Yaşam

Yusufçuklar Hakkında 12 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Bir yusufçuğun kanatları o kadar güçlüdür ki, saatte 30 ila 50 km’ye varan hızlarda uçabilirler. 350 milyon yıldan daha uzun bir süre önce, yusufçuklar ilk olarak göletler, bataklıklar ve diğer su kütlelerinin etrafında hızla dolaşmaya başladılar.

Bu tarih öncesi böcek, Odonata ailesine, yakından ilişkili kuzenleri böcekler olan kızböcekleri ile birlikte aittir. Dünyadaki hemen hemen her kıtada yaşayan 3.000‘den fazla bilinen yusufçuk türü vardır.

Burada yusufçuklar hakkında muhtemelen bilmediğiniz 15 harika gerçeği keşfedeceğiz. İşte;

Yusufçuklar Hakkında 12 İlginç Bilgi

Kızböcekleri genellikle yusufçuklarla karıştırılır

yusufcuk hakkinda 2

Odonata böcek ailesinin sadece iki ana türü vardır, yusufçuk ve kızböcekleri. Bir bütün olarak görünüşte çok benzer oldukları için çoğu insan ilk bakışta ikisini karıştıracaktır.

Onları tanımlamanın anahtarı aslında kanatlarındadır. Bir yusufçuğun dört kanadı varken, bir kızböceğinin sadece iki kanadı vardır. Bir yusufçuk dinlenirken kanatlarını yatay olarak açar, oysa kızböcekleri kanatlarını vücutlarına yapıştırır.

Diğer bir gösterge ise gözleridir. Tüm kızböceklerinin gözleri birbirinden ayrılırken çoğu yusufçuğun gözleri birliktedir.

Yusufçuklar dinozorlardan daha yaşlıdır

yusufcuk hakkinda 3

Yaklaşık 300 milyon yıl öncesine gidecek olsaydınız, muhtemelen yusufçukların ataları olan meganisoptera (bazen grifon böcekleri olarak anılır) ile karşı karşıya gelirdiniz.

Yusufçuğun bu uzun süredir soyu tükenmiş akrabası, Paleozoik çağda MÖ 323 milyondan 250 milyon yıla kadar yaşadı.

Grifon sineklerinin büyük çoğunluğu, modern kuzenleri ile benzer boyuttaydı. Bununla birlikte, megatypus adı verilen bir tür, onunla karşılaşırsanız, büyük olasılıkla canlı gün ışığını sizden korkutur. İpucu, adında, çünkü megatip 28 inç‘e (70 cm) kadar kanat açıklığı ile endişe verici bir boyuta ulaştı.

Yusufçuklar dünya çapında bulunabilir

yusufcuk hakkinda 4

Dünyanın hemen her köşesinde farklı yusufçuk türleri bulunabilir. Birçoğu belirli bir alanda kalma eğilimindedir, ancak biraz daha yaygın olan birkaç tane vardır.

Örneğin imparator anax, Arjantin‘in en güney ucundan Kanada‘daki Newfoundland‘a kadar Amerika‘nın her yerinde bulunabilir.

Daha da etkileyici olanı, Antarktika hariç dünyanın her kıtasının daha sıcak bölgelerinde bulunabilen küre yusufçuğudur.

Yusufçuk larvaları su altında yaşar

yusufcuk hakkinda 5

Metamorfoz sürecinden geçtikleri aşamada omurgasız böcekler için biyolojik terim nimflerdir. Bu tür böceklerin bazı örnekleri çekirge, ağustos böcekleri ve yusufçuklardır.

Yine de yusufçuk larvalarına nimfler olarak atıfta bulunmak özellikle uygundur. Mitolojide, bir su perisi nehirlerde, akarsularda ve benzeri diğer alanlarda yaşayan bir ruh türüdür. Yusufçuk perileri, tıpkı mitolojik benzerleri gibi su altında yaşarlar.

Yetişkin yusufçuklar yumurtalarını su bitkilerinin dokusuna veya su yüzeyine bırakır. Nimfler yumurtalarından çıktıktan sonra, diğer omurgasızlar, iribaşlar ve hatta küçük balıklarla beslenerek su altında birkaç yıl geçirirler.

Yusufçuklar uçuşta inanılmaz derecede yeteneklidir

yusufcuk hakkinda 6

Bir göl kenarında tembel bir gün geçirdiyseniz, muhtemelen ne demek istediğimi anlarsınız. Yusufçukların uçma yetenekleri o kadar büyüktür ki, denizleri aşarak bile göç ettikleri bilinmektedir! Her yöne hareket edebilirler (evet, hatta geriye doğru uçabilirler) ve anında yön değiştirerek neredeyse oldukları yerde dönebilirler.

Kanatları o kadar güçlü ki, 36-54 km/s hızlara kadar uçtukları kaydedilmiştir. Avustralyalı bir türün güney dev cimri olarak adlandırılan ve 97 km/sa hıza ulaşan eski raporları vardır. Gerçi hız 1917 yılından beri kaydedilmediğinden bu raporların doğru olmadığı kabul edilse de.

Yusufçuklar dört kanadı da bağımsız olarak kontrol edebilir

yusufcuk hakkinda 12

Yusufçukların uçma konusunda bu kadar yetenekli olmalarının ana nedenlerinden biri kanatlarıdır. Bağımsız olarak tüm kanatlarını çırpabilirler ve bu sayede dört farklı uçuş yöntemine sahip olurlar.

Yusufçuklar helikopter gibi havada süzülebilir, şaşırtıcı derecede yavaş veya bir ok kadar hızlı uçabilir ve hatta dört kanadı birbiriyle senkronize olarak çırparak bir iğne üzerinde yön değiştirebilir. Ayrıca serbest süzülebilirler, bazı dişiler uçuşun ortasında çiftleşirken erkeklerin arkasında süzülürler!

Yusufçuklar dünyadaki en verimli avcılardan bazılarıdır

yusufcuk hakkinda 7

Yetişkin yusufçuklar, sivrisinekler, sinekler, güveler ve daha küçük yusufçuklar gibi diğer böceklere dayalı neredeyse tamamen etçil bir diyetle yaşayan yırtıcı hayvanlardır. Uçuştaki hızları ve çeviklikleri sayesinde avlarını havadayken ayaklarıyla yakalarlar.

Yusufçukların avlanma yeteneği, avlamayı seçtikleri tüm avların %95’ini yakalayabildikleri için en dikkat çekici özelliklerinden biridir.

Bir şey yakaladıklarında, kafasını ısırarak onu hareketsiz hale getirirler. Daha sonra genellikle bir yere tüneyip orada yemeklerinin tadını çıkarırlar, ancak hareket halindeyken de yemek yiyebilirler. İnanılmaz derecede güçlü çeneleri avlarının işini kısa sürede halleder.

Yusufçuklar, Batı kültüründe uzun süredir kötü olarak kabul edilmektedir

yusufcuk hakkinda 8

Yusufçukların Avrupa‘da pek çok adı vardır, ancak hepsi onlara bir tür şeytani veya uğursuz yön atfetme eğilimindedir.

Norveççe adı “göz pokeri“, Portekizce adı ise “göz hırsızı” olarak çevrilir. Bunların en korkunç olanı Kuzey Amerika‘dan geliyor: “şeytanın yama iğnesi”.

Yama iğnesi, giysilerdeki veya diğer kumaş parçalarındaki delikleri veya yıpranmış alanları onarmak için kullanılan büyük, kör bir iğnedir.

Yusufçukların şeytanın örgü iğneleri olarak adlandırılmasının ardındaki efsane, yusufçukların yaramaz çocukların uyurken dudaklarını diktiği fikrinden gelir.

Yine de yusufçuklar her yerde uğursuz sayılmaz

yusufcuk hakkinda 9

Yusufçukları çevreleyen Japon folkloru, batıda geleneksel olarak algılanma biçimleriyle keskin bir tezat oluşturuyor.

Batı onları cadıların, yılanların ve hatta şeytanın yoldaşı olarak görürken, Japonya onları saygıya değer yaratıklar olarak görüyor. Cesaret, başarı, güç ve hatta mutluluğun sembolleri oldukları söylenir!

Yusufçuk gözleri görülmesi gereken bir manzaradır

yusufcuk hakkinda 13

Tıpkı sıradan ev sineği gibi, yusufçukların bileşik gözleri vardır. Bu, gözlerinin aslında hepsi çevredeki alan hakkında bilgi alan binlerce ayrı mercekten oluştuğu anlamına gelir.

Yusufçuklar, yaklaşık 360 derece görmelerini sağlayan 24.000‘e kadar bu tür merceğe (veya yüze) sahiptir.  İnanılmaz gözleri sayesinde, yüksek hızda uçarken çevrelerine dikkat ederken sürüdeki tek böcekleri seçebiliyorlar.

Bazı yusufçuk türleri düşündüğünüzden daha uzağa göç eder

yusufcuk hakkinda 10

Bazı yusufçuk türlerinin göç ettiği, genellikle yumurtalarını farklı göletlerde yumurtlamak veya hava veya sıcaklıktaki uygun olmayan değişikliklerden kaçınmak için yeni yerlere taşındığı bilinmektedir. Kendi başlarına veya dev sürüler halinde göç edebilirler.

Sürüler halinde göç eden yusufçuk türlerinin bir örneği, sonbaharda güneye daha sıcak havalara yönelen ve yalnızca ilkbaharda geri dönen yeşil böcektir.

Bir diğer etkileyici yusufçuk türü, Hindistan ve Afrika arasında 17.702 km’ye kadar göç ettiği kaydedilen dünya deniz süpürücüsüdür.

Yusufçuklar sıcağa dayanamaz

yusufcuk hakkinda 11

Yusufçuklar belli bir dereceye kadar ısınmaya ihtiyaç duyarken, aynı zamanda aşırı ısınmamaya da dikkat etmelidirler. Bazı yusufçuk türlerinin ısıyı yenmek için kullandıkları taktiklerden biri de dikilitaş duruşu olarak adlandırılır.

Hatta bunu yaparken görmüş ve ne yaptıklarını merak etmiş olabilirsiniz. Artık merak etmeyin. Bir yusufçuk, neredeyse bir amuda kalkarak ve karnını havaya kaldırarak dikilitaş pozuna girecektir. Bu, vücuduna çarpan güneş ışığı miktarını azaltarak yusufçuğun biraz soğumasını sağlar.

yusufcuk hakkinda 1

Dünya çapında neden bu kadar çok odonatolog (yusufçuk ve kızböcekleri üzerinde çalışan insanlar) olduğunu anlamak oldukça kolaydır.

Yusufçuklar hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, onlara o kadar hayran olmaya başlarsınız. Onlar en eski böceklerdir, görüşleri ve uçuşları emsalsizdir ve aynı zamanda çok da güzeldirler.

Dünyadaki kapsamlı geçmişleri ve inanılmaz yetenekleri göz önüne alındığında, bugün bildiğimiz çoğu böcekten daha uzun yaşamalarına şaşmamalı.

Yusufçuklar Hakkında 12 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu