Beslenme ve Diyet

Yüksek Kalorili Yiyecekler!

instagram takipçi hilesi

yüksek kalorili gıdalar 1

Gün içinde yediğiniz yiyeceklerin kaç kalori olduğunu biliyor musunuz? Bunu bilmenin işinize yaramayacağını düşünebilirsiniz. Ama eğer kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız ve sağlıklı beslenmek istiyorsanız kalorileri bilmek sizin için faydalı olabilir.

Bu nedenle bu yazımızda sizler için yüksek kalorileri gıdaları derledik. Peki nedir bu gıdalar?

Yağlar: Yemeklerimizde ve salatalarımızda yağları eksik etmeyiz. Aynı şekilde kahvaltılarımızda da bol yağlı yiyecekler tercih ederiz. Yağın hangi türünü kullanırsanız kullanın mutlaka kalorisi vardır.

yağlar yüksek kalorilidir

Tereyağı, sıvıyağa nazaran daha kalorili bir yağ çeşididir. Margarinin kalorisine bakacak olursak onun da tereyağı ve sıvıyağ arasında bir kalorisi vardır.

Atıştırmalıklar : Abur cubur diye nitelendirdiğimiz şeyler bizim için atıştırmalık olarak kabul edilir. Cipsten krakerle, çikolatadan bisküviye her türlü yiyecek abur cubur kategorisine girer. Bunların içinde en kalorili olanlar patates cipsi ve çikolatadır. Dondurma ise 193 kalori olduğu için diğerlerine nazaran daha az kalorilidir.

abur cuburların kalori değerleri yüksektir

Makarna: En yüksek kalorili unlu mamullerden biridir. İçine kattığımız çeşitli yağlar ve soslar sayesinde ise daha da kalorili hale gelir. Bir porsiyon soslu makarnanın yaklaşık 400 kalori olduğunu söyleyebiliriz.

makarna en kalorili unlu gıdadır 1

Kuruyemişler : Kuruyemişler de kalori bakımından oldukça zengin yiyeceklerdir. Bu nedenle ara öğün olarak tüketiyorsanız porsiyona dikkat etmeniz önemlidir. Ceviz ve fındık en kalorili kuruyemişlerdendir. Kalori sıralamasında ceviz ve fındığı badem ve yer fıstığı takip eder. En az kalorili kuruyemiş ise tereyağlı patlamış mısırdır.

kuruyemişler yüksek kalori içerir

Şarküteri Ürünleri : Salam ve sucuk en kalorili şarküteri ürünleridir. Bu ikisi toplamda 500 kaloridir. Eğer diyet sürecindeyseniz kahvaltılarınızdan bu iki yiyeceği çıkarmanız gerekiyor. Pastırma salam ve sucuğa nazaran daha az kalorili olduğu için onu tercih edebilirsiniz. Yumurta ise sadece 80 kaloridir.

salam ve sucuk en kalorili şarküteri ürünleridir

Peynirler: Kahvaltının vazgeçilmezlerinden olan peynir çeşitleri yüksek kalorili yiyecekler arasında yer alır. 100 gram kaşar peyniri 404, krem peynir 349 beyaz peynir ise yaklaşık 235 kaloridir.

peynirler en kalorili kahvaltılık çeşididir 4

Et Ürünleri : En az kalorili et çeşidi çok fazla tüketilmese de ördek etidir. Koyun ve tavuk eti ise oldukça yüksek kalorili gıdalar arasındadır. En az kalorili et ise hindi etidir.

et ürünlerinin kalorisi yüksektir 4

Kuru Gıdalar: En yüksek kalorili kuru gıda birçoğumuzun da bildiği gibi pirinçtir. Bu nedenle hemen hemen her sofrada yerini alan pilavı yerken bir daha düşünmelisiniz.

kuru bakliyatlar kalorisi yüksek gıdalardır

Sebzeler: Patates sebze çeşitleri arasında en yüksek kalorili olandır. Pişirme yönteminize göre bu kalori daha da artabilir. Haşlayarak tüketirseniz 76, kızartarak tüketirseniz 280 kalori almış olursunuz. Bir diğer kalorili sebze ise taze mısırdır.

patates en yüksek kalorili sebzedir

Havuç, bezelye, şeker pancarı ve mantar ise diğer yüksek kalorili sebzelerdendir. 1 adet havuç 31, bir tabak pancar ise 37 kaloridir.

Meyveler : En kalorili meyvenin avakado olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kendisi 325 kaloridir. 146 kaloriyle muz avokadodan sonra en kalorili meyvedir. Yüksek kalorili diğer iki meyve ise portakal ve incirdir.

taze meyvelerden en kalorili olanı avokadodur

Kurutulmuş Meyveler : Suyu alınmış yani kurutulmuş meyvelerin kalorileri 100 ile 300 kalori arasında değişir.

kurutulmuş meyvelerin kalori değerleri yüksektir

Kalorisi yüksek olan diğer bazı yiyeceklere değinecek olursak, fıstık ezmesi, tereyağı, balık ve süt ürünlerini yazabiliriz. Bunların kaç kalori olduğunu merak ederseniz;

100 gram fıstık ezmesi 528 kalori

100 gram tereyağı 785 kalori

100 gram balık 200 kalori

Portakal suyu 160 kalori

1 bardak süt 120 kalori

1 bardak yoğurt 200 kalori içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu