Sağlıklı Yaşam

Yüksek Kolesterol Düşürme Yolları

instagram takipçi hilesi

Günümüzde gerek sağlıksız beslenme gerekse genetik aktarımlar yolu ile çok aşina olduğumuz sağlık sorunlarında bir tanesi de yüksek kolesteroldür. Bu korkutucu ve uzak durmaya çalıştığımız hastalık, aslında tam olarak kötü bir durum değildir Aslına bakarsanız kolesterol, vücudumuzda kesinlikle bulunması gereken enzimlerden biridir.

yuksek kolesterol

Fakat, hayatımızdaki her şey gibi kolesterolün normalden az veya fazla olması yaşamımızda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle vücudunuzda bulunan kötü nitelikli kolesterol seviyesinin artması, kan damarlarınızın genleşmesine ve buna bağlı olarak kalp damar rahatsızlıklarının baş göstermesine neden olmaktadır.

headline 2

Günümüzde sağlık alanındaki bazı gelişmeler, vücutta birken kötü kolesterol sorununun bazı diyetler ve yaşam tarzı değişiklikleri ile aşılabileceğini ortaya koydu. İşte bu nedenle, bu yazımızda sağlık alanındaki gelişmelerden yola çıkarak, sizlere “Kolesterol sorunun çözümüne ilişkin çözüm önerileri” sunacağım.

Omega – 3 içeren besinleri tüketmeye özen gösterin!

İçerisinde yoğun miktarda Omega – 3 barındıran, zengin besin kaynaklarını tüketerek kötü kolesterol seviyenizi normal seviyelere düşürebilirsiniz. Bunun için özellikle öğle ve akşam menülerinizde balığa sık sık yer vermelisiniz. Haftada 2 kez balık tüketmek sağlığınıza her açıdan yarar sağlar. Balığın tadını sevmeyenler için, balık yağı tercih edebilirler.

30 adet omega 3 yiyecek

İdeal kilonuzu koruyun!

Her insanın boyuna uygun ideal bir kilo endeksi bulunmaktadır. İdeal olan kilonuzu korumak veya bu kiloya ulaşmaya çalışmak, kolesterol seviyenizi normal seyrine sokar. Uygun miktarlarda kilo kaybı, kötü kolesterolü azaltırken, iyi kolesterolün depolanmasına yardımcı olur.

752x395 ideal kilo araligi onemlidir 1523870231468

Yaşamınızda daha fazla fiziksel aktiviteye yer verin!

Hareketsiz yaşam tarzı, bizi hem sağlıksal hem de psikolojik olarak kötü etkiler. Oysa günlük hayatımızda hareketli bir yaşam tarzını seçmeniz, hem hayatınıza bir eğlence getirecek hem de kolesterolünüzü düzene sokmanıza yardımcı olacaktır. Son günlerde yapılan araştırmalar, yüksek yoğunluktaki egzersiz hareketlerinin iyi kolesterolün artmasını sağladığı ortaya koymuştur.

spor yapmak 1

Lif yoğunluklu besinleri tercih edin!

Lif yönünden zengin olan besinleri tüketmeniz, kolesterol seviyenizi normal seviyeye düşürür. Özellikle meyve, sebze ve baklagillerde yoğun olarak bulunan lif, vücutta kolay çözülebilmesi nedeniyle en sağlıklı yiyecekler olarak bilinir. Kilo verme, kalp sağlığınızı koruma ve iyi kolesterolünüzü artırma konusunda bire birdir.

kolesterol nedir neden yukselir kolesterolu dusuren besinler nelerdir 1523261566 7039

Çiğ haldeki sarımsağı sık sık tüketin!

Zengin bir antioksidan deposu olarak bilinen sarımsağın, en önemli yararlarından bir tanesi de kötü kolesterol seviyesini düşürerek, sizi kalp damar hastalıklarından korumasıdır. Bunun için, aç karna sarımsağı çiğnemeden, çiğ halde tüketmeniz sağlık açısından gözle görülür bir fark yaratacaktır.  Böylece hem damarlarınız temizlenecek hem de kolesterolünüz düzene girecektir.

 

https://www.youtube.com/watch?v=EeKnFbpKsSs

Kaynak
Vogue

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu