Beslenme ve Diyet

Yıkanması ve Yıkanmaması Gereken Yiyecekler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Besinler söz konusu olduğunda ortalıkta çok fazla bilgi bulunmaktadır. Herkes tarafında doğru bilinen yanlışlar çoğunlukta olduğu kadar, hiç bilmediğiniz durumlar da söz konusu olabilir. İşte yıkanması ve yıkanmaması gereken yiyecekler!

1- Yumurta

1

Yumurtaların üzerinde bakterilerden koruması amaçlı bir çözel bir madde konulur. Çoğunlukla yumurta pişirmeden önce yıkamanırsa daha sağlıklıdır şeklinde bilinen bir yanlış vardır. Yıkandığı zaman bu maddenin gitmesi koruma amaçlı yapılan çabayı boşa çıkarır. O yüzden yumurtaları yemeden önce yıkamayınız.

2- Makarna

2 685x513

Makarna, mutfaklarımızda en çok tüketilen besinlerden birisidir. Makarnalar yıkandığı gibi içerisindeki nişastayı akıtmaktadır. Bu durumda makarna sosunun daha az emilimine sebep olmaktadır. Aslında lezzetli bir yemek, makarna yiyebilmek için makarnayı tüketmeden önce yıkamamanız gerekmektedir. Yıkamaya dair gerçekten bir alışkanlığınız varsa bile pişirdikten sonra tercih edebilirsiniz fakat lezzeti için yine aynı şey geçerli olacaktır.

3- Tavuk

En kolay gıda zehirlenmesine yol açabilen besinlerden birisi Tavuktur. Bu yüzden tüketirken en çok dikkat edilmesi gerekende odur. Tavukta bulunan bakterilere dikkat edilmelidir. Özellikle tavuktaki salmonella bakterisi gıda zehirlenmesine yol açar. Tavuk suyla temas ettikten sonra bu bakteri elinize yayılır. Tavuk yıkanmadan, uzun süre bekletilmeden ve hemen pişirilerek tüketilmelidir.

4- Et

4 685x452

Tavukta olduğu gibi et ürünlerinde de aynı durum geçerli olmaktadır. Et kesildiği anda yıkanabilmektedir fakat durduktan sonra eve gelen et suyla temas ettirilmemelidir. Bakteriler yüksek sıcaklıkta pişirilerek yok edilmelidir. Et suyla temas ettirilemeyeceği gibi uzun süre de bekletilemez. En kısa sürede tüketilmesi gereken besinlerden birisidir.

5- Mantar

5 685x385 2

Mantar yapısı itibarıyla suyu çok fazla emen bir yapıya sahiptir. Bu yapıda bir besin olduğundan kesinlikle yıkanmaması gerekir. Mantarı yıkadığınızda elastikiyet özelliğini kaybedecektir.

Kesinlikle yıkanmaması gereken besinler olduğu gibi yıkanması gereken besinlerde bulunur. İşte yıkanması gereken yiyecekler de bunlardır:

1- Maydanoz

6 685x385 1

Yemeklere, salatalara en çok koyulan yeşillerden biri Maydanozdur. Fakat aynı zamanda maydonoz en kirli bitkilerden de biridir. Bütün yeşilliklerde olması gerektiği gibi kullanmadan önce kesinlikle yıkanması gereken yeşil bitkilerin başında gelmektedir.

2- Kabuklu Meyve ve Sebzeler

9

Evlerinize gelene kadar birçok yerden, elden geçen meyve ve sebzeler yıkanması gereken besinlerin başında gelmektedir. Yenebilir kabuğu olan her meyve ve sebze mutlaka yıkayarak tüketilmelidir.

3- Kuru Meyveler

7 685x456

Kuru meyveler en kirli gıdalardan biri olmaktadır. Kurutulmuş meyveler ne kadar kaliteli ve iyi ambalajlanmış olsa bile kullanıp tüketmeden önce mutlaka yıkanıp dinlendirilmelidir.

4- Konserveler

8 685x513

Konservede olan besinler çok masum görünse bile aslında öyle değildir. Ağzının kapalı olmasına kanmamak gerekir. Teneke konserveleri yıkamanın ardından tüketmek en sağlıklısı olacaktır.

Yıkanması ve Yıkanmaması Gereken Besinler Hakkında

https://www.youtube.com/watch?v=ovVyE34Wceg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu