2022 YKS Sonuçları Açıklandı!

instagram takipçi hilesi

2022 YKS Sonuçları Açıklandı! 1 sene boyunca bütün emekler verildi. Sınava girildi ve o gün artık geldi. Tüm emeklerin sonucu olan 2022 YKS Sonuçları açıklandı!

2022 YKS, 18 ve 19 Haziran 2022 günlerinde tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılmıştı. Sınavdan sonra da milyonlarca öğrenciyi bu sefer de sonuç heyecanı sardı. Tam 1 ay sonra ise ÖSYM tarafından sonuçları açıklandı.

YKS Sonuçları

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada YKS’nin ilk oturumu olan TYT’ye 3 milyon 243 bin 425 adayın, ikinci oturum olan AYT’ye ise 2 milyon 56 bin 512 adayın girdiğini açıklamıştı. Prof. Dr. Aygün, yaptığı son açıklamada ise 2022 YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Aygün, tüm öğrencilere hayırlı olsun dileklerini de iletti.

2022 YKS Sonuçları ekranına gitmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2022 YKS Sonuçları Sorgulama Ekranı!

YKS Sonuçları

Sonuçları açıklandıktan sonra da artık başka bir heyecan maratonu başlamış olacak. 2022 YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte artık tercih işlemleri telaşı başlayacak. Milyonlarca öğrenci istedikleri üniversiteye girebilmek için tercihlerini yapacak.

Tercih işlemlerinizi yaparken size bir rehber olması açısından bir yazı hazırladık. Aşağıdaki başlık altında yer alan yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlgili İçerikler

2022 YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

2022 YKS sonuçları açıklandı ve artık tercih aşamasına geldik. Sıra geldi doğru bir tercih yaparak istediğimiz üniversiteye gitmeye. Tercih işlemleri oldukça önemli bir aşamadır. Yanlış strateji ile istemediğiniz bir üniversiteye gitmek zorunda kalabilirsiniz.

İlk olarak TC kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile “ÖSYM Aday İşlemleri” sistemine girin. Sisteme girdikten sonra zaten sizi tercih ekranına yönlendirecek olan banner, resim ya da yazılar karşılayacaktır.

Açılan tercih işlemleri sayfasında sizi tüm bilgilerinizin eksiksiz olarak yer alması gerekmektedir. Toplamda 24 tercih hakkınız bulunuyor. Eğer ki okulunuzun tercih rehberliği hizmeti var ise kesinlikle oradan bir yardım alın. Tercihinizi kendini yapmak istiyorsanız çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Uzmanlar genellikle tercih yaparken şunu belirtir. İlk olarak puanınızın 15-20 puan üstünü ve 15-20 puan altına kapsayacak şekilde bir tercih skalası belirleyin. Yani eğer ki puanının 400 puan ise, 420 puan ile 380 puan arasındaki üniversitelerin tercihini yapın. Bu sayede daha geniş bir skala belirlemiş olursunuz.

Tercih sıralamanızı büyükten küçüğe doğru puanları sıralayarak yapın. Örneğin Hacettepe Üniversitesi Psikoloji istiyorsunuz, fakat oranın puanı sizin puanınızdan 15-20 puan yukarıda. Onun en başa yazı, altına da o şekilde sıralayın. Tercih listenizin orta kısmına kesin olarak girebileceğinizi ve istediğiniz üniversite ve bölümleri yapın. Son kısımlara ise en garanti olan, sizin puanınızdan düşük yerleri yazın.

Anlattığımız tüm bu tavsiyeler bir stratejidir. Siz kendinize başka bir strateji belirleyebilirsiniz. Fakat yukarıda da dediğimiz gibi eğer ki imkânınız var ise kesinlikle bir profesyonelde yardım alın. Okulunuzun rehberlik servisine danışın. 

YKS tercihleri

2022 YKS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

İlk olarak 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu paylaşılacak. Tercih işlemleri ise 27 Temmuz 2022 ve 5 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak.

2022 YKS Sonuçları Açıklandı! İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu