Yaşam

Yine mutsuzuz!

instagram takipçi hilesi

Küresel Mutluluk Endeksine göre; Türkiye 54 puanla (ortalama puan 71) ortalamanın altında.

kuresel-mutsuzluk

Araştırmada, bir soru da çok dikkat çekici bir cevapla yine ülkemiz olmuş.Soru ; “Dün çokça gülüp kahkaha attınız mı?” sorusuna cevap olarak “Evet” demişiz.Ne ilginç dimi. Hem mutsuz hem de kahkaha atabilen bir toplumuz…Neyse ben bilgimi yamaya sizlere bilginin detayını vermeye devam edeyim.

Amerikalı araştırmacı şirket Gallup, yine oturmamış kalkmamış, 148 ülkeyi kapsayan küresel mutluluk endeksinde Türkiye, Bangladeş ve Sırbistan’la birlikte sondan üçüncü olmuş.

Araştırma, 153 bin kişiyle yapılan müzakereler sonucunda elde edilen sonuçlar dikkat çekici.Müzakerelerde sorulan sorulardan birisi de en başta da yazdığım ; “Dün çokça gülüp kahkaha attınız mı?” şeklindeydi. Türkiye’de bu soruya olumlu cevap verenlerin oranı yüzde 43 oldu; Türkler bu konuda Sırp katılımcılarla birlikte sonuncu sırayı paylaştı.

İşin ilginç olan bir diğer yanı ise en mutlu olan ülkeler Latin Amerika’dan çıkmış.

Endekste ilk 10 sıra tamamen Güney Amerika ülkelerinden oluşuyor. Araştırma Raporunda; “Latin Amerikalılar, günlük olarak pozitif hisler yaşaması en muhtemel kişiler olarak öne çıkıyor” deniliyor.

10 yıldır hazırlanan raporda ilk kez ilk 10’un tamamen Güney Amerika ülkelerinden oluştuğu görülüyor.

En mutsuz ülke ise Sudan

Araştırma Raporunda, mutluluk endeksi puanı 47 olan ve listenin son sırasında yer alan Sudan gibi ülkelerde ise çatışmaların kişisel memnuniyeti fazlasıyla olumsuz etkilediği ifade ediliyor.Malum savaş ve çatışmalar mutluluk hiçbir zaman ifade etmez.

2014 yılı boyunca Ebola salgınıyla mücadele eden Liberya ve çatışmaların hâlâ devam ettiği, Ukrayna gibi ülkelerde de mutluluk düzeyinin genel ortalamanın çok altında olduğu görülüyor.

İş listeler;

Gallup mutluluk endeksinde ilk 10
Paraguay 89
Kolombiya 84
Ekvador 84
Guatemala 84
Honduras 82
Panama 82
Venezuela 82
Kosta Rika 81
El Salvador 81
Nikaragua 81
Gallup mutluluk endeksinde son 10
Nepal 55
Litvanya 55
Gürcistan 55
Bosna-Hersek 55
Afganistan 55
Sırbistan 54
Bangladeş 54
Türkiye 54
Tunus 52
Sudan 47

İlgili İçerikler

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu