Yaşam

Orman Yangınlarının Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Orman Yangınlarının Nedenleri Nelerdir? Orman yangınının neden olduğu yıkıcı durumlar ile beraber, bir cehennemi başlatmak için tek bir kora ihtiyaç olduğunu anlamak oldukça zordur. Ancak çoğu zaman bu durum böyledir ve çoğu durumda suçlu insanlardır. Orman yangınlarının neden çıktığını öğrenmek için okumaya devam edin.

orman yanginlarinin nedenleri 1

Orman Yangınlarının Nedenleri Nelerdir?

1- İçten İçe Yanan Enkazlar

Yanan enkazdan sıçrayan közler, orman yangınlarının en yaygın nedenlerinden biridir. Özellikle rüzgarlı bir günde, yayılan közler sönmeden kilometrelerce gidebilir.

Bitkileri ve diğer ot kalıntılarını yakarken dikkatli olun ve hava koşullarına çok dikkat edin. Enkazı güvenli bir şekilde yakma hakkında daha fazla bilgi almak için yetkililer ile iletişime geçin. Yaktığınız ateşi kesinlikle tek başına bırakmayın. Sürekli gözetim yapın.

2- Kamp Ateşleri

Genellikle kamp ateşlerini, gitar ve sevdiklerimizle ilgili hikayeler gibi güzel anılarla ilişkilendiririz. Bununla birlikte, bir kamp ateşinin yaz mevsimi çekiciliğine rağmen, orman yangınlarının önde gelen nedenlerinden bir tanesidir.

Önümüzdeki günlerde kamp yapmayı planlıyorsanız, yaktığınız ateşleri giderken söndürmeyi unutmayın. Yapmanız gereken çok basit. Yaktığınız kamp ateşinin üzerine bir şişe su dökmek. Fakat ateş üstten sönebilir. Ancak içten içe yanmaya devam eder. Bu yüzden ateşi karıştırarak suyu dökün.

orman yanginlarinin nedenleri 2

3- Sigara İzmaritleri

İnsan sağlığına zarar veren sigara maalesef doğaya da zarar vermektedir. Araçlardan yollara attığınız sigara izmaritleri yol kenarlarında yer alan kuru otlara geldiğinde yangın çıkarır. Bu yüzden sigara izmaritlerinizi kesinlikle yollara ve otluk alanlara atmayın. Çöpe attığınız sigara izmaritlerini de söndürdükten sonra atın.

4- Elektrik Hatları

Kopan elektrik hatları, orman yangınlarının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Hatta o kadar sık yaşanmaktadır ki bazı ülkelerde bu neden ilk sırada bile yer almakta.

Elektrik telleri genelde fırtınalı ve lodoslu havalarda kopar ve aşağıya düşer. Ağaçların üzerine düşen kablolar elektrik yüklü olduğu için kıvılcımlar çıkarır. Bu yüzden de ağaç yanmaya başlar. Bir ağaçtan başlayan yangın rüzgarın da etkisi ile birlikte kısa süre içerisinde tüm ormanı sarabilir.

orman yanginlarinin nedenleri 3

5- Sabotaj

Ülkemizde orman yangınlarının bazılar terör örgütleri tarafından çıkarılmaktadır. Antalya, Marmaris, Adana, Mersin, Kocaeli ve diğer pek çok şehirlerimizde çıkan yangınların sabotaj olduğu açıklanmasa da bilinen bir gerçektir. Sizi göğüs göğüse çarpışarak yenemeyeceğini anlayan terör örgütleri ormanları yakacak kadar alçak bir duruma düşebiliyor.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yanan ormanlık alanlar orman kanunu kapsamında ağaçlandırılmaktadır. TEMA Vakfı internet sitesine girerek 10₺ karşılığında fidan bağışı yapabilir ya da https://gelecegenefes.com/ adresine giderek ücretsiz fidan dikilmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Bizde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Geleceğe Nefes projesi kapsamında Manisa’nın Gölmarmara ilçesine 10 adet fidan sahiplendik. Sizde yukarıda yer alan linke tıklayarak istediğiniz şehre fidan bağışlayabilirsiniz.

orman yanginlarinin nedenleri 4

Orman Yangınlarının Nedenleri ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu