Yemek Tarifleri

Yemek Yapmakla İlgili En Sık Yapılan Hatalar

instagram takipçi hilesi

Yemek yapmak, zorunlu bir eylem olarak görülmediği sürece evde yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biri. Özellikle yapılan yemek damak tadına uyumluysa ve ortaya çıkan lezzet tam istenilen tarzdaysa çok daha keyifli bir hale dönüştüğü kesin. Elbette bunun tam tersi durumlar da söz konusu. Yemeğin lezzetsiz olması, yanması, sunum olarak bekleneni verememesi gibi olumsuz sonuçlar da kişiyi yemek yapmaktan soğutabiliyor. Bu sonuçların sebebi de aslında yemek yapmakla ilgili doğru bilinen yanlışların farkında olmamaktan kaynaklanıyor. İşte yemek yapmak ile ilgili düzeltilmesi gereken yanlışlar

İşte yemek yapmak ile ilgili düzeltilmesi gereken yanlışlar.

Haşlanan makarnayı soğuk sudan geçirmek

Çoğu kişi annesinden veya çevresindeki insanlardan bunu öğrense de yapılan makarnanın istenilen tadı vermemesi esasen bundan kaynaklanıyor. Aynı zamanda makarnada bulunan tüm vitamin değerleri, soğuk suyun yarattııı şok etkisi sayesinde tamamen yok oluyor. Dolayısıyla makarnayı soğuk sudan geçirmemek ve hatta yapılan sosun içerisine bir miktar haşlama suyu katmak gerekiyor.

landscape 1428515914 making pasta

Tavayı ağzına kadar doldurmak

Isının eşit miktarda yayılabilmesi, tüm malzemelerin aynı yoğunlukta pişebilmesi açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla özellikle et ürünü yaparken malzemelerin arasında en az 1 cm boşluk olmasını sağlamak gerekiyor. Bu sayede tüm malzemeler ideal bir şekilde pişerken, yanma riskleri de ortadan kalkıyor.

ciz biz bonfile

Sarımsağı soğandan önce pişirmek

Birçok kişi kokusunun iyice çıkması için sarımsağı soğandan önce pişirmeyi tercih ediyor. Bunun sonucunda sarımsaklar, yanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor ve fazla pişmekten dolayı vitamin değerlerini de kaybediyor.

428013 0

Etleri soğuk haliyle tavaya yerleştirmek

Zamansızlıktan ya da bilgisizlikten dolayı çoğu kişi bu hataya düşerek etlerin olduğundan lezzetsiz bir hal almasına sebep olabiliyor. Bunun sonucunda dış kısmı pişse de iç kısma yeterli ısı ulaşmadığı için et, beklenenden daha çiğ olabiliyor. Dolayısıyla pişirme işlemine başlamadan yarım saat önce eti dışarıya çıkarıp, oda sıcaklığına uygun bir hale gelmesini sağlamak gerekiyor.

izgara et nasil pisirilir manset

Pilavlık pirinçleri yeterince yıkamamak

Lezzetli pilavın sırrı genelde kavrulma işlemine bağlansa da esasen pirinçteki nişasta oranında bulunuyor. Buna göre pirinçlerin yıkanması aşamasında iyice durulanması ve süzüldüğü su berrak bir hal alana kadar nişastasından arındırılması gerekiyor. Böylece pişen pirinçler tane tane ve daha lezzetli bir hal alıyor.

sade pirinc pilavi 4a05c7a7 ad83 4479 a5ef 4398d0c3296d

Sebzelerin suyunu süzdürmeden direkt tencereye atmak

Sebze yemekleri, yapılışı basit gibi görünse de hem lezzetli olması hem de vitamim değerlerinin kaybolmaması açısından olukça özen isteyen yemek grupları arasında yer alıyor. Bu yüzden yıkanan sebzelerin öncelikle kurutulması ve daha sonra ısı ile tanıştırılması gerekiyor. Bu sayede yemek gereksiz yere sulanmadığı gibi lezzetinden de bir şey kaybetmiyor.

depositphotos 48414425 stock photo green pots full of vegetables

(Daha fazla öneri için) Yemek Yapmakla İlgili En Sık Yapılan Hatalar ilgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu