Kişisel Bakım

Yedikleriniz İle Diş Sağlığı Nasıl Etkilenir?

instagram takipçi hilesi

Diş sağlığı ve sağlıklı bir diyet, genel sağlığınız ve ağız sağlığınız için önemlidir. Dişlerinizi korumaya yardımcı olmak için bu sağlıklı beslenme kurallarına mutlaka uymalısınız. Yediğiniz veya içtiğiniz her yiyecek dişlerinizle temas eder, bu da dişlerinizin ve diş etlerinin sağlığını sürekli olarak etkiler.

Tipik bir Türk diyetinde şekerli, işlenmiş yiyeceklerden ve içeceklerden yüksek asitli yiyeceklere kadar pek çok yiyecek aslında diş minesinde etkiye sebep olabilir. Oyuklara neden olabilir. Bu nedenle, ağız sağlığını geliştirmeye yardımcı olan sağlıklı besinler yemeye odaklanmak önemlidir. Bu, şekerli yapışkan ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzaklaşmak anlamına gelir.

diş 1

Bunun yerine, kalsiyum gibi diş dostu besin alımınızı artıran dengeli bir diyet yemeye odaklanmanız gerekmektedir. Bu sağlıklı yeme ve içme yöntemleriyle, emaye erozyonu ve oyukların riskini azaltabilir ve gülümsemenizi daha uzun süre daha sağlıklı bir görünümde tutabilirsiniz. Yediklerinizin dişlerinizi nasıl etkiler? sorusunun cevabını daha net anlatmak için bir kaç tavsiyede bulunalım…

Tatlıları Atlayın

Amerikan Tatlılar Birliği’ne (ADA) göre, oyuklar uzun zamandır şekerli, yapışkan yiyecekler ve zayıf ağız sağlığı alışkanlıklarından zengin bir diyetle bağlanmıştır. Bu yüzden şekerli yiyecekleri ve içecekleri sınırlamak ve en aza indirmek önemlidir. Bu sadece şeker, kurabiye ve kek anlamına gelmez. Gazlı içecekler, bazı spor ve enerji içecekleri ve hatta meyve suları şekeri yüksektir. Bazı spagetti sosu, mısır gevreği ve konserve meyvelerde yüksek miktarda şeker bulduğunuzda şaşırabilirsiniz, bu nedenle yediğiniz veya içtiğiniz her şeyin içindeki şeker içeriğini kontrol etmek önemlidir.

Dişlerinize Yapışmayan Gıdaları Yiyin

Kuru üzüm, bal ve pekmez gibi yapışkan yiyeceklerin yanı sıra ekmek ve patates cipsi gibi nişastalı yiyecekler dişlerinizin yüzeyine yapışabilir ve oyuklanma riskini artırabilir. Ölçülü olarak yenmiş gıdalar, düzenli olarak fırçalama ve diş ipi kullanma gibi iyi ağız ve diş sağlığı uygulamaları ile bu yiyecekler az miktarda kabul edilebilir.

diş 2

Asitli Yiyeceklere Dikkat Edin

Portakal ve domates gibi taze ürünler yemek sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır.  Narenciye ve diğer bazı meyve türleri asitlidir ve diş minesini olumsuz yönde etkileyebilir. Onları tek başınıza yemek yerine yememeyi tercih edin. Böylece dişlerinize zarar verme olasılığınız daha düşüktür. Asitli meyvelerin diş minesine zarar verebileceğini unutmayın.

Leke Bırakıcı İçeceklerden Sakının

Kahve, çay ve kırmızı şarap gibi bazı içeceklerin dişlerinizi lekelemesi olasıdır. Bunun nedeni, diş minesini bağlayan ve lekeleyen tıp dünyasında kromojen denen renk pigmentleri içermeleridir. Bu, bir fincan kahve veya akşam yemeğinde bir kadeh şarabın tadını asla çıkaramayacağınız anlamına gelmez. Eğer dişleriniz üzerinde leke bırakan içecekleri tüketiyorsanız bu içecekleri içtikten sonra ağzınızı bol su ile çalkayın.

diş 3

Dengeli Bir Diyet Uygulayın

Uzmanlar, dişlerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için sebzeler, meyveler, tam tahıllar, balık veya fasulye gibi yağsız proteinler ve süt ürünleri içeren dengeli bir diyet yemenizi önerir. Bu sağlıklı yiyeceklerden çeşitli yiyecekler yemek ağız sağlığını geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz besinleri almanıza yardımcı olabilir.

Yeterince Kalsiyum Alın

Şubat 2016’da Kamu Sağlığı Beslenmesi dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, önerilen günlük kalsiyum miktarını alan kişilerin diş eti hastalığı gelişimi daha az olasıdır. Yetişkinler Diyet Takviyeleri Ofisine göre, yaşa bağlı olarak günlük en az 1.000 ila 1.300 miligram kalsiyum alınmalıdır. Uzmanlar, süt ve diğer süt ürünlerinin yanı sıra kalsiyum oranı yüksek yiyeceklerin fasulye, badem ve yeşil yapraklı sebzelerin bol miktarda kalsiyum içerdiğini belirtmektedir.

Mola Verin

Sürekli yememeyi veya içmemeyi tercih edin. Ağzınıza koyduğunuz şeyi çiğnemek ve işlemek için ara vermeniz gerekir. Uzmanlar, yemekleri ve içecekleri en az iki saat molalar ile  tüketmek diş çürümesi riskini en aza indirgediğini söyledi.

diş 4

Şekersiz Sakız Çiğneyin

Atıştırıcı olmayan bir politikaya uymakta zorlanıyorsanız, şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Uzmanlar, Bir öğün veya atıştırmadan sonra şekersiz sakız çiğnemek, dişlerinizdeki çürük riskini azalttığını belirtti. Bunun nedeni, sakızın tükürüğü uyarması ve diş çürümesine yol açabilecek malzemeleri hareket ettirmesidir. Birçok araştırmacı, artan tükürüğün ayrıca, diş minesini güçlendiren, ağzına kalsiyum ve fosfat eklediğini söylüyor. Ayrıca taze kokulu nefesten de faydalanacaksınız.

Yedikleriniz Dişlerinizi Nasıl Etkiler? ile ilgili videolar

Kaynak
Girlx

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu