Z Kuşağı Nedir? Z Kuşağı Özellikleri ve Yaş Aralığı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Milenyum çocukları olarak bilinen Z kuşağı, teknolojinin içine doğan ve teknolojiyle büyüyen kuşaktır. Çoğu kaynağa göre 90’lı yılların ortasına dayansa da 2000’li yıllardan itibaren başlayan bu kuşak Z kuşağı olarak adlandırılır.  21. Yüzyılın ilk nesli olan bu dönemin çocukları hakkında özellikleri yaş aralıkları ile ilgili tüm bilgiler bu yazımızda topladık. İşte Z kuşağına dair her şey…

z kusagi nedir

Z Kuşağı Nedir?

Son dönemlerde sık sık adını duyduğumuz kavramlar arasında x kuşağı, y kuşağı, z kuşağı gibi dönemler yer almaktadır. 1965-1980 yıllarının arasında doğan kişiler x kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Y kuşağı diğer adıyla Millennial olarak da bilenen, 1980 ile 1995 yılında doğanları içermektedir. Z kuşağı çoğu kaynağa göre 1996 yılından itibaren doğan nesli içerisine alsa da aslında 2000 yılından itibaren doğan ve milenyum çocukları olarak bilinen kuşaktır.

Buna bakılarak aslında 1996 ve 1999 yılları arada kalan kuşak olarak görülür. 2000 ve sonrası doğan çocuklar teknolojinin kucağına doğan, internet kuşağı olarak da bilinir. Bunun sebebi de bu dönemde dünyaya gelenlerin internetsiz ve teknolojisiz bir dönemi görmemiş olmalarıdır.

z kusagi nedir

21. yüzyılın ilk nesli olan Z kuşağının diğer kuşaklara göre daha bilmiş ve yeniliklere açık olmaktadır.

Z Kuşağının Özellikleri Nelerdir?

Teknolojinin her geçen yıl ve dönem gelişmesiyle bütün bireyler bir şekilde bu yeniliklere ayak uydurmaya çabalamaktadır. Z Kuşağı eski dönemlerdeki zorlukları bilmeden direkt olarak yeniliklerin var olduğu ve sürekli dijital bir dünyanın hayatımızı yönetmeye adım adım yaklaştığı dönemde doğduğu için ayak uydurmak konusunda bir zorluk yaşamazlar.

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar gibi birçok cihazlara bebekliklerinden itibaren kullanım konusunda hakim olarak yetişirler. Sosyal olarak medyaya daha ilgilidirler. Teknolojinin verdiği yetki ve hakimiyete dayanarak hızlı ve analitik düşünme yetenekleri bünyelerinde gelişmiş olur. Özgüvenleri sonuna kadar yüksek olan bu Z kuşağının özgürlükleri söz konusu olunca bir hayli keskin çizgileri bulunur.

z kusagi nedir 5 685x456

Toplumsallaşma gibi bütünlük içeren norm ve kurallar onlara göre olmamaktadır. Bu bireyler hep daha bireysel olmaya önem vermektedir. Kuralların kendileri için bir bağlayıcılığı olmamaktadır. Aynı sebeple takım çalışmalarına yatkın değillerdir.

Teknoloji herkesin hayatını kolaylaştırdığı için bu döneme doğanlar bütün işlerin hızlı ve kolay yolunu bildikleri için özveri sergileme, çaba harcama gibi durumlar z kuşağında pek görülmemektedir.

z kusagi nedir

Bu yenilikçi ve teknolojik kuşak, kendinden önceki nesillerle çatışmalara sebep olabildiğinden olumsuz yanlarını da yanında getirir. Bu neslin sürekli bilgisayar başında vakitlerini geçirdikleri ise yapılan birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Bu da dijital bağımlılık ve birçok sanal hastalıkların ortaya çıkarak tehlikeli bir durum oluşmasını sağlamaya başlamaktadır.

Z Kuşağının Özellikleri

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu