Yerli Kadın Ünlüler

Yelda Başaran Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Yelda Başaran
Tam adı: Yelda Başaran
Doğum tarihi: 17 Nisan 1983
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu:…
Burcu: Koç
Ailesi:…
Eşi:…
Çocuk (ları):…
Mesleği: Voleybolcu, Şarkıcı, Sunucu
Aktif Yılları: 2003’den günümüze
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Yelda Başaran ünlü uzman psikolog, şarkıcı, eski voleybolcu ve TV programı sunucusudur. Birçok alanda aktif olarak yer almış olan ünlü isim yaptığı başarılı işlerle büyük ses getirmiştir.

Yelda Başaran Hayatı

Yelda Başaran 17 Nisan 1983 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.

Annesi öğretmen, babası ise spor hocasıdır. Aynı zamanda bir de abisi bulunmaktadır.

Erken dönem çocukluk yıllarını babasının iş hayatı ve yakın çevresi nedeniyle müzik ve spor dünyasının önemli isimlerine yakın bir şekilde geçirdi. Özellikle müziğe olan ilgisi bu yaşlarında başladı. Bilhassa okul yıllarında müzik korolarında yer aldı ve hatta şeflik derecesine kadar yükseldi.

İlkokul ve ortaokul eğitimini hangi okullarda tamamladığı bilinmiyor. Ancak lise eğitimini Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nde tamamladı. Burada Grafik Tasarım bölümünü birincilik derecesiyle başarıyla bitirdi. Lise eğitimi sonrasında lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde aldı. Üniversitede Fotoğrafçılık Bölümü okuyan Yelda Başaran lisans eğitimini de bölüm birincisi olarak tamamladı.

Yelda Başaran Spor Kariyeri

Diğer bir yandan henüz 12 yaşlarında iken abisinin tavsiyesi üzerine voleybola merak sardı. Kendisi gibi voleybolcu olan abisinin teşvikleriyle Eczacıbaşı Voleybol takımına girdi ve burada uzun bir süre profesyonel olarak voleybolla ilgilendi.

3 yıl boyunca Eczacıbaşı’nda forma giydi. Ancak esas hedefi antrenör olmak ve bunun yanında sağlık ve sporla alakalı bir TV programı formatı hazırlayıp sunmaktı. Kendine belirlediği bu hedef doğrultusunda Arsen Gürzap ve Gülgün Feyman gibi önemli isimlerden çeşitli diksiyon dersleri aldı.

Bir yandan da spor akademisi sınavlarına hazırlanmaya başladı. Sınava hazırlık sürecinde Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu tarafından sunulan antrenörlük kurslarına da katıldı. Kurs sonucunda yardımcı antrenör olarak çeşitli kurslarda görev aldı. Daha sonrasında master antrenör olarak da çeşitli kurslarda eğitimler verdi.

Daha sonrasında üniversite sınavlarına hazırlandı ve İstanbul Üniversitesi’nde Spor Akademisi’nde Beden Eğitimi Bölümünü kazandı.

Yelda Başaran Sunuculuk Kariyeri

Yelda Başaran spor kariyerinin yanı sıra genç yaşta TV showlarında da aktif yer almıştır. Bu anlamda ilk işlerini spor antrenörü olarak çalışmaya başladığı ve üniversite sınavına hazırlandığı dönemde gerçekleştirmiştir. İlk olarak çeşitli reklam filmlerinde küçük roller de yer almıştır.

Daha sonrasında ise Edip Akbayram ve Coşkun Sabah gibi önemli sanatçıların kliplerinde oynamıştır. İstanbul Üniversitesi’nde okuduğu dönemde ise güzellik yarışmasına katılmıştır. 2003 yılında katıldığı güzellik yarışmasında bilhassa diksiyonu ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Diksiyonunun bu denli güzel olması sunuculuk alanında da faaliyet göstermesini sağlamıştır. İlk olarak Kral TV’de yayınlanan bir müzik programında sunucu olarak görev almıştır. Ardından Star TV’de yayınlanan bir magazin programının da sunuculuğunu üstlenmiştir.

Sunuculuk yaptığı dönemde TGRT kanalında Muazzez Ersoy tarafından sunulan Çarkıfelek programına geçiş yapmıştır. Programda topleron hostesi olarak görev yaparken Muazzez Ersoy’un kendisine “Sen bir müzisyen kızısın. Hadi bize bir şarkı söyle.” demesiyle müzik kariyerine adım atar.

Program sırasında sesinin güzelliğiyle birçok prodüktörün dikkatini üzerine çekmeyi başarır. Sonrasında ise ilk albümü olan Şıpsevdi albümünü çıkarır. Ancak hala sunuculuk yapmak istemesi nedeniyle sunuculuk mesleğine geri döner. TGRT, Kanal D ve Star TV gibi önemli kanallarda Tatil Yolu, Pazar Yıldızları ve dezo dizayn gibi programların sunuculuğunu yaptı.

Sunuculuk yaptığı dönemde Nilgün Belgün tarafından sunulan bir programa konuk olarak katıldı. Katıldığı programda ünlü yapımcı Türker İnanoğlu’nun dikkatini çekti. Ardından o dönemlerde Türker İnanoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği ve Zeki Alasya gibi önemli isimlerin bulunduğu Görgüsüzler dizisinde Pınar karakterini canlandırdı.

Her alanda eğitime önem veren Yelda Başaran oyunculuk alanında da eğitim almaya karar verdi. Bu amaçla Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde bulunan Actor Studio kursunda eğitimlere başladı. Göksel Kortay’dan aldığı eğitimler esnasında hocasının kendisine tek bir alan üzerinde yoğunlaşması tavsiyesi üzerine sunuculuk alanında ilerlemeye karar verdi ve oyunculuğa ara verdi.

Tekrar sunuculuğa dönüş yaptı. Oldukça önemli festivallerde sunucu olarak yer aldı. 2008 yılında Kıbrıs’ta düzenlenen Miss Kuzey Kıbrıs Güzellik Yarışması programının sunuculuğunu üstlendi. Sunuculuk yaptığı dönemde eğitimine ara veren Yelda Başaran daha sonrasında Anadolu Üniversitesi’nin Halkla İlişkiler ve İşletme Bölümü’nü okuyarak eğitim hayatına geri döndü.

Yelda Başaran Psikolojik Danışmanlık Kariyeri

Yelda Başaran en başından beri bilhassa spor ve beslenme anlamında insanları bilinçlendirmeyi hedeflemekteydi. Bu hedefi doğrultusunda çeşitli seminer ve kurslara katılarak sertifika aldı. Aldığı sertifikalar sonucunda birçok yerde eğitimler verdi.

Özellikle Türkiye’de his ve wellness alanında danışmanlık veren ilk kişi olduğu biliniyor. Pek çok spor merkezi ve hastanede kaliteli ve sağlıklı yaşam danışmanı olarak çalışmalar gerçekleştirdi. Kurumların yanı bireysel anlamda da önemli isimlere danışmanlık hizmeti sundu.

Diğer bir yandan eğitim hayatına önem vermeye de devam etti. Bu bağlamda Cerrahpaşa Fakültesi’nde eğitim almaya başladı ve burada beslenme bozuklukları üzerine kapsamlı bir tez hazırladı. Hazırladığı tez sonrasında terapist unvanını aldı. Bilhassa yeme bozukluğu problemi bulunan hastalara terapist olarak yardımcı oldu.

Aynı zamanda tutkunu olduğu sunuculuğa da devam etti. Beyaz TV kanalında 2012 yılında yayınlanan Evdeki Misafir isimli televizyon programının sunuculuğunu yaptı. Programda benzer şekilde sağlıklı beslenme üzerine çeşitli yayınlar yaptı.

Çok yönlü kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken ve her kesimden takdir toplayan Yelda Başaran günümüzde hala çalışmalarını sürdürmektedir. Son dönemlerde alanıyla ilgili hazırlamakta olduğu kitabıyla ön plana çıkmaktadır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu