Yoğun Olarak Egzersiz Yapmanın 6 Kritik Zararı Nedir?

instagram takipçi hilesi

egzersiz 8

Düşlerinizdeki bedene kavuşmak için spor salonunda sürekli egzersiz yapmaya mı karar verdiniz? Zayıf ve ince bir bedene sahip olmak için spor salonlarında saatlerce zaman geçirmek kimi zaman birtakım sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunlar da fit görünmek isterken günden güne yorgun ve bitkin bir hal ile gezmek de mümkündür. Tüm bunlar için acele etmeyin, aşırı derecede egzersiz yapmak, sağlığınıza ve bedeninize egzersiz yapmaktan çok daha zararlı hale gelebilir. İşte yoğun olarak egzersiz yapmanın 6 kritik zararı.

Performans Seviyenizi Düşürür

egzersiz 7

Aşırı derecede egzersiz yapıyorsanız, dayanıklılığınızı yitirerek kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Bu gibi durumlarda eklemlerinizde ek ağrı ve karama gücünüzün eskiye oranla zayıfladığını hissedeceksiniz. Bu durum spor yaparken kararlılığınızı etkileyerek performansınızın seviyenizi düşürebilmektedir.

Her Zamankinden Daha Uzun Süre Acı Çekersiniz

egzersiz 4

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız ya da farklı bir egzersiz şekline geçtiyseniz, acı hissetmek oldukça doğaldır. Ancak düzenli bir yapıya sahipseniz ve egzersiz tarzınızda değişiklik olmadıysa, ancak normalden daha uzun süren olağan dışı bir acı çekiyorsanız, muhtemel olarak kendinizi fazla yoruyorsunuzdur. Bu his, ağırlık kaldırmaya ilk başladığınız hisse çok benzeyebilmektedir.

Motivasyonunuzu Kaybedebilirsiniz

egzersiz 5

Her gün coşku içinde spor salonuna gittikten sonra hızlı bir şekilde motivasyonunuzu yitirmiş gibi görünüyorsanız, bu durum kendinizi normalinden fazla yorduğunuzun işareti olabilmektedir. Sonunda, söz konusu motivasyon eksikliği, depresyona dahi yol açabilmektedir.

Her zaman Hasta Hissedebilirsiniz

egzersiz 3

Sağlıklı bir yaşam sürüyor ve düzenli egzersiz yapıyorsanız ve tüm bunların üzerine sürekli olarak hastalanıyorsanız bunun tek nedeni aşırı egzersiz yapıyor olmanız olabilir. Gün içinde işten ya da okuldan yorgun argın çıktıktan sonra spor salonuna gitmek zaten yorgun olan bedene daha fazla yük yüklemek kimi zamanlar kişiye problem çıkarabilmektedir.

Kaslarınızı Kaybedersiniz

egzersiz 2

Sürekli olarak antrenman yapıyorsanız ve bedeniniz iyileşmesi için gerekli olanı alamaz ve sonrasında güçlü kasları yeniden oluşturmaktadır. Sonuç itibari ile kas geliştirmekten daha fazla kas kırılması mevcut olabilir. Bu gibi kas kayıpları neticesinde yaralanmalara neden olabilmektedir. Bu yaralanmalar da yeniden spor ve antrenman yapmanızı güçleştirebilir zaman zaman da tamamen güçleştirebilir.

Uykuya Dalmakta Zorlanabilirsiniz

egzersiz 1

Aşırı derecede egzersiz yapmak stres hormonlarının  artmasına neden olabilmektedir. Bu durum uykuya dalmayı güçleştirebilir. Fakat bedeninizi kırılan kasları iyileştirmek ve onları güçlü olanlarla değiştirmek için uygun oranda uykuya ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı aşırı egzersiz yapmak kısır bir döngüye yol açabilmektedir. Ve sonuç olarak da kaslarda belirli oranda yıpranmalar meydana gelmektedir.

Egzersiz İle İlgili Videolar

Kaynak
milliyet.com.tr

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu