İnternet ve WebSosyal Medya

Youtube Üzerinden SEO Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

SEO, arama motorları ile web sitelerinin daha kolay taranması için yapılan bir düzenlemedir. Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu bazı gruplara ayrılmıştır. Bu gruplara Kurumsal ve Bireysel adı verilmiştir. Ancak SEO ayrımı yapmak gereksizdir. Çünkü SEO bir web sitesini Kurumsal veya Bireysel olarak algılamaz. Tüm algoritmalar aynı süzgeç içerisinden geçer. Youtube’da Seo nasıl yapılır?
Youtube SEO

Youtube Üzerinden SEO Nasıl Yapılır? Youtube ‘da Seo nasıl çalışır?

youtube seo 800x472

Başlık (Title): 

youtube seo baslik 800x367

Youtube üzerinden paylaşılan başlıklar büyük önem arz etmektedir. Çoğunluğunu videoların oluşturduğu bu siteye Google metinlere çok önem vermektedir. Video başlığının önemini 2 maddede açıklanmaktadır. Bunlardan bir tanesi Google üzerinde yapılan aramalarda Youtube videonuzun hangi aramalarda gösterileceğidir. Videomuzla ilgili başlığı Youtube Keyword Tool adlı programda aratarak, en uygun kelimeleri videomuzun başlığına ekleyebilliriz. Diğer bir madde ise izleyici çekmektir. Göze çarpan ilgi çekici bir başlık size izleyici kazandırır. Videonuz ne kadar çok izlenirse o kadar üst sıralar da gösterilir.

Açıklama (Description):

youtube seo aciklama 800x362

Videomuzun başlığında kullandığımız Youtube Keyword Tool adlı program yine yardımınıza yetişiyor. Anahtar kelime kullanma oranı yüksek olan bir açıklama hazırlanmalıdır. Çünkü Youtube sizi videonuzun altına yazdığınız açıklama ile tanıyacak ve anahtar kelimeleriniz ile sizi üst sıralara taşıyacaktır.

Etiketler (Tags): 

youtube seo etiketleme tags 800x309

Etiketler videonuz ile ilgili ufak bilgiler veren kelimeler olarak düşünülebilir. Etiketler videonuz için belirlediğiniz başlık ile ilgili alternatif kelimeler ile belirlenmelidir. Örmeğin, video başlığı ” Makale Yazarak Para Kazanmak” ise etiketler ” Makale, Para, Kazan, ” gibi etiketler kullanılabilir. etiket kullanımı videonuzun bilinme ve izlenme oranlarını büyük ölçüde arttıracaktır.

Kategori (Category):

youtube seo kategori 800x614

Videonuzun kategorisi videonun saklanacağı sunucunun adı olarak tanımlanabilir. Örneğin videonuz eğitim ile alakalı ise ” Eğitim ” kategorisini seçmelisiniz. Kategori seçimi izlenme sayısında size hatırı sayılır bir fayda sağlayacaktır.

Sosyal Medya Paylaşımları (Social Media Shares): 

Yukarıda bahsettiğimiz 4 alt başlık altındaki çalışmaları uygulamasanız bile videolarınız çok fazla izlenebilir. Güçlü bir sosyal medya kullanıcısı iseniz bunu yapmak size daha kolay gelecektir. Sosyal mecralarda videolarınızı paylaşarak büyük izlenmeler kazanabilirsiniz. İzlenme sayınız ne kadar artarsa videonuzu paylaşım ve yorum sayınızda o kadar artacaktır.

Youtube’da seo yapmak son derece gerekli ve önemlidir. Bu yüzden video yaptım bitti diye bir şey yoktur. Çünkü büyük devler vardır ve rekabet vardır. Bunu da yapılan seo belirler.

Youtube’da Seo ile ilgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=pce0-5kBhJ4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu