İş & Finans

Üretimde Verimlilik Nasıl Arttırılır?

instagram takipçi hilesi

Üretimde verimlilik, mal ve hizmet üretmek için kullanılan kaynakların verimli kullanımıdır. Günümüzün son derece rekabetçi dünyasında, üretkenliğin önemi tartışılmaz. Bunun en büyük nedeni şirketlerin ayakta kalabilmek için maliyet, kâr, verimlilik, kalite gibi değerlere ihtiyaç duymasıdır.

Üretimde Verimlilik Nasıl Arttırılır?

Üretim verimliliği; üretim sürecinde kullanılan hammadde, malzeme, işçilik, arazi, bina, makine, ekipman ve enerji gibi kaynakların verimli kullanım derecesini belirlemede de bir gösterge olarak kabul edilmektedir.

Rekabet ortamında avantaj sağlamak için; kaliteli mal ve hizmet üretmek, teknolojik üstünlük ve sektör liderleri arasında yer almak, kârlılığı sürdürmek, kaynak israfını azaltmak, çalışan motivasyonunu artırmak ve kurumsal itibarı artırmak. Tüm bu hedeflere ulaşmak, çalışan verimliliği ve üretkenliği ile mümkündür.

Üretimde Verimlilik Nasıl Arttırılır?

Verimliliğinizi Ölçmek ile Başlayın!

İşletmenizin üretkenliğini artırmaya yönelik bir çabaya girişmeden önce bunu ölçmek önemlidir. Bunu söylemek genellikle yapmaktan daha kolaydır, ancak aşağıdaki ipuçları işi yapmak için yeterince doğru ölçümler almanıza yardımcı olabilir. Nereden başlayacağımızı bilirsek, tamamlamak çok daha kolaydır.

Çok Yönlü Bir Yaklaşım Benimseyin

Sadece bir metriği ölçmek size tam üretkenlik rakamları vermez ve hatta zararlı olabilir. Örneğin, şirketler verimliliği yalnızca saat başına ne kadar çıktı ürettikleri ile ölçtüğünde, otomasyon ekipmanına yapılan sermaye harcamaları gibi diğer alanlarda maliyetleri artırmak için genellikle saatleri keserler. İşgücü, sermaye kullanımı ve malzemeler dahil olmak üzere birçok faktörü ölçerek işletmenizin üretkenlik durumunun daha net bir resmini elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kaizen Nedir? Kaizen Uygulamasının İşletmelere Faydaları Nelerdir?

Daima Toplantılar Düzenleyin

uretimde verimlilik arttirma 4

Çalışan üretkenliğini sık sık durma noktasına getiren bir şey olabilir. Bu durumda olumlu bir yapıya sahip olsa bile uzun, sıkıcı bir toplantı yapmak zorunda kalmaktır. Ancak, işyeri toplantıları zaman zaman bir zorunluluk olduğundan, çalışanlarınızın üretkenliğini ve verimliliğini durdurmadığından emin olmak önemlidir.

Bunu başarmaya yardımcı olmak için, giderek daha fazla şirket artık ayakta toplantı olarak bilinen bir toplantı yapıyor. Bu kulağa çok alışılmadık gelse de, gerçek şu ki, dünya çapındaki işletmeler bu taktiği üretkenlik seviyelerini yüksek tutmanın bir yolu olarak kullanmaya başlıyor.

Daimi toplantılarla ilgili çok fazla veri bulunmamakla birlikte, bazı araştırmalar daimi toplantıların grup katılımının artması, bölgeselliğin azalması ve grup performansının artmasıyla sonuçlandığını öne sürüyor. Bu nedenle, aynı eski toplantıyı tekrar tekrar yapmaktan bıktıysanız, herkesi tetikte tutmak için ayakta kısa süreli de olsa toplantılar yapmaya özen gösterin.

Çalışan Eğitimine Önem Verin

Modern teknoloji, çalışanların eğitim maliyetlerini düşürmenin ve üretkenliği artırmanın pek çok yolunu sunar. Yeni eğitim yöntemleri hakkında bilgi internette ücretsiz olarak mevcuttur ve teknoloji hazırdır. Unutmayın, çalışanlarınız üretkenliğe ne kadar iyi olursa, o kadar başarılı olursunuz.

Akıllı Makinelere Geçiş Yapın

Ekibiniz ancak eldeki araçların izin verdiği ölçüde verimli olabilir. Önemli üretim noktalarında birkaç gelişmiş akıllı makine kullanmak büyük bir fark yaratabilir. Dijital makine çözümleri, üretimin çalışma süresini artırmanın ve beklenmedik arızaları önlemenin harika bir yoludur. Bu yatırımdan elde edilen üretkenliğin yakında bir sonraki son teknoloji ürünü ekipmanı finanse edeceğini göreceksiniz.

Kestirimci Bakıma Yatırım Yapın

Teknoloji geliştikçe, kestirimci bakım faaliyetleri daha kolay ve ucuz hale geliyor. Önceden titreşim analizine ve uzmanlığa dayanan kestirimci bakım, nesnelerin interneti ve akıllı sensör işletmeleri için önemli bir geliştirme aracı haline geldi. Artık işletmeler makinalarının arızalarını günler öncesinden tespit edebiliyor. Bu hızlı önlem almanızı ve en az kayıp ile çıkmanızı sağlıyor.

Haftalık ve Aylık Raporların Oluşturun

uretimde verimlilik arttirma 3

Haftalık ve aylık olarak işletmenizin raporlarını çıkarın. Ne kadar üretim yapıldı, hata payları neler gibi verileri kaydedin. Bunu yapmak öngörünüzü arttıracaktır. Bu yüzden haftalık ve aylık raporlarınızı tutmaya özen gösterin.

Dinlenme Odası ya da Alanı Oluşturun

Çalışanlarınız mesai saatleri içinde zaman zaman yorulur ve performansları düşer. Bu durumu düzeltmek ve şirketinizin üretkenliğini arttırmak için diğer şirketlerin imreneceği harika bir dinlenme odası oluşturun.

Bu, oturup akşama kadar yatıp başka hiçbir şey yapmak istemeyen çalışanlara sahip olmak için bir fırsat gibi görünse de, aslında tam tersidir. Buna günlük bir kısıtlama koyarak tembelliğinde önüne geçebilirsiniz. Çalışanlarınızın 5-10 dakika mola vermesi size bir şey kaybettirmek. Ancak verimlilik açısından kazanımlarınız oldukça fazla olacaktır.

Üretimde Verimlilik Nasıl Arttırılır? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu