İnternet ve WebSosyal Medya

Youtube Kanalı Açmanın Maliyeti Nedir?

instagram takipçi hilesi

YouTube kanalları, insanların kendilerini özgürce ifade edip diledikleri konseptlerde video çekebilecekleri platformlardır. Televizyon kanallarının aksine herhangi bir konu ve konsept sınırlaması olmadığı için kanalınızın yönetimi tamamıyla sizin elinizde.

Bunun yanı sıra YouTube kanalı yönetmek göründüğü gibi kolay değildir. Televizyon programlarında yüzlerce kişinin çalıştığı ışıklandırma, seslendirme, montaj, altyazı, animasyon ve text hazırlama gibi alanlarda televizyon programlarında ayrı ayrı kişiler yer alsa da YouTube kanalınızda bu işlemlerin hepsini tek başınıza veya birkaç arkadaşınızla yapmak zorundasınız.

yt1

Dolayısıyla YouTube kanalı açmak ciddi tecrübe ve azim gerektirir. Çünkü hiçbir YouTube kanalı, 1-2 video ile başarıya ulaşamaz. Başarıya ulaşabilmek için ısrarla video çekin ve konseptlerinizde iyileştirmeler yapın. Bu sayede siz de YouTube kanalınızla fenomen olabilirsiniz.

YouTube Kanalı Açmak İçin Neler Gerekir?

YouTube kanalı açabilmek için öncelikle belirli miktarlarda bir yatırım hazırlamanız gerekir. Yapmak istediğiniz işin profesyonelliğine göre altyapı için toplayacağınız para miktarı da değişiklik gösterecektir.

Örneğin yapacağınız video çalışmalarının ışıklandırmalarının bile profesyonel olmasını istiyorsanız, isteklerinizle doğru orantılı olacak şekilde daha fazla para biriktirmeniz gerekir. Ancak “Temel video araçları bana yeter, samimiyet ve sempatikliğimle istediğim kitleye ulaşırım” düşüncesiyle ilerliyorsanız da bir kamera ile mikrofon başlangıç aşamasında size yeterli olacaktır.

yt2

Buna rağmen sosyal medyada sadece sempatiklik ve samimiyet ile başarılara ulaşmak zor. Bu yüzden başarılı bir YouTube kanalı olmak için tripod, softbox, green background, kamera (en az 2 adet), mikrofon ve render işlemlerini yapabilecek kadar sağlam bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.

YouTube Kanalı Açmanın Maliyeti Nedir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi nasıl bir video kalitesi ile başlayacağınıza göre bu işin maliyeti de değişiyor. Ancak bir kamera, mikrofon, green background ve tripod ile işe başlamak  isterseniz ortalama olarak ihtiyaç duyduğunuz ücret 1000 TL civarında olacaktır.

yteq

Tabi kullanacağınız malzemelerin kalitesinin ucu açık. Bu fiyatlandırma ortalama ve HD videolar çekmenize yeterli olacak ekipmanların fiyatlarına göre hesaplanmıştır. Eğer her ürünün en kalitelisi ile işe başlamak isterseniz ortalama ödeyeceğiniz ücret 5.600 TL civarında olacak.

Bunun yanında tam teçhizatlı bu işe girmek isteyenler için de kısa bir hesaplama yapalım. Her anlamda profesyonel bir YouTube hayatına atılmak için ödemeniz gereken ücret 11.000 TL civarında olacaktır.

Şunu da belirtelim ki bu ücret ile satın alacağınız ekipmanlar bir süreye kadar kanalınızı götürebilir ancak kanalınızın gelirleri ve cebinizden arttırdıklarınız ile mutlaka kanalınıza yatırım yaparak ekipman arşivinizi genişletmelisiniz.

Youtube Kanalı Açmak İsteyenlere Öneriler;

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu