Yerli Erkek Ünlüler

Yüksel Yıldırım Kimdir?

instagram takipçi hilesi

yuksel yildirim kimdir9
Tam adı: Yüksel Yıldırım
Doğum tarihi: 24 Mayıs 1961
Doğum yeri: Hafik, Sivas
Boyu:
Burcu: İkizler
Ailesi: Garip Yıldırım, Zeycan Yıldırım
Eşi: Evli
Çocuk (ları): Jasper Sinan Yıldırım, Zeycan Rochelle Yıldırım
Mesleği: İş Adamı
Aktif Yılları: 1995-Günümüz
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Yüksel Yıldırım Kimdir? Yılport Samsunspor takımının sahibidir.

Yüksel Yıldırım 24 Mayıs 1961 tarihinde Sivas’ın Hafik ilçesinde dünyaya gelmiştir. Sivas’ın Hafik ilçesinde babası Garip, bakkal ve manifatura dükkanları işletirken aynı zamanda bir han sahibidir. Annesi Zeycan ise ev hanımıdır. Garip Yıldırım’ın, Samsun’da bulunan akrabalarının ortak iş yapma teklifi ile birlikte dükkanını ve hanını satan Garip Bey, 1963 yılında Samsun’a göçmüştür. Samsun‘da çimento ve demir ticaretine devam etmiştir.

Yüksel Yıldırım ilk doğduğunda adının İsmail olmasına karar verilmiştir. Samsun’a göçen aile 6 yaşına geldiğinde Yıldırım’ı okula yazdırmak istemiştir fakat yaşı küçük olduğu için yazdırılamamıştır. Yüksel Yıldırım’ın, Sivas’ta muhtarlık yapan dayısı ise yeni bir nüfus cüdanı çıkarmıştır. Bu cüzdan da doğum tarihi 1 Ocak 1960 ismi ile Yüksel olarak geçmekteydi. İlkokula Gazi İlkokulunda başlamış ve bitirmiştir. Lise eğitimi için Mithatpaşa Lisesinde eğitime başlayan Yıldırım, 19 Mayıs Lisesinde eğitimini bitirmiştir. 1978 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi

Makine Fakültesini kazanmıştır. Üniversiteyi 4,5 sene de bitiren Yıldırım, üniversitenin ardından dil eğitimini alabilmek için San Francisco’ya yerleşmiştir. 1985 yılında ise Oregon Eyalet Üniversitesinde Robotik üzerine yüksek lisans yapmıştır.

Eğitimlerini sürdürürken aynı zamanda iş hayatına atılmayı planlamıştır. Fakat iş başvurularından bir türlü sonuç alamayan Yıldırım, Robert ön adını alarak PACECO adlı firmada iş bulabilmiştir. Beş yıl burada çalıştıktan sonra ailesinin ısrarı ve askerlik yükümlülüklerini yerine getirebilmek için Türkiye’ye dönmüştür. Askerliğini tamamlayan Yıldırım aile şirketi adına çalışmaya başlamıştır.

Rusya’dan kömür ithal ederek kısa sürede gelirini ikiye katlamıştır. Bu da Amerika’da ki işini ve mühendisliği bırakıp ticarete atılmasına sebep olmuştur. 1995 yılında İsmail Uyanık ile tanışmıştır. 1998 tarihine kadar da Samsunspor yönetiminde yer almıştır.

Rusya ile ticarete ve kömür taşıma işleri çok ileri taşımıştır. YILMAR şirketiyle gemicilik sektörüne giren Yüksel Yıldırım, Türkiye’deki en büyük kömür firması olmuştur. 1997 yılında ise çimento, 2001 yılında da demir ticaretinden kazancının azalması sebebiyle de bu işlerden çekilmiştir. Sedef Limanını ve Alemdar Limanı’nı satın alan Yıldırım, limancılık işine YILPORT markasıyla devam etmiştir. Türkiye’nin en zengin insanları arasında olan Yıldırım, 2017 yılında Shectman Uluslararası Liderlik Ödülünü almıştır.

2018-2019 tarihleri arasında maddi zorluklar içerisinde olan Samsunspor kulübünü yönetmeye talip olmuştur. 8 Ağustos tarihinde Samsunspor Futbol Kulübü Anonim Şirketi kurulmuş olup, Yüksel Yıldırım ve abisi Ali Rıza Yıldırım’ın ortaklığı sayesinde takımın %67 hissesi Yıldırım Holding’e ait olmuştur. 12 Kasım 2019 tarihinde ise İsmail Uyanık’ın yapmış olduğu basın toplantısı ile hisseleri devrettiğini söylemiştir. Yüksel Yıldırım günümüzde Samsunspor Futbol Kulübünün tek sahibidir.

San Francisco’da eğitim gördüğü sırada evlenen Yüksel Yıldırım’ın bu evlilikten Jasper Sinan Yıldırım ve Zeycan Rochelle Yıldırım adında iki çocuğu olmuştur.

Videoları

 

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu