Egzersiz ve FitnessKişisel GelişimMental Sağlık

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

instagram takipçi hilesi

Meditasyon, Latince meditatio kelimesinden türetilmiştir. Batı dilinde derin düşünme anlamına gelen sözcüğün geniş sözlük anlamı ise; kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimleridir. Kısaca meditasyona, birçok kültürde uygulanan manevi bir arınma tekniği diyebiliriz. Ancak burada şunu net bir şekilde ifade etmek gerekiyor sanırım; meditasyon bir inanç sistemi, din ya da ibadet şekli değildir.

Meditasyon, evde ya da herhangi bir yerde kendi başınıza uygulayabileceğiniz bir tekniktir. Yer hiç önemli değil gerçekten; yürürken, metroda, parkta,bahçede her yerde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ancak başlangıç olarak sessiz, rahat ve kendinizi güvende hissettiğiniz bir yer seçmenizi öneriyorum.

meditasyon 4

Yeni başlayanlar için…

Daha önce meditasyon yapmadıysanız ve denemek istiyorsanız ya da günlük ritüelleriniz arasına almaya hevesliyseniz size küçük bir meditasyon uygulaması anlatabilirim. Günlük 5 dakika yaparak başlamanızı, kendinizi hazır hissettiğinizde ya da daha uzun süre kalma ihtiyacı duyduğunuzda zamanla süreleri kendinize göre artırmanızı tavsiye ediyorum. Belki de üçüncü günden yarım saat yapma isteğiniz doğacaktır. Bu isteğinizi engellemeyin. Zihniniz o anı ne kadar korumak istiyorsa serbest bırakın ve meditasyon halinde kalın. Ancak devamlı olabilmesi ve ritüelleriniz arasında yer alabilmesi için ben ilk zamanlar 5’er dakikalık yapmanızı öneriyorum.

Ortam

Öncelikle sizi kimsenin rahatsız etmeyeceğinden emin olduğunuz bir ortam seçin. Bu ilk başlarda çok önem taşıyor. Ancak zamanla meditasyon hallerine alıştığınız ve artık çevrenizin önemsiz hale geldiği zamanlara eriştiğinizde bunu çok rahatlıkla kalabalık ortamlarda dahi yapabilirsiniz. Ancak başlangıç için medite halinizin bölünmeyeceğinden emin olduğunuz bir yer seçmeniz sizin için iyi olacaktır.

meditasyon 2

Pozisyon

Rahat bir oturuşa ya da kendinizi rahat hissettiğiniz, oturduğunuzda ya da durduğunuz yerde vücudunuzun herhangi bir yerinde ağrı, sızı, sıkışma vs hissetmediğiniz bir pozisyona gelin. Alarmlarınızı 5 dakika için kurun. Zaman dolduğunda sizi sesle uyaran ve meditasyon süresince herhangi bir arka fon müziği seçebileceğiniz bazı telefon uygulamaları da mevcut. Ancak bunu yapmak için herhangi bir uygulama kullanmak zorunda değilsiniz. Arka fon da müzik ya da herhangi bir doğa sesi olmak zorunda da değil. Tamamen sessiz, nefesinizi duyabileceğiniz bir ortam da sizin için çok uygun olacaktır.

Daha sonraki yazılarımda çeşitli meditasyon tekniklerini sizlerle paylaşacağım, ancak ilk aşamada nefesinize odaklanacağınız ve rahatlıkla gerçekleştirebileceğiniz bir meditasyon yönteminden bahsedeceğim.

meditasyon 1

Ve başlıyoruz…

Pozisyonu ve saatleri ayarladıysak bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Gözlerinizi hafifçe kapatın ve derin bir nefes alın. Nefeslerinizi burundan alıp vermeye özen gösterin. Yavaş yavaş aldığınız ve verdiğiniz nefeslere odaklanın. Nefes alın ve her verdiğiniz nefeste saymaya başlayın. Nefes al, ver, 1… Nefes al, ver, 2… Nefes al, ver, 3…

Bunu bu şekilde 10’a kadar sayın ve karıştırdığınız ya da zihninizin başka düşüncelere daldığını fark ettiğiniz anda nazikçe nefesinize geri dönün ve yeniden 1’den saymaya başlayın. Her kaybolduğunuz anda başa dönün ve 1’den saymaya başlayın. Alarmlarınız çalana kadar bu şekilde devam edin. Alarmınız çaldığında hemen gözlerinizi açmayın, farkındalığınızı kendinize getirin ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman yavaşça gözlerinizi açabilirsiniz.

meditasyon 5

Meditasyon sırasında zihninize bir sürü düşünce hücum edecek, panik yapmayın, bu çok normal. Zihni susturmak kesinlikle ilk başlarda belki de uzun bir süre kolay ve mümkün olmayacaktır. Ancak bilin ki bunu her insan bu şekilde deneyimliyor. Sakın yaptıktan sonra hiç odaklanamadım, zihnime bir sürü bir şey geldi, başka bir şey düşündüm şeklinde kendinizi suçlamayın. Yaptığınız şey tam olarak doğru ve eksiksizdi. Zamanla bunu yaparken daha rahat hissedeceksiniz. Sadece kendinize bu 5 dakikayı ayırmayı çok görmeyin ve her gün deneyimlemeye gayret gösterin.

Meditasyonu düzenli hale getirdikten sonra kendinizde, duygu ve düşüncelerinizdeki değişimi, güçlü bir farkındalıkla deneyimleyeceksiniz. Bunu size garanti ediyorum. Yine de meditasyonun faydalarını ve sizde yaratacağı değişimleri merak ediyorsanız sonraki meditasyon yazılarımı takip etmenizi öneriyorum. Bu minik uygulama ile ilgili herhangi bir sorunuz olduğu taktirde yorumlara yazabilirsiniz, geri dönüş tarafımdan yapılacaktır.

Namaste…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu