Görsel Sanatlar

Yerebatan Sarnıcı Nedir, Nerededir?

instagram takipçi hilesi

İstanbul’da en çok ziyaret edilen yapılardan biri olan Yerebatan Sarnıcı Nedir, Nerededir? hakkında bilgiler paylaşacağım. Tarih ve gezi rehberi meraklılarının aşağıya bırakacağım videolara da göz atmasını öneririm.

Yerebatan Sarnıcı Nedir, Nerededir?

Yerebatan Sarnıcı Nedir?

İstanbul’un en eski tarihi yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, Bizans’ın İstanbul’da bulunduğu dönemde yaptırdığı yerel halk tarafından da su ihtiyacının karşılandığı bir yapıdır. Daha önce ki dönemlerde Yerebatan Sarnıcı’nın yerinde bir bazilika bulunduğundan dolayı bu yere Bazilika Sarnıcı da denilmektedir.

Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru ”Justinyan” tarafından halka su hizmeti sağlamak amacıyla yaptırılmıştır.

Yerebatan sarnıcına 52 basamaklı merdiven ile inilmektedir. Tavanlarında kemerler bulunan bu tarihi yapıyı sütunlar ayakta tutmaktadır.

medusa basi yerebatan sarnici

Medusa Başı

Yerebatan Sarnıcını ziyaret eden turistlerin özellikle görmeyi istediği tarihi bir yapıttır. Çeşitli hikayeleri olan Medusa Başı’nın özellikle bilinen hikayesi Zeus’un oğlu Perseus ve Athena arasında geçmektedir.

Medusa güzeliği ve fiziğiyle herkesin dikkatini çeken bir kızmış. Zeus’un oğlu Perseus’a aşıkmış ancak Perseus’u Athena’da beğenmekteymiş. Aralarında aşk kavgaları çıkan bu ikilinin bu sebepten dolayı Medusa’nın saçlarını yılana çevirdiği bilinmektedir. Öte yandan Medusa’nın da her baktığı taşa dönüşmektedir. Sonra ki zamanlarda Perseus’un Medusa’nın başını keserek buraya bıraktığı da rivayetler arasındadır.

medusa

Yerebatan Sarnıcı Nerede?

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’un merkezi semtlerinden biri olan Sultanahmet, Fatih’te yer alır. Ayasofya’nın yanı başında güneybatısı yönünde gözle görülebilir bir uzaklıktadır.

İçeride nem fazla olduğu için Astım’ı olan misafirlerin tedbirli giriş yapmasında fayda görülmektedir.

yerebatan sarnici

Yerebatan Sarnıcı Açıldı Mı?

Tek tek elden geçirilen tarihi sütunlar, figürler ve duvarlar sonunda ziyaretçileri ile buluşuyor. Dünya’da önemli tarihi yapılardan biri olarak gösterilen Yerebatan Sarnıcı yenilendi. 1500 yıl öncesine dayanan tarihi ile yerli ve yabancı turistlerin İstanbul gezileri sırasında sıkça ziyaret ettiği bu yapı geçmiş yıllardan beri yürütülen yenileme çalışmalarını geri de bıraktı. Olası bir İstanbul depreminden etkilenmemesi adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilemeye alınan Yerebatan Sarnıcı daha güçlü bir hale getirildi.

Dünya’nın en meşhur mitolojilerinden biri olan Medusa başı dahi olmak üzere içinde bulunan bir çok tarihi bölüm yenilenmiş durumda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bildirilen raporda 25 milyon TL’ye yenileme çalışmalarının tamamlandığı aktarıldı.

yerebatan

Yerebatan Sarnıcının içinde tam olarak 366 Büyük sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar birer birer elden geçirilerek yenilendi. Daha önceden ziyaret edenlerin turistlerinde bildiği üzere yüksek beton yol ile Yerebatan Sarnıcında gezmek mümkündü. Yeni haliyle daha alçak ve ziyaretçilerin yerde bulunan tarihi bölümleri daha detaylı şekilde gezebilmesi amaçlandı.

Yerebatan Sarnıcı Ne Zaman Açılıyor?

Çimento ve sıva yapıları daha deforme hale getirdiği ve gerçekliğinden uzaklaştırdığı için duvarları eski orjinal hale getirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kendi resmi Twitter sayfasından da Temmuz ayının son hafta sonunda Yeni hali alan Yerebatan Sarnıcı’nın ziyaretçileri ile buluşacağını belirtti.

Yerebatan Sarnıcı Nedir, Nerededir İle İlgili Videolar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu