Yaşam

Yılbaşında Sağlıklı Sofra Hazırlamanın 8 Önemli Kuralı Nedir?

instagram takipçi hilesi

sofra 10

Her yıl olduğu gibi bu yıldan da en önemli beklentimiz birçoğumuz için “sağlık”. Fakat özellikle 31 Aralık’ta bütün bir gün boyunca yapılan yanlış beslenme hataları yılbaşı akşamında tüketilmekte olan içecek ve yiyecek miktarının kontrolsüzce artmasına neden olabilmektedir. İşte sağlıklı yılbaşı sofrasının 8 önemli kuralı…

1) Kahvaltı Yapın

sofra 2

Yılbaşı akşamında kontrollü tüketimi sağlamanın ilk adımı, güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayabilmektir. Sağlıklı bir kahvaltı gece süresince düşmekte olan kan şekerinizi normal seviyelere getirerek ve gün boyunca zaman zaman hissedilen açlık ile tatlı krizlerini önlemektedir. Bundan ötürü güne tam buğday ekmeğinin, zeytinin, peynirin, yumurtanın ve mevsim yeşilliklerinin olduğu sağlıklı bir tabak ile başlamanız çok önemlidir.

2) Öğün Atlamayın

sofra 5

Uzun saatlerce hiçbir şey yemeden yalnızca yılbaşı yemeğini beklemek hem yılbaşı yemeğinde aşırı karbonhidrat içerikli besinlere yönelmenize hem de kan şekerinin aşırı derecede düşmesine ve buna bağlı olarak da metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir kahvaltının sonrasında; yoğurt, sebze yemeği ve salata gibi besinlerden meydana gelen hafif bir öğle yemeğini atamamanızı öneririz. Yılbaşı yemeğinden 1-2 saat önce gerçekleştireceğiniz küçük bir ara öğün ile gün boyunca kan şekerinizi dengede tutabilmeniz mümkündür.

3) Yavaş Yiyin

sofra 1

Yılbaşı gecesi uzun süreceği için yemek yemek için hiç aceleniz yok. Aileniz ve sevdiklerinizle uzun ve güzel sohbetler eşliğinde eğleneceğiniz bir akşam yemeği bu. Hareketlerinizi yavaşlatın ve çatal bıçak sürekli olarak elinizde bulunmasın. Hızlı yemek yediğinizde beyne tokluk sinyali geç giderek doymadığınızı düşünerek çok daha fazla besin tüketiyorsunuz. Bu da yeni yılın ilk günü mide ve bağırsak sorunlarının artmasına neden olabilmektedir.

4) Su İçmeyi Unutmayın

sofra 4

Su, bedeninizin yegane ihtiyacıdır… Fakat gün boyunca öğün atlamaya eğilim çok fazla olduğundan dolayı tüketimi de yetersiz kalabilmektedir. Uyandığınız gibi başlayarak gün içinde en az 2 litre su tüketmeyi sakın ihmal etmeyin. Yılbaşı yemeği esnasında tüketeceğiniz içecek ve yiyeceklerin karbonhidrat açısından  varsıl olmaları, ertesi gün ciddi ödem sorunlarına yol açabilmektedir.

5) Doğru Meze Seçimi Önemli

sofra 7

Yılbaşı akşamının olmazsa olmazları arasında tatlıları meyveler ve mezeler yer almaktadır. Fakat her birinden yemek istediğinizde ve porsiyonları abartmış olduğunuzda bir gecede gündelik ihtiyacınızın 2-3 katı kadarı karbonhidrat tüketebilirsiniz. Bu minvalde tüketeceğiniz besinlerin içeriği ve miktarı çok önemlidir.

6) Meyvede 2 Porsiyonu Aşmayın

sofra 3

Yemeğin ardından tüketeceğiniz meyvelerin porsiyonlarına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aksi halde her meyve ikramını kabul ettiğinizde yalnızca meyvelerden kaynaklanan aşırı karbonhidrat tüketimi yaşama olasılığınız oldukça fazladır. Yılbaşı akşamında iki porsiyon meyveyi aşmamaya özen göstermelisiniz.

7) Kuruyemişlere Dikkat!

sofra 6

Kuruyemişler elbette ki çok faydalıdır ancak her şeyde olduğu gibi kuruyemişi de fazla tüketirseniz birtakım zararlar yaşayabilirsiniz. Bir avuç kuruyemişten fazlası size fayda değil zarar verecektir. Kuruyemişlerin maksimum sağlık etkilerinden faydalanabilmek için kavrulmuş kuruyemişlerden ziyade çiğ olanların tercih edilmesini tavsiye ediyoruz.

8) Tercihiniz Şerbetli Değil, Sütlü Olsun

sofra 8

Yılbaşı yemeğinin olmazsa olmazları arasında elbette ki tatlı gelmektedir. Fakat hamurlu ve şerbetli tatlılar, lezzetli oldukları kadar tehlikelilerdir de! Hamur ve şerbetli tatlılardan ziyade sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin. Tadı ne denli güzel olursa olsun ikinci bir porsiyon ikram edildiğinde “hayır” demeyi kararlılıkla sürdürün.

Sağlıklı Yılbaşı Sofrası İle İlgili Videolar

Kaynak
milliyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu