Yurtdışından Üniversite Okuma Fiyatları Ne Kadar?

instagram takipçi hilesi

Yurtdışında üniversite okuma fiyatları ne kadar? Ülkemizde ki birçok öğrenci yurtdışında eğitim almayı hedeflemektedir. Yurtdışında ki eğitim sistemi ve diploma farkı ayrıca öğrencilere tanınan sosyal haklar oldukça farklıdır. Bu nedenle ülkemizde ki birçok öğrenci yurtdışında eğitim almayı hedeflemektedir. Ancak yurtdışında eğitim almak Türkiye’ye oranla oldukça pahalı olmaktadır.

yurtdisindan universite okuma fiyatlari ne kadar

Her üniversitenin eğitim ücretleri birbirinden farklı olmaktadır. Öte yandan eğitim çeşidi de fiyatları doğrudan değiştirmektedir. Yani lisans eğitiminin ücreti ile yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin fiyatları birbirinden farklı olmaktadır. Genel olarak lisans eğitiminin ortalama fiyatı 2000 Euro kadardır. Bu noktada yurtdışında üniversite okuma fiyatları ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Öte yandan yüksek lisans eğitiminin fiyatları ise 1500 Euro kadardır. Ülkemizde eğitim amacıyla en çok tercih edilen ülkelerin başında İtalya ve Litvanya gelmektedir. Bu ülkelerde ki üniversiteler dünya sırlamasında yer alan oldukça köklü üniversitelerdir. Özellikle İtalya’da en çok Roma ve Verona devlet üniversiteleri tercih edilmektedir.

Her iki üniversitenin yıllık fiyatları ise 1850 Euro’dur. Öte yandan Litvanya’nın en prestijli üniversitesi olan Vilnius üniversitesinin lisans eğitimlerinin yıllık ücretleri ise 2000 Euro’dan başlamaktadır. Bu fiyatlar sadece eğitim masraflarıdır. Konaklama, yemek ve diğer sosyal yaşam masrafları da dahil olunca yurtdışında okumanın maliyeti de artmaktadır.

Yurtdışından Üniversite Okuma Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

yurtdisindan universite okuma

Yurtdışında üniversite okumanın maliyeti çok çeşitli etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle ülkenin refah seviyesi eğitim fiyatlarını belirleyen temel etkenlerden bir tanesidir. Amerika, Avustralya, Norveç ve İsveç gibi birinci sınıf dünya ülkelerinde eğitim almak fiyatları oldukça arttırmaktadır.

Öte yandan Macaristan, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde eğitim ücretleri daha uygun olmaktadır. Aynı zamanda fiyatlar üniversitenin yapısına bağlı olarak da değişmektedir. Genel olarak teknik uygulama bazlı üniversitelerin fiyatları daha yüksek olmaktadır. Yurtdışında üniversite okumanın fiyatlarını bir miktar öğrenci de belirlemektedir. Gıda, konaklama ve ulaşım gibi giderler doğrudan fiyatları etkilemektedir.

Eğer konaklama üniversitelerin bünyesine bağlı ise o zaman ücretlerde bir miktar azalma olmaktadır. Öte yandan ülkelerin ekonomik durumları da fiyatları belirleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Örneğin Macaristan ülkesinde gıda ürünlerinin pahalı olması doğrudan öğrenci maliyetlerini arttırmaktadır.

Son olarak ise bazı üniversitelerde öğrencilerin dersi geçememesi durumunda ek sınav yapılmaktadır. Bu sınavlarda fiyatları değişmektedir. Özellikle uygulama tıp ve mühendislik lisans programları için geçerli olmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında şayet yurtdışında okumak istiyorsanız mutlaka yurtdışında üniversite okuma fiyatları hakkında kapsamlı bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız. Bütün bu bilgiler ışığında Yurtdışında üniversite okumak pahalı mı? Sorusuna cevap olarak Pava Education eğitim danışmanlık hizmetleri sizlere yurt dışından üniversite okuma fiyatları konusunda ve yurtdışında okumanın avantajları hakkında yardımcı olacaktır.

Yurtdışından Üniversite Okumak Pahalı Mı?

Yurtdışı eğitim programları ile ülkemizde ki eğitim programlarının fiyatları oldukça farklı olmaktadır. Özellikle saygın üniversiteleri tamamlamak oldukça pahalı olmaktadır. Örneğin Pozan üniversitesi, Brunel üniversitesi ve Royal üniversitelerinin fiyatları çok yüksektir. Ancak daha az saygınlığa sahip güney üniversitelerini okumak nerdeyse ülkemiz şartları ile aynı seviyededir. Ancak günümüzde bu üniversiteler çoğu zaman tercih edilmemektedir.

Yurtdışında ki bazı üniversitelerde lisans programlarının haricinde dil eğitimi de verilmektedir. Bu üniversiteler genellikle İngiliz üniversiteleridir. Bu üniversitelerde ek olarak dil eğitimi almak ülkemizde ki dil eğitimlerine kıyasla daha pahalı olmaktadır. Çünkü ülkemizde verilen dil eğitimlerinde ücretler senelik olarak verilmektedir. Ancak yurtdışında ki üniversitelerde ücretler ders başı verilmektedir. Bu durumda eğitim maliyetinin fazla olmasına neden olmaktadır. Peki, yurtdışında üniversite okumak için burs var mı? İşte ayrıntılar!

Yurtdışından Üniversite Okumak İçin Burs Var Mı?

yurtdisindan universite okuma 1

Yurtdışında eğitim almak için bazı ülkeler burs vermektedirler. Bu ülkeler Amerika, İngiltere, Avustralya ve İsviçre’dir. Bu ülkelerde ki üniversiteler devlet bursları ile okunabilmektedir. Üstelik bursalar karşılıksız olarak verilmektedir. Yurtdışında üniversite okuma hayali kuran öğrencilerin en çok arzuladığı devlet bursu Fulbright bursudur. Bu burs Amerika devleti tarafından verilmekte olup sadece doktora ve yüksek lisans öğrencilerine verilmektedir.

Yüksek lisans öğrencileri bu burstan 2 yıl yararlanabilir iken doktora öğrencilerine ise sadece ilk yıl verilmektedir. Diğer burs ise Chevening bursudur. Bu burs İngiltere tarafından devlet üniversitelerine giden yurtdışı öğrencilerine verilmektedir. Bu burs ile hem maddi yardım yapılmakta hem de öğrencilerin ulaşım ve gıda masrafları karşılanmaktadır. Öte yandan bu burs sadece yüksek lisans öğrencilerine verilmektedir. Avustralya devleti ise yurtdışı öğrencilerine Endeavour devlet bursu vermektedir. Bu burs diğer burslara kıyasla sadece doktora öğrencilerine verilmektedir.

Öte yandan öğrencilerin temel ihtiyaçları da bursa dahilinde olmaktadır. Ancak bu burs sadece iki yıl verilmektedir. 2 yıl içinde öğrencinin eğitim programından mezun olması gerekmektedir. Bu burslardan yaralanabilmek için her eğitim öğretim döneminin son haftasında öğrenciler başvuruda bulunabilirler. Burs kazanabilmek için öğrencilerin dönem içinde ki minimum puan ortalamasını geçmiş olması ve hiçbir dersten başarısız olmaması gerekmektedir. Yurtdışında üniversite okuma fiyatları konusunda detaylı bir araştırma yapmak, beraberinde önemli kazanımları da getirecektir.

Daha fazla detay için lütfen pavaedu.com adresini ziyaret ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu