Beslenme ve Diyet

Yazın Tüketebileceğiniz 8 Antioksidan Deposu!

instagram takipçi hilesi

en iyi antioksidan kaynakları

Antioksidanlar çeşitli hastalıklar baş etmemizi sağlayan em vücudumuzda bulunn hem de bizim dışarıdan sağladığımız kimyasallardır. Beslenme yoluyla aldığımız antioksidanlar ise A, C, E vitaminleri ve selenyumdur. Antioksidanların kalp ve şeker hastalıkları ile kanser ve bulaşıcı özelliği olan hastalıkların önlenmesini sağlama özellikleri vardır.

İçinde bulunduğumuz yaz ayları sebebiyle birçok meyve sebzeden bu antioksidanları alabiliriz. Sağlığımız için pek çok faydası olan antioksidan deposu meyveler karşınızda.

Ahududu

ahududu

Ahududunun özellikle siyah renkte olan türü antioksidan bakımından oldukça zengindir. Temmuz ve ağustos aylarında bütün pazar ve manavlarda kolaylıkla bulabiliriz.

Ahududu, aynı zamanda kan şekerimizi düzenliyor ve kansere sebep olan hücrelerin de oluşmasını önlüyor. Aynı aileden olan çilek de ahududuyla aynı faydalı özelliklere sahiptir.

Yaban Mersini

yaban mersini antioksidan kaynagıdır 2

Pek çoğumuzun tüketmediği bu meyve aslında sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Çünkü kendisi kalp hastalıklarına yakalanma riskimizi azaltan bir antioksidan deposudur. Aynı zamanda kan şekerini düşürme ve damar sertliğini önleme gibi faydaları vardır.

Daha çok sonbahar aylarında bulabildiğimiz yaban mersini hafızayı güçlendirici etkisiyle de bilinir.

Enginar

enginar antioksidan kaynağıdır

Karaciğer dostu olan enginar da güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Özellikle toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirir. İçeriğinde yüksek oranda bulunan potasyumdan dolayı damarların daralmasını da engeller.

Taze Fasulye ve Barbunya

taze fasulye barbunya

Barbunya ve taze fasulye tüketimi antioksidan kaynağı olması açısından oldukça önemlidir. Yaz aylarında haftada iki taze fasulye tüketimi önerilir. Barbunya da hem sağlıklı hem de doyurucu olmakla birlikte posalı olması sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucudur.

Kırmızı ve Beyaz Üzüm

üzüm çeşitleri antioksidan kaynaklarıdır

Yaz aylarında soğuk soğuk tükettiğinizde içinizi ferahlatan üzümlerin antioksidan deposu olduğunu biliyor muydunuz? Kırmızı üzüm, kalp dostu bir antioksidan kaynağıdır. Damar sertleşmesini ve tıkanmasını önler.

Beyaz üzümün içeriğinde ise 10 farklı antioksidan vardır. Yiyeceğiniz bir salkım üzüm hem stresini hem de yorgunluğunuzu alır.

Yeşil ve Kırmızı Erik

erik bağışıklık sisteminizi korur 1

Kış ayları boyunca en çok özlediğimiz meyvelerden biri de erik değil mi ? Çok severek tükettiğiniz çıkmasını dört gözle beklediğiniz yeşil erik, B vitamini bakımından oldukça zengin ve bağışıklık sistemini korumada etkilidir.

Kırmızı erik ise düşük glisamik endeks sayesinde kan şekerini dengede tutmayı sağlar.

Dereotu , Maydanoz ve Tere

deretu maydanoz ve tere sağlık deposudur

Bu 3 yeşillik hepimizin bildiği gibi sağlık deposudur ve özellikle salatalarda bolca tüketilmesi önerilir. Maydanoz, vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşır ve yaşlanmayı  geciktirmede etkilidir. Suyu ise mide ve bağırsak rahatsızlıkları olanlar için etkilidir.

Domates

domates güçlü antioksidanlardandır

Domates, içeriğinde likopen sayesinde en güçlü antioksidanlardan biridir. Özelliklerinden faydalanabilmek için organik domates tüketimi önemlidir. Aynı zamanda A ve C vitaminleri ve potasyum ve glutatyon sayesinde hem cildinizi korur, hem bağışıklık sisteminizi güçlendirir hem de kan basıncı ve kolesterolü dengede tutar.

Kaynak
iyihisset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu