Yerli Erkek Ünlüler

Yılmaz Özdil Kimdir?

instagram takipçi hilesi

yilmaz 12
Tam adı: Yılmaz Özdil
Doğum tarihi: 1965
Doğum yeri: İzmir / Tükiye
Ailesi: Nadide Özdil (annesi), Veli Özdil (babası), Yıldırım Özdil (abisi)
Eşi: Hülya Özdil
Çocukları: Pelin Özdil
Mesleği: Gazeteci, Yazar
Aktif Yılları: 1982 yılından bu yana.

Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Yılmaz Özdil Kimdir? Yılmaz Özdil, Sözcü Gazetesi‘nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Birçok şehirde imza günleri ve kitap fuarlarında çılgın kalabalıkların eksik olmadığı imza günlerinin baş mimarı olan Yılmaz Özdil, kaleme aldığı kitapları ile milyonların sevdiği bir yazar olmuştur. Özellikle Kadın ve Adam kitapları çok sevilmiştir. 2018 yılında kaleme almış olduğu Mustafa Kemal kitabının özel baskısının fiyatının 2500 tl olarak piyasaya sürülmesinin ardından tepkilerin odak noktası haline gelmiştir.

Yılmaz Özdil, 1965 yılında İzmir’de dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi Nadide Özdil, babası ise Veli Özdil’dir. Dedesi Süleyman bey eski tarihte Aksaray’dan İzmir’e göç etmiştir. Yıldırım adında bir de abisi vardır.

İzmir Atatürk Lisesi’nden sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik bölümünden başarıyla mezun olmuştur. 1985 yılında üniversitenin üçüncü sınıfındayken okulun hentbol takımında görev almıştır.

Gazetecilik mesleğine ise 1982 yılında İzmir’in yerel gazetesi olan Yeni Asır Gazetesi’nde muhabir olarak başlamış ve sonrasında Yeni Asır’da yayın yönetmenliği görevini üstlenmiştir. 1994 yılında Milliyet gazetesinde Yazı İşleri Müdürlüğü görevi yaptıktan sonra 1995 yılında Sabah gazetesine transfer olarak orada da Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.

1999 yılında Star gazetesine geçmiş ve sonrasında yeniden Sabah gazetesine dönerek Atv kanalının haber genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmiştir. Sabah ve Atv’ye TMSF’nin el koyması üzerine kurumdan istifa etmiştir ve 12 Ağustos 2007 yılında o dönem Doğan Holding’e ait olan Hürriyet’e geçmiştir.

2008 yılında Uğur Dündar’ın sunmuş olduğu Star Ana Haber bülteninin yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. Hürriyet’in üçüncü sayfasında köşe yazarlığı yapmakta ve bununla birlikte Fanatik gazetesi çatısı altında spor yazarlığı yapmıştır.

Yılmaz Özdil, Üniversite üçüncü sınıftayken tanışmış olduğu Hülya hanım ile 1989 yılında dünya evine girmiştir ve 1991 yılında dünyaya gözlerini açan Pelin adında bir kızı vardır.

Kaleme almış olduğu bir yazısı gazetede yayınlanmayınca 15 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nden istifa etmiştir. “Başbakan Bilal Olsun” başlıklı bir yazıyı kaleme almıştır. Recep Tayip Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan’ı ve 17-25 Aralık operasyonlarında adı geçenleri sert biçimde eleştirmiştir. Gazete yönetimi, “Yayın ilkelerimize aykırı” diye söz konusu yazıyı yayınlamamıştır. Tüm bu olanların üzerine Yılmaz Özdil de Hürriyet gazetesinden istifa etmiştir.

Bir zaman yazı yazmaya ara veren Yılmaz Özdil, 10 Ekim 2014 tarihinden bu yana yazarlık mesleğini Sözcü Gazetesi’nde devam ettirmektedir.

Kitapları:

  1. 2011 – İsim, Şehir, Hayvan
  2. 2012 – İsim, Şehir, Bitki
  3. 2013 – Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda
  4. 2014 – 2014 — İsim, Şehir Artist
  5. 2015 – Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda
  6. 2015 – Kadın
  7. 2016 – Adam
  8. 2017 – Sen Kimsin?
  9. 2018 – Mustafa Kemal

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu