Yemek Tarifleri

Yiyecekler Bozulmadan Nasıl Saklanır?

instagram takipçi hilesi

Pazardan bir hevesle alışveriş yapıp eve getirdiğinizde kısa sürede bozulduklarına şahit olabilirsiniz. Aslında yanlış yaptığınız tek şey yanlış şekilde muhafaza etmek. Birkaç püf noktaya dikkat ederek sebzelerin uzun süre tazeliğini korumasını sağlayabilirsiniz. İşte yiyecekler bozulmadan nasıl saklanır diyenler için bilgilendirici bir içerik:

Yiyecekler Bozulmadan Nasıl Saklanır?

Soğanı Külotlu Çorabın İçine Saklayın

yiyecekler bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?

Aslında bu yöntem eskiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Kaçmış ya da daha önce hiç giymediğiniz külotlu çorabı iyice yıkayın ve kurutun. Çorabın içine soğanları birer birer yerleştirin. Her bir soğanın ardından çoraba bir düğüm ekleyin. Bu şekilde taptaze kaldığını göreceksiniz. Bu yöntemi patatesler için de yapabilirsiniz. Ayrıca bu ürünü mutlaka bağladıktan sonra duvara asmanız gerekir.

Sarımsağı Buzdolabına Koymayın!

yiyecekler bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?

Sarımsağı buzdolabına koymanız, onun tadının bozulmasına ve besin değerinin kaybedilmesine yol açar. Ayrıca, sağlık açısından da sarımsağın buzdolabına konulmaması gerekir.

Yiyecekler Bozulmadan Nasıl Saklanır? Muzları Sarın Sarmalayın

yiyecekler bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?

Muzların saplarını, streç filmle sarmanız gerekir. Bu sayede muzun bozulmasının ve için yumuşamasının önüne geçersiniz. Ayrıca, muzu fırının içine koyarak karanlıkta durmasını sağlayabilirsiniz. Eğer muz henüz ham ise, yanına bir elma koyarak bekletebilirsiniz.

Maydanoz ve Dereotunu Peçeteye Sarın

yeşillikler

Maydanoz ve dereotunu alır almaz buzdolabına atıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Bunun yerine ilk olarak malzemeleri ayıklamanız gerekir. Ayıkladıktan sonra maydanoz ve dereotunu yıkayın ve kağıt havluya sarın. Bu şekilde buzdolabında uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Çilekler Sirkeli Suya

çilek

Çilek bir hevesle alınan ama birkaç gün sonra çürümeye başlayan bir meyvedir. Çileğin kısa sürede bozulmasından şikayetçiyseniz yapmanız gereken en önemli şey sirkeli bir su hazırlamak. Çilekleri sirkeli suya koyarak yaklaşık 10 gün daha bozulmadan durmasını sağlayabilirsiniz.

Kuruyemişler de Buzdolabını Sever

yiyecekler bozulmadan uzun süre nasıl saklanır?

Kuruyemişler kısa sürede bozularak yumuşayabilir. Bu nedenle kuruyemişi serin yerde muhafaza etmelisiniz. Eğer sıcak havalarda, kuruyemişlerin tazeliğini korumasını istiyorsanız buzluğa da koyabilirsiniz.

Yiyecekler Bozulmadan Nasıl Saklanır? Bal ve Reçel

top

Bal ve reçeli uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. Fakat, tadının dönmemesi ve şekerleme yapmaması için birkaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekir. İlk olarak tatlıları kavanozda saklamanız gerekir. Kavanozun ağzını sıkı sıkı kapatmalısınız ve hava almasını engellemeniz gerekir. Bununla birlikte tatlıları, buzdolabı dışında muhafaza edebilirsiniz.

Yiyecekler Bozulmadan Nasıl Saklanır? Pirinç

pirinç

Pirinci muhafaza ederken temizliğinden emin olmanız gerekir. Ardından pirinci bir buzdolabı poşetine koyarak, kuru ve normal hava şartlarına sahip bir yerde saklayabilirsiniz. Uzun süre tazeliği bozulmayan pirinci plastik ya da cam bir şişeye de koyabilirsiniz.

İlgili Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu