Beslenme ve Diyet

Yeme Bozukluğunu Önlemenin Yolları

Yeme Bozukluğu Sorunları Alınması Gereken Tedbirler

instagram takipçi hilesi

yeme1 e1575199588550

Doğumdan itibaren yemek yemek yaşamak  için yapılması gereken ihtiyaçlardan biridir. Sağlıklı olabilmek için beslenmenize de dikkat etmek durumundasınız ancak bazı durumlarda yeme alışkanlıkları yüzünden sağlığınızdan olabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınızda aşırıya kaçtığınız andan itibaren mide ve birçok sağlık sorunu ile karşılaşmanız mümkün.

Karnınızın ve midenizin ağrımasına neden olabilecek kadar yemek yemeniz sonrasında oldukça rahatsız edici olacaktır. Fazlası ile yemek yedikten sonra büyük bir suçluluk duygusuna kapılabilirsiniz. Bir kişinin yeme bozuklu olduğunu anlamak için o kişinin yemesindeki atakların belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Buna göre 5 periyot halinde devam eden ataklar ile yeme bozukluğu ortaya çıkar. Aşırı yeme bozukluğu başlangıcı şu şekilde başlar;

Aşırı Yeme Bozukluğu Nasıl Başlar?

Alışkanlıklar genelde evde televizyon izlerken ortaya çıkabilir. Atıştırmalık olarak yenilen cips tatlı kurabiye ve şekerlemeler zamanla alışkanlık haline gelmektedir. Bu alışkanlıklar günlük olarak sürekli tekrarlanarak vazgeçilmez hale gelmektedir. Depresyon nedeni ile kişinin kendini sürekli yemeye ve içmeye vermesi aşırı yeme isteğini karşı konulamaz hale getirmesine neden olur. Bazı nedenlerden biri sorunun beden imajının negatif olmasından kaynaklanıyor olmasıdır. Aşırı yeme isteğini ortadan kaldırmak için bazı davranışlarında gözden geçirilmesinde fayda vardır.

Yeme Ataklarında Düşünün

Gerçekten aç olup olmadığınızı anlamak için bir dakikalık düşünün ve emin olun. Bazı durumlarda vücudunuz açlık tokluk hissi almanızda zorluk çıkarabilir. Tokluk sinyalleri gözünüzden kaçabilir. Savunma biçimi olarak ortaya çıkan açlık hissi aşırı yeme isteğinizi tetikleyebilir.

yeme2 e1575199770557

Yemek Ve Kendinizi Etiket Yapmayın

Çok fazla yemek yediğiniz zaman kendinizi suçlu hissedebilirsiniz. Bu durum daha çok sıkıntı yaratıp yemenize kendinizi başarısız hissetmeye ve öz güven kaybetmenize neden olur. Besinleri iyi ya da kötü diye sınıflandırıp etiketlendirmek daha çok tüketilmesine neden olacaktır.

Psikolojik Destek Sağlayın 

Sorunlarla başa çıkabilmek güçtür. Mutlaka uzman bir psikologdan destek almanızda fayda vardır. Aşırı yemenize neden olan sorunları ortadan kaldırarak aşırı yeme isteğinizi engelleyebilirsiniz.

Devamlı Aynı Yerde Yemekten Kaçının

Güncel olarak yapılan alışkanlıklar yeme alışkanlıklarınızda aşırıya kaçmanıza neden olan durumlardan biridir. Sürekli takıldığınız bir ortamda karnınız tok olsa bile bir şey yeme düşüncesine odaklanabilirsiniz. Farklı mekanlarda bulunmanız bu davranışlardan biraz olsun uzaklaşılmasında yardımcı olur.

Canınızın İstediği Birşey Varsa Aşırıya Kaçmadan Yiyebilirsiniz

Kendinize her şeyi yasaklamanız o şeylere karşı daha fazla istekli olmanıza neden olabilir birşey canınız çektiğinde fazla aşırıya gitmeden tadına bakabilirsiniz.

yeme 3 e1575199950957

Kısıtlayıcı Diyetler Yerine Az Ve Ölçülü Yiyin

Bazı besinlerden uzak durarak diyet yaptığınız anda stres ve öfke duygusuna kapılabilirsiniz. Kısıtlayıcı olmadan az ve istediğiniz şeylerden ölçülü yiyerek aşırı yeme isteğini önlemeniz mümkün. Aşırı yeme isteğinin psikolojik bir neden mi yoksa altında başka nedenler mi olduğunu belirleyerek aşırı yeme isteği önlenebilir.

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu