Beslenme ve DiyetYaşam

Yeşil Limonun Faydaları

instagram takipçi hilesi

Yeşil limon, limongiller ailesinden dış kabuğu yeşil olan, sarı limona göre daha ufak boyutlarda ekşi bir meyvedir.

Lime veya misket limonu şeklinde de bilinir. Lime sarı limonun sararmadan önceki hali değil, limonun seyrek olan diğer bir türüdür. Sararması çok zor olduğu için özelliklerini uzun süre koruyabilir.

yesil limon 4

Yeşil limon dünyada, bilhassa tropikal iklime sahip olan Meksika, Arjantin, Brezilya gibi Orta ve Güney Amerika ülkelerinde, İsrail’de, Avustralya’da ve Hindistan’da son derece fazla yetiştirilmektedir. Soğuğa karşı çok titiz bir meyve olan yeşil limon ülkemizde yalnızca Mersin’in iklimi makul olan bazı ilçelerinde yetiştirilebilir.

Yeşil limon sarı limona göre daha az ekşidir. Salatalarda ve yemeklerde tadı artırmak için kullanılır. Kokteyl içecek yapımında çok fazla tercih edilir. Yeşil limon yapısında B1, B2, B3, karoten, kalsiyum gibi çeşitli vitamin ve mineraller ihtiva eder. Yeşil limon şeker içeriğinin düşük, C vitamini içeriğinin yüksek olduğundan kaynaklı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bunun yanısıra kolesterol ve tansiyonu düşürmede son derece etkili olduğu da bilinmektedir. Yeşil limon tüketimi yaraların iyileşme süresini de hızlandırmaktadır.

Yeşil limonun çoğu farklı kullanım alanı mevcuttur. İçeceklere ve salatalara ferahlatıcı bir tat vermesinin yanısıra, kabuğu hamur işlerinde güzel koku maddesi olarak kullanmak mümkün. İran yeşil limonun kabuğunu kurutarak baharat haline getirmekte ve yemeklerinde çeşni olarak kullanmaktadır. Bu da örneğin belirtilmek ile beraber gösteriyor ki, yeşil limon dünyanın birçok yerinde her biçimi ile kullanıma açık özel bir meyvedir.

yesil limon

Yeşil limonun suyu ve kabuğu gibi yağı da endüstriyel olarak kullanılmaktadır. Yeşil limon yağı kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Günlük yaşantıda çaya veya toksinlerden arınmak amacıyla hazırlanan içeceklere eklenebilir. Ayrıca tek başına da çok çeşitli amaçlar için kullanmak mümkün.

Örneğin cilde masaj yaparak uygulamak cildi ferahlatır ve ciltteki kırışıklıkların görünümünü azaltır. Banyoda da ferahlatıcı bir etki sağlar. Soğuk algınlığı durumlarında sıcaklığı 60 C’yi aşmamış çaya veya ılık suya eklenerek içilmesi şişmiş boğazın rahatlamasını sağlayacaktır.

yesil limon 1

Yeşil limonun suyu cilt bakımında da kullanılmaktadır. Evdeki malzemelerle hazırladığımız doğal içerikli maskelere limon suyu eklemek bilhassa yağlı ciltler için yağlanmayı dengeleyecek ve gözeneklerin küçülmesine yol açacaktır. Zira limon asidi cilde çok iyi gelen, cildin doğal parlaklığa kavuşmasını sağlayan ve lekelerin görünümünü azaltan cildin çok sevdiği bir asit türüdür.

Yeşil limon gibi hemen her mekanizmaya yararlı olan meyveler ile değişen ve sürekli yapaylaşan dünyada organik biçimde ve doğal olarak tüketilebilecek ve çeşitli alanlarda kullanılabilecek ürünlerin olmasının çok önemli olduğu unutulmamalı, günlük diyetlerinizde ve şahsi bakımlarınız da bu tür gıdalara yer verilmelidir.

yesil limon 2

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu