Yaşam

Bebek Nasıl Yıkanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bebekleri yıkarken birçok kritere dikkat etmek gerekir. Bebekler nasıl yıkanır?

instagram takipçi hilesi

Bebekler ilk doğduklarında o kadar hassas olurlar ki çoğu anne canları acımasın diye kucaklarına alırken bile korkarlar. Sıra bebeği yıkamaya geldiğinde ise anneler ne yapacağını bilemez. Banyo, bebek temizliği için oldukça önemlidir. Narin bebeğin suyu, banyo yaptığı yer ve şampuanı büyük önem taşır. Bu yüzden anneler iş başına! Yeni doğan bebek nasıl yıkanır? Dikkat edilmesi gerekenler neler? 

Banyo Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler yıkanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu unsurlara dikkat ederek bebeğinizi kolay ve zarar vermeden yıkayabilirsiniz. Bebeklerin banyosuna özen göstermek her zaman önemlidir. Kimi anne 40 güne kadar bebeğini yıkamayı tercih etmez ancak bazı anneler ise her gün bebeğini yıkar. Bu durumda karar annelere kalır ancak banyo unsurları her zaman sabittir.

bebek banyosu

Göbek Bağına Dikkat Etmek

Bebeğin göbek bağı düşmeden banyo yaptırırsanız enfeksiyon kapacaktır. Bu yüzden ilk banyo için göbek bağının düşmesi beklenmelidir. Bebeğin göbek bağı 5-15 gün arasında düşebilir. Göbek bağının düşmesi daha uzun sürerse göbek bağı bakımı yapılmasına dikkat edilmelidir.

Sert Zeminde Yıkamamak 

Bebeğinizi sert bir zeminde değil de daha yumuşak yerde yıkamanız gerekir. Bebek küvetlerinde fileler vardır. Küvet fileleri bebeğinizin konforu için tasarlanmıştır. Küvetiniz yoksa havlulardan yardım alabilirsiniz. İki üç havluyu üst üste koyarak bebeğinizi yıkamanızda sakınca yoktur. Anneler ise tırnaklarına dikkat etmeli ve bebeğe zarar verecek takıları takmamalılar. İstemeden de olsa bebeğe zarar gelmesini istemeyiz.

bebek banyosu 1

Sıcaklığın Normal Olması

Bebeğinizi yıkadığınız ortamın ve suyun ideal derecede olduğuna emin olun. Ortam sıcaklığı 22 ila 25 derece arasında olmalıdır. Banyo süresi ise en fazla 10 dakika olmalıdır. Aksi halde bebeğiniz üşütebilir

Açken Yıkamak

Bebeğinizi yıkarken karın kısmına baskı yaptığınız için tok olduğunda kusabilir. Bu yüzden bebeğinizi açken yıkamanız tavsiye edilmektedir.

Suyu Direkt Yüze Tutmamak 

Daha çok vücuduna doğru yıkamalısınız. Direkt olarak yüzüne su gelen bebekler korkabilir. Su yutabilir ve tıkanabilir. Bu yüzden bebeğinizin yüzüne su tutmamaya dikkat edin. İlk aylarda kulakları farklı oldukları için kulaklarına su kaçmaz. Bunun için endişe etmenize gerek yoktur. Bebeğinizin başını geriye alarak yavaşça su tutmanız daha mantıklı olur.

ilk banyo

Şampuan Seçimi

İlk aylarda bebeğinizi yıkarken şampuana gerek yoktur. Kullanmak isteyen anneler de seçimlerini alkolsüz, parfümsüz, katkı maddesiz olan şampuanlardan yana yapmalıdırlar. Bebeğin hassas cildi olduğu için ağır kokulu ve kimyasal şampuanlar zarar verir. Bebeklere özel göz yakmayan şampuanlar tercih edilebilir.

İlgili Videolar

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu