İdeal Uyku Nasıl Olmalıdır?

instagram takipçi hilesi

ideal uyku nasil olmalidir2

Uyku veya uyumak hayatımızın en önemli parçalarından birisidir. Kaliteli ve iyi uyunduğunda, uyandığımız günün enerjisi bitmek bilmez. Şehirleşen hayatımızda sürekli olarak iş-ev kısmıyla yaşayabiliyoruz bazen. Bu süreçte ister istemez uykumuz ve uyku düzenimizde kalitesizleşiyor. İdeal uykuyu tamamlayabilmek ve sağlıklı kalabilmek için belirli kurallara uyum sağlamak gerekebilir.

Uyku keyfi bir şey olmadığı gibi vücudun ihtiyaçları arasında yer alıyor. Uzun süre uyumamış bir insanın, bilinci yavaş yavaş kapanıp yaptığı işleri yapmamış ve sanki eli-kolu kendisine ait değilmiş hissiyatına kapılabilir. Az saatlerde uyunduğunda ise kişi gün içerisinde sürekli uyuklama modunda, enerjisi ve motivasyonu düşük şekilde yaşayabilir. İdeal uykuyu sağlamak için yapabileceğiniz maddeler bulunuyor.

İdeal Uyku İçin: Uyku Meditasyonları

Artık gelişen teknolojiyle elimizin altında hemen hemen her şey bulunuyor. Eski zamanlara bakıldığında meditasyonlar sadece bilen kişiler tarafından yapılırken şuan youtube platformunda yüzlerce uyku meditasyonu bulunuyor. Uyumadan önce yapılan meditasyonlar, sağlıklı ve ideal uykuda etkili oluyor. Olumlama yoluyla yapılan meditasyonlarda, kaliteli uyku hedeflenirken aynı zamanda bilinçaltına huzur ve mutlulukta yerleşiyor. Aşağıdaki videoda uyku meditasyonlarından birini sizlerle paylaştım.

Uyku Meditasyonu Videosu

İdeal Uyku Seçimi İçin: Yatak Seçimi

İdeal uykuda belki de en önemli faktör diyebiliriz. Kaliteli uyku için yatak seçimi oldukça önemlidir. Sabah kalktığımızda bel ağrıları, sırt ağrıları veya uyku alamama gibi konulardan şikâyet ediyorsak yatağımızı değiştirmekte fayda var. Yatağın yumuşaklığı veya sertliği faktörü kişiden kişiye değişiyor olsa da genelde yumuşak yataklar tercih ediliyor. Sert yatakların, bel ve sırt ağrılarını tetiklediği kesin olarak biliniyor.

idela uyku nasil olmalidir1

İdeal Uyku İçin: Yastık Seçimi

Yatak seçimi önemli olduğu kadar yastık seçimi de önemli faktörler arasındadır. Bel ve sırt ağrılarında yatak seçimi etkili olduğu gibi, yastık seçiminde de boyun ağrıları etkilidir. Yastıkların genelde kaz tüyü seçilmesi daha doğru olacaktır.

Yastık Seçimi Videosu

Uyku Kuralı

Uykunun iyi alınması için bilimsel olarak açıklanmış kurallar bulunuyor. Bu kurallardan en aktif ve en etkili olanı 4+4+4 kuralıdır. Kuralın uygulanması oldukça kolaydır. Anlatımı biraz zor olsa da, uygulanmaya başlandığında aslında etkili ve basit bir yöntem olduğunu gösteriyor. Örneğin saat 8’de uyanacaksak, saat 08:00’dan 4 saat geriye dönüyoruz. 04:00, saat gece 4’de uyursak sabah 8’de uykumuzu almış bir şekilde uyanabiliriz.

Aynı şekilde 4’den geriye gidersek saat 00:00’da uyursak uykumuzu almış oluruz. Uykunun bilimsel olarak açıklanmış bu düzenine 4 saat kuralı da deniliyor. Uykunun kendisini içinde saatlere bölmesi, insan vücuduna ve uykusuna bu şekilde faydalı oluyor.

ideal uyku nasil olmalidir3

İdeal Uyku İçin: Radyasyonu Azaltmak

Kaliteli uyku için radyasyonu azaltmak çok önemlidir. Başucunda telefonla uyuyan insanların genelde uykuları sürekli olarak bölünür. Aynı zamanda uyumadan önce telefonla ilgilenmekte gözü yoracağından kaliteli bir uyku sağlanmaz. Televizyon, telefon gibi radyasyon yayan cihazlardan uzak bir şekilde uyunmalıdır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu