahter

Zahter Nasıl Kullanılır?

Zahter, farklı şekillerde tüketilir. Genellikle taze zahter, salatalar ve yemeklere doğrudan eklenir. Ancak, zahter keskin bir kokuya sahip olduğu için salatalar ve yemekler için sınırlı miktarda kullanılmalıdır. Kurutulmuş zahter ise çay olarak demlenmelidir.

Bir tatlı kaşığı zahter çay süzgecine yerleştirilir ve ardından sıcak su süzgeçten geçirilir. Bu su biraz demlendikten sonra limon, şeker veya bal ile tatlandırılabilir. Zahterin yoğun kokusu ve tadı, sade içmek istemeyenler için limon ile tatlandırma seçeneği sunar. Ayrıca, taze zahter yaprakları salataları süslemek için de kullanılabilir.

Zahter Faydaları Nelerdir?

Kısaca zahterin ne olduğundan bahsettik. Şimdi bizi daha çok ilgilendiren konuya, yani zahterin sağlık faydalarına geçebiliriz. Zahterin vücut üzerindeki bilinen etkileri şunlardır;

 • Zahter, sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olur.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde vücuda zararlı maddelerin girişini engeller ve mevcut toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
 • Düzenli tüketildiğinde, zahter bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Grip, nezle gibi kış hastalıklarından kanser gibi birçok ciddi hastalığa kadar vücudu çeşitli sağlık sorunlarından korur.
 • Vücuda enerji sağlar ve yorgunluk hissini azaltır.
 • çeşitli yaraların ve iltihapların hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Böbrek sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Karaciğerin yağlanmasını engellemekte önemli bir rol oynar.
 • Bağırsakların sağlıklı işleyişine destek verir. Bu sayede bağırsak hastalıklarının iyileşme sürecine katkı sağlar.
 • Ayrıca, zahter sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratır, sinirleri sakinleştirir ve stres kaynaklı uykusuzluğa karşı bir çözüm sunar.
 • Zahter, vücutta biriken toksinlerden arındırıcı etkisi sayesinde cilt ve saç sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • harici olarak kullanıldığında saç dökülmesini önler, ciltteki sivilce ve lekelerin temizlenmesine yardımcı olur.

zahter

Zahter Zararlı Mı? Yan Etkileri Nelerdir?

Zahter gibi yeni bir bitkiyi tüketmeye başlamadan önce, bu bitkinin olası yan etkilerini ve zararlarını öğrenmek kesinlikle önemlidir. Zahtere odaklandığımızda, bu bitkinin özellikle guatr hastaları, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için tavsiye edilmediğini görmekteyiz. Aynı şekilde, alerjik reaksiyonlara eğilimli kişiler, düzenli ilaç kullananlar, ciddi veya kronik hastalıkları olanlar ya da özel bir diyet uygulayanlar için de doktora danışmadan zahteri tüketmek önerilmez. Sağlıkları için bu tür önlemleri almak son derece önemlidir.

Her besin maddesinde olduğu gibi, zahter tüketiminde aşırıya kaçmamaya dikkat etmek önemlidir. Aşırı zahter tüketimi, ateş yükselmesi, ishal, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi sorunlara yol açabilir. Özetlemek gerekirse, sağlığınızı riske atabilecek adımlardan kaçının. Beslenme konusunda daima ölçüyü kaçırmamaya özen gösterin.

Zahter İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu