Kişisel Bakım

Yüz Yıkarken Sıklıkla Yapılan 7 Hata

instagram takipçi hilesi

Yüz Yıkarken Sıklıkla Yapılan 7 Hata..! Yüz yıkamak en basit temizlik adımlarında bir tanesidir. Sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkarsanız hem uykunuz dağılır hem de yüzünüzde gece biriken yağ ve çapakları temizlemiş olursunuz.

Sağlıklı bir cildin en önemli adımlarında bir tanesi hiç şüphesiz ki temizliktir. Bu temizliğin en ucuz ve kolay yolu ise yıkamaktır. Yüz yıkamak yapabileceğiniz en basit temizlik adımıdır. Yüzünüzü bu basit adımdan mahrum bırakmak ya da yüzünüzü yanlış yıkamak iyi değil. Bu yüzden bu yazımızda hem kadınların hem de erkeklerin yüzlerini yıkarken sık sık yaptıkları 7 hatadan bahsedeceğiz…

yüz yıkarken yapılan hatalar

Yüz Yıkarken Sıklıkla Yapılan 7 Hata

1) Suyun Çok Sıcak ya da Çok Soğuk Olması

Suyun sıcaklığını yükseltmek nispeten iyi olsa da, bunu yapmak istediğiniz sonuçları elde etmenize izin vermez. Aşırı sıcaklıklardan ziyade ılık suda yüzünüzü yıkamak en iyisidir. Sıcak cildinizin kurmasını sağlar. Soğuk su gözeneklerinizin açılmasını engelleyerek olumsuz bir etkiye sahiptir.

2) Doğru Olmayan Yüz Temizleyici Kullanmak

Kusursuz bir cilde sahip olmanın en önemli adımı, cilt tipinize uygun ürünleri satın almaktan geçer. Cilt tipleri arasında kuru, yağlı ya da akneye meyilli olmak üzere, farklı ürünler her cilt tipi için en iyi sonucu verir. Temizleme ürününün yüzünüzdeki tüm kiri temizlemeli. Ancak cildinizin doğal yağlarını soymamalıdır. Dermatologlar, normal ve kuru ciltler için nemlendirici, kremsi bir temizleme losyonu tavsiye eder. Bu arada, yağlı ya da karma cilt tipine sahip olanlar, bir anti-inflamatuar köpük veya jel temizleyici seçmelidir.

3) Yüzünüzü Çok Sık Yıkamak

Yüzünüzü çok sık yıkamanın cildinizi gerçekten kötüleştirebileceğini bilmelisiniz. Kuru ciltli kişilerin günde sadece bir kez yıkaması gerekebilir. Ancak yağlı ciltli kişilerin günde en fazla iki kez yıkaması gerekir. Günde iki defadan fazla yıkamak cildinizi kurutur ve kuruluğu telafi etmek için daha fazla yağ üretmesine neden olur.

Yüzünüzü günde sadece bir kez yıkarsanız, sabah yerine gece yıkadığınızdan emin olun. Bu, gün boyunca cildinizde biriken tüm kirleri ortadan kaldıracaktır. Hava kirleticileri cildin yaşlanmasına katkıda bulunur. Bu nedenle yatmadan önce yüzünüzü yıkamanız gerekir.

Bununla birlikte, yüzünüzü günde iki kez yıkıyorsanız, sabah yıkamasını kesinlikle atlamayın. Bu durulama, gece boyunca biriken doğal yağlardan ve yatmadan önce uygulanan ürünlerin kalıntılarından kurtulur.

4) Nemlendirici Kullanmamak

Cildinizi temizleyip kuruladıktan sonra, 60 saniye içinde bir serum ya da nemlendirici uyguladığınızdan emin olun. Dermatologlar yüzünüzü yıkadıktan sonra krem ​​sürmenizi tavsiye etmektedir. Yıkandıktan hemen sonra nemlendirici bir ürün uygulamak, cildinizin sudan aldığı nemi buharlaşmaya başlamadan önce kilitlemeye yardımcı olur.

yüz yıkarken yapılan hatalar

5) Temizleyiciyi Ürünleri Yanlış Uygulamak

Hafif bir temizleme losyonu tercih ettiyseniz, kuru cilde uygulayın ve nemlendiricide olduğu gibi birkaç saniye ovalayın. Bu, temizleyicideki bileşenlerin cildinizdeki yağları parçalamasına olanak verir. Daha sonra, temizleyicinin emülsiyon haline gelmesine yardımcı olmak için parmak uçlarınızı hafifçe ıslatın. Temizleyiciye dairesel hareketlerle masaj yapın.

Diğer bir büyük hata, ürünlerin aktive olabilmesi için yeterli zamanı vermemektir. Akne tedavisi için yüzünüzü yıkıyorsanız, durulamadan önce bir dakika ciltte bekletin. Bu, aktif bileşenlere akneye neden olan bakterileri öldürmek için yeterli zamanı sağlar.

6) Takıları Çıkarmamak

Bu maddemiz özellikle kadınlar için. Kadınlar yüzük, bilezik ve buna benzer pek çok aksesuar kullanır. Yüzünüzü elinizle yıkadığınız zaman bu takılar yüzünüze temas eder ve siz o anda fark etmeseniz bile yüzünüzü tahriş eder. Bu yüzden yüzünüzü yıkarken özellikle elinizde yer alan aksesuarları çıkarın.

7) Makyaj Mendillerine Güvenmek

Makyaj mendilleri son derece kullanışlı olsa da cilt sorunlarına neden olabilir. Bu ürünler aslında cildi temizlemek yerine kiri, makyajı ve yağı cilde bulaştırır. Bunları kullandığınızda, mümkün olan en kısa sürede yüzünüzü iyice yıkamanız gerekmektedir.

yüz yıkarken yapılan hatalar

Yüz Yıkarken Sıklıkla Yapılan 7 Hata İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu