Yaşam

Yaz Tatilinde Çocukların Yapması Gereken Aktiviteler

instagram takipçi hilesi

Yaz tatilinde, okullu çocuklar nasıl vakit geçirmeli? Yaz tatili en iyi şekilde nasıl değerlendirilir? Yaz tatilinde okullu çocukların mutlaka yapması gerekenler neler?

yaz tatili

Uzun bir okul dönemi sonrasında çocukların beklediği en uzun tatil dönemi olan yaz tatili geldi. Bu yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmek sizin elinizde. Aşağıda vereceğim aktiviteler sayesinde çocukların, yaz tatilini hem eğlenmesi amaçlanmış hemde eğitime verilen bu uzun arada,eğitimden kopmamaları hedeflenmiştir.

Bu sayede uzun süren yaz tatili sonrasında da okula alışma süresi oldukça azalacak ve daha iyi adapte olacaklardır. Dilerseniz sizler için derlediğim, yaz tatilinde yapılması gerekenleri sırayla başlayalım:

1. Bol bol gezsin

yaz tatilinde baba kiz

Bunu hak ettiler ve eğlenmek onların en doğal hakkı. Çocuklarınızın bol bol gezmesine ve oyun oynamalarını sağlayın. Unutmayın ki oyun oynamak hayattaki tutkularını arttıracaktır.

2. Arkadaşlarıyla zaman geçirsin

arkadaslariyla yaz tatili aktiviteler

Çocuklarınızın yaz tatilinde arkadaşlarıyla zaman geçirmesini sağlayın. Bu sosyalleşmeleri için önemlidir.

3. Kitap okusun

yaz tatili

Gezsin , eğlensin ve arkadaşlarıyla da zaman geçirsin ama yaz tatilinde mutlaka okuması gereken ve en sezdiği kitapları olsun. En sevdiği şeylerle kitap okumasını güçlendirmiş olursunuz aynı zamanda da eğitime de yaz ayında devam etmiş olursunuz.

4. Yaz kamplarına katılsın

yaz tatili kamp

Yaz kampları önemli aktivitelerdendir. Yaz kamplarına katılmaları için gerekli ortamları ayarlamaya bakın.Özellikle de hem sportif hem de sanatsal becerilerini geliştirebileceği kamplara yönelmesini sağlayın. Bu sayede hem keyif alacak hem de bu yöndeki becerilerini arttıracaktır.

5. Ailecek zaman geçirin

ailecek aktiviteler yaz tatili

“Aile her şeydir ” sözü kulağımıza tanıdık geliyor değil mi? İşte bunun içini doldurmanın tam vakti. Hem de birlikte olacağınız en uzun tatilde (herkes için mümkün olmayabilir tabi) . Ailecek yapacağınız faaliyetler hem size çok iyi gelecek hem de onlara. Aynı zamanda aile bağlarınızı güçlendirecektir.

Önemli olan yaz tatilini keyifli hale getirip, ailecek birlikte güzel anlar yaşamak ve eğitime verilen arada da eğitimden kopmamak. Hedefimiz bu olsun.

***

Evet yukarıdaki aktiviteleri özellikle de şehirde yaşayan kişiler için olduğunu söylemem gerek. Kırsal kesimlerde ve özellikle de köy belde gibi küçük yerleşim birimlerinde yaşayanlar için bu durum daha farklıdır. Burada yaşayanlardan bu aktivilerden sadece kitap okumaları ve gezmeleri konusunda (farklı yerlere gitmek) ancak tüyo vermiş olurum. Çünkü bu tarz yerlerde yaşayan çocukların yaz tatilleri daha farklıdır . Daha verimlidir. Keyiflidir. 

Nereden mi biliyorum ? Çünkü benim çocukluğum böyleydi. Köyde yaşadığım dönemlerde, en mutlu yaz tatillerini yaşadım. En keyifli anlarım,çocukluk arkadaşlarımla oynadığımız oyunlardı. Öyle çok da parayla satın alınan oyuncaklarla değil. Tamamen basit olan ve köyde bulanabilen şeylerle! Örneğin köyümüzde bulunan çayda (küçük nehir) ,balık avı ve yüzmeler gibi. Ailelerimizin durumları iyi değildi varlık değillerdi ama hepimiz çok mutluyduk ya.

Şimdi ise o çocukluktan geri kalanlarla sizlere daha faydalı bir birey olamaya çalışan sıradan biri olarak yazıyorum. Bu da içeriğimin altında kısa bir anektod olarak kalsın 😉 Herkesin çocukluğuna selam olsun .

Bu arada bu yazıma yorumla siz de katılabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu