Politika

Yolsuzluk Nedir? Yolsuzluğun Türleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

memur rusveti 800x425

Yolsuzluk, yozlaşan özel bir uygulama kategorisi değil, devletlerin başlıca kurumlarının ve süreçlerinin yozlaşmış olan kişiler ve gruplar eli ile rutin olarak egemenliğini devam ettirdiği ve kullandığı gibi birçok insanın yozlaşmışlık seviyeleri yüksek görevlilerle mücadele etmekten başka çareleri olmadığı bir durumdur.

Sporadik (Bireysel) Yolsuzluk

yolsuzluk 6

Sporadik yolsuzluk, sistematik yolsuzluğun tam zıttıdır. Düzensiz yolsuzluk düzensiz bir biçimde meydana gelir ve bundan dolayı ekonomiyi ve kontrol mekanizmalarına herhangi bir tehdidi olmaz. Sakat değil, ancak morali ciddi anlamda bozabilir ve kaynakların ekonomisini olumsuz yönde etkileyebilir.

Siyasi (Büyük) Yolsuzluk

yolsuzluk 4

Siyasi yolsuzluk, kolektif malların yasa dışı yollar ile özel sektör ile ilgili getirilere dönüştürüldüğü kamu sektörü ve özel sektörü aktörleri arasında meydana gelen herhangi işlemdir. Siyasi yolsuzluk genel itibari ile bürokratik veya küçük yolsuzluklardan ayırt edilen “büyük” ya da üst düzey yolsuzluğun eş anlamı olarak kullanılmaktadır.

Politik karar vericileri içerdiğinden dolayı, büyük veya siyasi yolsuzluk, siyasal sistemin üst seviyelerinde, halk adına yasa yapma ve uygulamak hakkını elinde bulunduran devlet görevlilerinin ve siyasilerin, servetlerini, statülerini ve güçlerini sürdürmek için kullandıklarında ortaya çıkar.

yolsuzluk 3

Siyasi yolsuzluk salt kaynakların yanlış ya da kötü kullandırılmasını sağlamakla kalmaz, kararların alınma yöntemlerini ve alınma şeklini de saptırır. Siyasi yolsuzluk, düzenlemeler ve yasaların cetveller eli ile kötüye kullanılması, çıkarlarına uydurma, göz ardı edilmesi ve yan basma olarak uyarlanmasıdır. Yolsuzluk uygulamalarının genel itibari ile yargılandığı ve değerlendirildiği yasal dayanakların zayıf olduğu ve yöneticilerin açık bir şekilde ihlal edilmesine neden olduğu zamandır.

Büyük Yolsuzluk

yolsuzluk 2

Politika oluşturma politikasının sonucunda üst düzey ya da “büyük” yolsuzluklar yaşanabilmektedir. Bu durum gerçekleştiği seviye ile ilgili olarak para miktarına çok fazla değinmiyor, büyük yolsuzluk, ilk olarak kuralların ve politikaların formüle edildiği kamusal alanın en üst noktalarıdır. Genel itibari ile (her zaman değil) siyasi yolsuzluk ile eş anlamlıdır.

Küçük Yolsuzluk

yolsuzluk 1

Küçük ölçekli, küçük ya da bürokratik yolsuzluk, kamuda görev alan çalışanların (devlet görevlileri) halk ile bir araya geldiği siyasetin uygulama sonunda ortaya çıkan günlük yolsuzluktur. Küçük yolsuzluk, mevcutta bulunan yasaların, düzenlemelerin ve kuralların  uygulanmasıyla bağlantılı olan rüşvettir ve bundan dolayı  “büyük” ya da siyasi yolsuzluklara göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra halkın kamu yönetimi ve hizmetleri ile karşı karşıya geldiklerinde, günlük olarak az veya çok yaşayabilecekleri yolsuzluk türünün altını çizmek için “sokak seviyesi” ve “düşük seviye” olarak adlandırılmaktadırlar.

Yolsuzluk Nedir ve Çeşitleri Nedir ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=sAPuWfK0Uqg

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu