Beslenme ve Diyet

Yorgunluğun Asıl Sebebi? Tıkalı Burun! Açmak için 7 Önerimizi Okuyunuz…

instagram takipçi hilesi

Burun tıkanmasında açmak için 7   öneri

burun-tikinakligi-nedenleri

İnsanoğlu olarak her an hastalanabiliriz, özellikle de havanın ve ısının değişimleri sırasında ve son bahar ve bahar  başlangıcında hastalanırız. Bu durum genelde soğuk algınlığı, nezle, grip olarak kendini gösterir bunun ana göstergesi de tıkalı bir burundur.

Tıkalı bir burun her şeyden öte, vücudumuza yeterince oksijen gitmesini önlediği için  ikincil olarak ağızdan aldığımız nefes burundan aldığımızın yerine geçmez.

Bu yüzden tıkalı olan burnumuzu açmak için etkili yöntemler bilmek önemlidir: bu yöntemler soğuk algınlığıyla beraber gelen gerip ve nezlede de olmak kaydıyla genel sıkıntıları giderebilir.
Maddeler halinde tıkalı burnu hızlı bir şekilde açabilmek için size anlatacağımız yöntemlere göz atıp değerlendirmenizde fayda var. Bunları değerlendirmezseniz, nefes alamadığınız için kendinizi daha da kötü hissetmeye devam edersiniz

1.Tıkalı burunu açmak için acı yiyecekler tercih edin

aci-biber
Acı yiyecekler mukusun rahatlamasına yardımcı olacaktır. Böylece de bloke olmuş sinüsler çabucak açılır. Etkisi uzun sürmeyebilir, peki neden yediğiniz şeylerden, faydalanalım ki?

Bunların yanı sıra öğünlerinize tercihen pişmemiş soğan ve sarımsak ekleyin veya acı biber kullanın. Ayrıca hardal ve diğer acı biberler de etkilidir.
Bu acı gıdaları öğünlerinize ne kadar eklerseniz, burun için bunlardan o kadar çok faydalanırsınız.

2 . Sinüslerinize masaj yapın ! (yavaş olmak kaydıyla)

sinuslere-masaj

Sinüsleriniz vücudumuzun solunum yolununun çevresindeki alanlardır. Bu alanda çok fazla mukus birikebilir, bu yüzden mukusların olduğu bölgeyi rahatlatmak için  bu çevrelere masaj yapın, bölgeye hafif baskı uygulayarak  tıkanıklık daha az rahatsız edecektir.

Nasıl yapacaksınız?
İşaret ve orta parmağınızın uçlarını gözünüzün altındaki bölgeye koyup ve dairesel hareketlerle masaj uygulaması yapın.<
Bunu  15-20 dk yapın, burnunuza yakın yerlere ve göz altlarınıza yakın yerlere bastırınız.
Son olarak, baş parmaklarınızı yanaklarınıza bastırıp ve dış bölgeye doğru dairesel hareketlerle masaj uygulaması yapın.

 

3. Nefesinizi kontrol edin

nefes-kontrol

Sinüslerinizi açmak için hiç kulak ve burnunuzu tıkadınız mı? Eğer ki bunun bir kere denemesini yaptıysanız, bu tekniğin de ona çok benzediğini göreceksiniz.
Nasıl Yapmalıdır?
Derin bir nefes alın ve burnunuzu tutun. Sonra etrafta yürürken burnunuzdan hava vermeye başlayın. Rahatsızlık hissedene kadar buna devam edin.
Daha sonra ise burnunuzu bırakın ve normal nefes alın. Oturun ve birkaç dakika içinde burun yollarınızın açıldığını fark edeceksiniz.

4. Geleneksel tedavi: deniz suyu solüsyonu

Bunun için iki seçenek var: bir eczaneden deniz suyu almak ya da evde tuzlu su hazırlamak.

Bu yöntemin her ikisi de etkilidir, ama bizler her zaman evde hazırlanan uygulamaları tercih ediyoruz. Özellikle de kolay oldukları için! Evde biraz su kaynatın, içine biraz tuz atın ve soğumasını bekleyin. soğuyan solüsyonu elde ettikten sonra, burun deliklerinize  küçük bir sprey ile sıkın. Bu solüsyon mukusu sökecek ve tıkalı burun yolları hemen açılacaktır.

5. Nane: Burun bölgesindeki mukusun en büyük düşmanlarından bir tanesidir.

Uzmanlarında söylediği gibi, nane solunum yolu problemlerini azaltmak için kullanılmaktadır Çünkü için bulundurduğu asetik ve askorbik asitler bunun nedendir

Bu maddeler öyle etkilidir ki, mentollü veya mentol bulunan ürünleri birkaç kez kokladığınızda, burun tıkanıklığı probleminiz yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

6. Sıcak bir duş almanız faydalı olacaktır..

sicak-dus
Su buharı vücudumuzun solunum sistemine işler ve bu şekilde bloke olmuş tıkalı alanları açarak önceden kaçırdığınız derin nefesleri size yeniden kazandıracaktır.

Buna ek olarak, tıkalı olan burun kanallarında az miktarda sıcak su da tıkanıklığı açmanıza yardım eder.

Duş almanın bu durumunuzu daha da kötüleştireceğini kesinlikle düşünmeyin. Duşunuzu alıp çıktıktan sonra iyice kurulanın ve arkasından herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Unutmayın ki duş aldığınız zaman tüm hapşırma ve öksürme ile gelen mikropları da vücudunuzdan atmış olacaksınız.

7. Deniz suyu etkisi

deniz-suyunun-buruna

Deniz suyunda bulunan doğal tuzun faydası doktorlar tarafından da önerilir. Hatta doktorların yazmış olduğu spreylerin bazılarında deniz suyu katkısı olduğunu bakınca göreceksiniz. Mevsim uygunsa denize girmeniz sizi bu konuda rahatlatacaktır. Eğer mevsim uygun değilse bir şişeye temiz bir bölgeden dolduracağınız deniz suyunu belli aralıklarla burnunuza çekip sümkürme yaptığınızda rahatladığınızı hissedeceksiniz…

Tıkalı Burunu Açmayla İlgili videolar

Burun Tıkanıklığını 25 Saniyede Geçiren Yöntem

https://www.youtube.com/watch?v=tO2cP5YG_V8

Tıkalı Burun Nasıl Açılır?

1 Dakikada Burun Tıkanıklığına Çözüm – Burun Tıkanıklığına İlginç Çözümler

https://www.youtube.com/watch?v=YP9hpFzMfGw

Sağlıkla Dinç Kalın….

Bir yorum

  1. yorgunluğun asıl sebebini bu makaleyi okuyunca anladım bu kadar bilgi verici bir siteye daha önceden hiç raslamadım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu