İnternet ve WebPazarlama ve Reklamcılık

Yeni Nesil Sömürü Olan Clikbait Nedir?

instagram takipçi hilesi

Son zamanlarda sosyal medyada gezinirken “clickbait” kelimesini illaki duymuşsunuzdur. Bir çoğunuzun anlamını dahi bilmediği bu kelime aslında yeni nesil bir sömürü şeklidir. İnsanlar artık internetten para kazanıyor ve daha da çok kazanmanın yollarını arıyor. Durum böyle olunca site sahipleri yazılarının daha çok tıklanması ve daha çok trafik çekmesi için clickbait‘e başvuruyor.

click bait nedir

 

Clickbait’in Türkçe karşılığı tık tuzağı‘dır. Genelde internet sitelerinde “Şok, Şok, Şok” başlıklarıyla sıkça karşılaşmaktasınızdır. İşte olay bundan ibaret. Sizin dikkatinizi çekecek başlıklar koyarak sizlerin tıklaması ile daha çok hit’e sahip olup daha çok para kazanmaktadır.

E-Okul’u hepiniz bilirsiniz. Google’a E-Okul yazdığınızda Haberler kısmına gelin ve en üstte çıkan haberin güncellenme zamanına bakın. Genelde en son 1 saat önce güncellenmiş durumda olacaktır. İşte bu şekil insanların genellikle en çok kullanmış olduğu platformlar hakkında bir haber yayınlayıp onu her saat başı güncelleyip insanların tıklanması ile daha üst sıralara çıkmak ve daha fazla tekil kullanıcı kazanıp sizler üzerinden gelir elde etmek istiyorlar.

Aslında yaptıkları şeyi kötü bir düşünce ile yapmıyorlar. Bu tür kullanılan başlıklar insanların bilinçaltında duyguları ile karışarak bizleri manipule ediyor ve elimizi o habere tıklamak için yönlendiriyor.Clickbait kısıca bundan ibarettir. Editörler sizlerin ilgisini çekerek yazıları üzerinden daha fazla para kazanmayı hedeflerler. Maksat Bilgi olarak böyle işlere girmiyoruz ve sizlerde mümkün olduğunca bu tarz haberlere giriş yapmamaya özen gösterin. Sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu