Kişisel Gelişim

Liderlik nedir? Lider Kimlere denir?

instagram takipçi hilesi

Liderlik nedir? Lider Kimlere denir? Bugün sizlerle Kişisel gelişimin popüler konularından Liderlik hakkında bilgiler paylaşacağım. En altta bulunan videolardan detaylı İçeriklere ulaşabilirsiniz.

liderlik nedir

Liderlik Nedir?

Lider; Kendisine verilen gücü kullanabilme kapasitesine sahip kimselere denir. Lider aynı zamanda buna bağlı olarak çevresini etkiler. Elinde olan gücü, Toplumda sahip olduğu konum ve Tanınırlığı dolayısıyla, belli zamanlar ve durumlar içinde, etki alanında bulunan topluluğun, kararlarını, tutumlarını ve davranışlarını değiştirip, onları yönetme yeteneğine sahip kişiye denir.

Lider kişi, Her zaman ve koşulda aldığı kararların ve sonuçlarının arkasında durmasını bilmelidir. Yönettiği kişilerin fikir ve düşüncelerine yön verir. Toplumda sahip olduğu duruşuyla, Topluma hitabet şekliyle, kıyafetiyle ve düşünceleriyle etki alanında bulunan kitlenin tutum ve davranışlarına yön verirken, yönettiği kişilerin toplum içindeki tutumuna bağlı olarak, toplumu tutum ve davranışlarını da değiştirebilecek sorumluluk ve buna bağlı olarak güce sahiptir.

Lider kişi, çevresine de kesinlikle danışmalıdır. Çevresinin fikirlerini almalı onları düşünce analizinden geçirmeli ancak son doğru kararı da kendisi vermelidir. Fakat lider kişilerin aldığı çoğu kararın faydasını, etkilediği toplum ve kitlenin büyüklüğüne göre toplumun tamamına yakını görürken, aldığı yanlış kararlarında toplumu aynı şekilde etkilemesi muhtemeldir.

Ancak alınan yanlış bir karar liderin statüsünü olumsuz yönde etkiler. Tüm bu nedenlerden dolayı, lider sorumlu davranışlar sergilemeli ve alacağı kararları çok ince hesaplar yaparak vermelidir. Aldığı her türlü olumlu yada olumsuz kararın kendisi hakkında olduğu gibi toplum içinde yararlarını ve zararlarını masaya yatırmalıdır.

lider2

Liderlik Ve Siyaset

Liderler genelde Türk toplumunda siyasetçi kişilerle çok fazla şekilde özleştiğinden, bunların her zaman lider kişiler olduğu kanısına varılmıştır. Ancak Liderlerin sadece siyasetçilerden bulunmadığı bir gerçektir. Yine genel bir kanı Lider ve yöneticinin karıştırılmasıdır. Her lider kişi iyi bir yöneticidir fakat her yönetici iyi bir lider değildir.

Lider Ve Yönetici Aynı Şey Midir?

Yönetici ve Lider kişilerin birbirinden ayırt edilmesi son derece basittir. Yönetici kişiler; mevcut içinde bulunduğu sistemi devam ettiren, idare etme mekanizmasını daha çok ön planda bulunduran, sistemi her geçen gün tekrar ettirme gayreti içerisinde olan, sistem ve kurulu olunan yapılar üzerine fazla şekilde odaklanmış, denetmele işlerine güvenen ve kısa süreli görüşleriyle sistemi devam ettiren kişilere denir.

Lider kişiler; Sisteme rağmen kendi fikirleri ve toplumun çıkarları doğrultusunda hareket eden. Gerektiğinde sistemi kendi bildiği şekilde düzenleyip yazan, yenilikçi politikasıyla ön planda olan, sürekli gelişmeyi seven, sade ve orjinal fikirlere sahip, insanlar ve hitap ettiği kesime odaklı, dürüstlük ve doğruluğu esas alan, Uzun dönemli planlara sahip kişilere denir.

Liderlik İle İlgili Videolar:

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu