Yurtdışına Taşınmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Bambaşka bir ülkeye gidip, ülkenin kültürü ve insanlarıyla tanışmak birçok kişi için heyecan vericidir. O ülkeye kalıcı olarak yerleşip, yıllardır alıştığı topraklardan ve insanlardan ayrılmaksa tamamen farklıdır. Bazıları bu duruma kolay adapte olabilir ve geride bıraktıklarından çok önüne bakmayı tercih ederken, bazıları ise alıştığı hayatı bırakmakta ve bambaşka bir yere adapte olmakta epeyce zorlanır. Bu yüzden aslında yurtdışına taşınmak; ne çoğu filmde göründüğü gibi masalsı denecek kadar kolay, ne de felaket senaryolarını gerçek hale getirecek kadar korkunç bir şeydir. Dolayısıyla asıl önemli olan, bu büyük değişiklik için atılacak adımları iyi analiz etmektir. Peki, yurtdışına taşınma fikrine sahip olan bir kişinin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? İşte cevapları…

ClGHm9Z

Ülke hakkında önceden bilgi edinin

Yaşanacaklar konusunda kimse net bir bilgiye elbette sahip olamaz. Yine de yurtdışına taşınmak istiyorsanız, karar verdiğiniz andan itibaren hazırlı olmak adına iyi bir araştırma yapmalı, neye ihtiyacınız olduğunu ve sizi nelerin beklediğini az çok kestirebilmelisiniz. Bunun için o ülkede yaşamış olan kişilerle internet üzerinden veya sosyal hayatınızda konuşabilir, ülke hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer maddi imkânlarınız yeterliyse ülkeyi ziyaret ederek de oradaki yaşam ve olanaklar hakkında birinci elden bilgi alma şansına sahip olabilirsiniz.

Top 6 Tips for Travelling with Kids

İş bulma ve diploma denkliği gibi konulara dikkat edin

Gidilecek ülkenin sağladığı sosyal olanaklar, çalışma ve oturma izni kriterleri, diploma denkliği gibi hayati önem taşıyan konuları mutlaka araştırmalı; size uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Özellikle iş bulma ve diploma denkliği konusu oldukça önemlidir. Sonuçta gittiğiniz yer neresi olursa olsun, çalışmak ve para kazanmak durumundasınız. Bu yüzden orada bulunan şirketlerin iş ilanlarındaki kriterlerin size uygunluğuna (dil, diploma, tecrübe vs) ve istedikleri diplomanın denkliği olup olmadığına bakmanız gerekir. Aksi durumda aynı bölüm için tekrar orada üniversiteye gitmeniz veya belli dönemlerde sınavları girip, başarılı olmanız gerekir.

Travelling with Kids Family Activities

Ülkenin dilini öğrenmeye çalışın

Yabancı bir ülkeye taşınmak için oranın dilini bilmek olmazsa olmaz bir kriter değil. Fakat onların dilini bilmeniz, işinizi ve oraya olan adaptasyonunuzu oldukça kolaylaştırır. Bunun dışında çocuklarınız varsa sizi biraz daha sıkıntılı bir süreç bekliyor olabilir. Özellikle de çocuklarınızın yaşı büyükse. Elbette bu sıkıntı çocuklarınızı oraya hazırlamadık için göndereceğiniz dil okulları ile çözülebilir. Yine de yaşı büyük olan çocuklarınızın belli bir süre dil ve sosyal hayat açısından zorluk yaşayacağının farkında olmalı; gerekirse bu konuda uzmanlardan destek almalısınız.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu