Beslenme ve DiyetYaşam

Ekmek Neden Küflenir?

instagram takipçi hilesi

Ekmek Küflenmesi ,günlük yaşantımızda başımıza gelebilecek gıda sorunlardan biridir . Bu bilgi yazımızda size , Ekmek neden küflenir ve Küflü ekmek yenilir mi? gibi sorulara cevap arayacağım. Ayrıca ekmeğin küflenmemesi için önerilerde olacak.

kuflenmis ekmek

Ekmek Neden Küflenir?

Dünyamızda yaşayan milyonlarca küçük organizma bulunur. Bu küçük organizmaların sayıları da gün geçtikçe artmaktadır. Ancak içinde bulunan ve kendine geniş bir yer tutan küf mantarları, ekmeklerimize dadanan türdür. Sadece ekmek değil ,  peynirlerimizin, nemli kıyafetlerimizin başlıca sorunudur ve küflenmesine neden olmaktadır.

Küf oluşumuna neden olan olay ise  mantarların kendi besinlerini kendilerinin üretememesi ve bu ihtiyaçlarını karşılamak için buldukları tüm besin maddelerine ve nemli eşyalara saldırması durumudur. Örneğin, dolaplarımızdaki besin maddeleri bir süre sonra kendiliğinden küflenmeye başlar (bu sık başımıza gelen olaydır). Sıradışı bir koku salgılar. Sebebi de mantarların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için besin maddesini içten dışa doğru yemesi durumudur. 

ekmek kufu

İkinci durum ise,mantarların sporla çoğalması ve bunun çok hızlı bir şekilde yapması durumudur. Açacak olursak, bir ekmeği fırından sıcak sıcak almışsınızdır ve poşetin içinde kalmıştır ve terlemeye başlamıştır. Bunu yaparak , tazeliğini korumaya çalışırız . Ama mantarlar sıcak ortamlarda daha hızlı çoğalırlar ve bu da ekmeğinizin daha kısa bir sürede bayatlamasına ve ardından küflenmesine neden olmaktadır. Aslında böyle yaparak daha hızlı küflenmesine neden oluruz.

kuflenmis ekmek grafik

Ekmeklerin Küflenmemesi için ne yapmalıyız?

  1. Ekmeklerin küflenmemesi için yapılması gereken , gün içinde yiyebileceğiniz kadar ekmek almak.
  2. Ekmekler buzlukta saklanabilir. Yemek istediğinizde , 45dk önce  çıkarıp tüketebilirsiniz. İlk günkü kadar taze olacaktır.

Gelelim akıllardaki diğer sorulara;

Küflenmiş ekmek yenir mi?

Küflenmiş ekmek çok yoğun oranlarda kanserojen madde taşıdığından , kesinlikle tüketilmemelidir. Nedeni ise milyonlarca mantar ve benzeri canlı tarafından istila edilmiş bir beslenme alanını tüketmiş oluruz. Küflerin pek çoğu mikotoksin (küf zehiri) adı verilen zehirler üretirler.

Zehir yapıları da pişirme ile asla bozulmamaktadır. Hatta öyle sağlam bir yapıya sahiptirler ki 360 derece sıcaklıkta bile bozulmazlar.

kuflenmis meyva

Küflü Ekmek Tüketirsek Ne Olur? Sağlığa herhangi bir zararı var mıdır?

Küflü besinlerde bulunan zehirlerden bir defa tatmak , insana ciddi zararlar vermez. Fakat daha fazlası tüketildiğinde ,karaciğerde çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olur. Hatta besinlerden bir kısmı bile küflü ise hemen (tamamını) çöpe atmakta fayda var.

Ekmek nasıl küflenir? ile  İlgili Videolar

Ekmek nasıl küflenir? (Video)

https://www.youtube.com/watch?v=nKqlyOb61Hc

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu