Eğitim

YKS Adayları İçin Sınava Çok Az Kala Tavsiyeler

instagram takipçi hilesi

Zaman su gibi aktı,gündüzler geceleri kovaladı ve hepinizin o heyecan içerisinde beklediği YKS sınavına maalesef çok kaldı . 🙂 Şüphesiz bu durumdan endişe duymayan çalışkan arkadaşlarımızın da var ama sayıları malum. 🙂 YKS her ne olursa olsun , ÖSYM için artık bir bilgi düzeyi ölçme değil yorumlama yeteneği ölçme sınavı haline geldi.Tüm dersler için sorular adayın işlem ve okuma kabiliyetini test edecek şekilde hazırlanıyor.Bu sistemin en belirgin hali ile uygulandığı 2020 YKS‘si ,adaylara sorulduğunda kolay olduğu söylenen bir sınavdı.Bu sene de benzer bir sınav olacağını tahmin ediyoruz.

ygs sinalari icin hazirlik

PEKİ SON GÜNLER KALA 2020 YKS’Sİ İÇİN NE YAPABİLİRİZ ?

Tahmin ediyoruz ki çoğunuz YKS ye bu kadar az bir süre kala ne yapacağını kara kara düşünüyor ve bu telaşla karmaşık kafa ile ders çalışıyor ama konuları çabucak unutuyor! Öncelikle sakin olun ve aşağıda sizin için sıraladığımız hususları dikkatle okuyun.

1) SOĞUKKANLI VE ÖZGÜVENLİ OLUN.

Saatlerce rehavet içinde ders dinlemek ve bir telaşla testlere girmek emin olun size hiçbir fayda sağlamayacak.Maksat konuyu anlamak ve o konu hakkında bilgi pratiği kazanmaktır.Bu ise ancak soğukkanlılık ile olur.Her ne olursa olsun çalıştığınız konunun 9. veya 10.sınıf konusu olduğunu unutmayın.Yavaş olun konuyu defalarca kez daha önce dinlemiş gibi kendinizi varsayın.Böylelikle içiniz daha ferah olacak.Soru çözerken çözüme değil mantığa odaklanın.Bu odaklanma size bir pratiklik kazandıracak.

2) GERÇEKÇİ OLUN

Sınava çok az kaldı. Eğer konu eksiğiniz var ise ki olmamalıydı,hemen eksiklerinizi tamamlayın ve soru çözün.Konu eksiğiniz fazla ise son günlerde bitirir hallederim umuduna kapılmayın.Bitmez bitse bile sınav da o konular ile kalem oynatamazsınız.Konu önemliliği sırası hazırlayıp üst sıradaki bir kaç konuyu seçip onları bitirin.Sorularına geçin.Bilmelisiniz ki bu saatten sonra daha fazlasını bu süre içinde yapmak size bildiklerinizi de unutturabilir.

Gerçekçi olun ve yapabildiğinize odaklanın.Bu sene olmazsa bu senin için hayatın sonu değil ,seneye kazanırsın.Belki de bu kalıplaşmış bir tabir fakat ayni zamanda değişmeyecek te bir gerçektir.Kazanamamak yolundan dönmek değil yolu baştan almaktır.Mutlaka sabırlı olmalısın ,sabır olmazsa kendini dizginleyemezsin.

3) KENDİNİZİ ODAYA KAPATMAYIN

duzenli olarak meditasyon yap%C4%B1n

Çalışıyorsunuz ama çalışmanın fazlası sizin için psikolojik sorunlara yol açabilir.Hayat ne olursa olsun güzel! Bunun farkına var arada bir çık dışarı gez eğlen .Kendine iyi bakmalısın,kendini ihmal etmemelisin.Bu hususta arkadaşlarınla bağını koparma .İçindekileri dökmenin,konuşmanın senin için bir fayda olacağını bilmelisin.Çevrende akrabaların,komşun eminim sana çok çok çok çalış diyorlar ve yukarıda yapman gerekenlerin tersini sana tavsiye ediyorlar.Bu tavsiyelere kulak asma.Salla gitsin.Başarı kendi dengelerini kendin yönettiğin zaman gelir.

4) UYKU UYKU UYKU!

meditasyon uyku

İnsan tümüyle bir mekanik gibidir.Bir yandan enerji harcar ama bie yandan da harcayabilecek enerjiyi kendisi sağlar.Bu enerjinin kaynağı ise hepinizin malumu uykudur.Adaylar arasında uykusundan kısan ve bundan pişman olan çok arkadaşım oldu.Lütfen sorumluluklarınız in ve hedeflerinizin başarıya ulaşması için uykuyu bir engel olarak değil tam aksine bir köprü olarak görün.Bu köprü ne kadar sağlam olursa sizinde o köprüde ki yolculuğunuz o kadar güvenli olur.Diğer türlü yolun yarısında köprü yıkılabilir.Yıkılmadan kastımız sağlık sorunlarıdır.

Dikkatli olmalısınız.

YKS’ye Az Kala Çalışma Taktikleri ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu