Kişisel Bakım

Lazer Epilasyon Nedir? Hangi Bölgelere Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Lazer Epilasyon Nedir?

lazer epilasyon

Lazer teknolojisi, Albert Einstein tarafından geliştirilen kuantum teorisine dayalı olarak geliştirilmiştir. 1917 yılında başlayan lazer ekipman geliştirme süreci, birçok deneme yanılma sonucu 1960 yılında tamamlandı. Bu dönemlerde üretilen lazer ekipmanları ilk olarak askeriyede ve fabrikalarda üretim aşamasında kullanılmıştır. Lazerlerin tıp alanında kullanımı 1983 ve sonrasında başlamıştır.

lazer epilasyon nedir hangi bolgelere yapilir3

Lazer epilasyon uygulamalarının kökenleri 1994 yılına kadar izlenebilir. İlk lazer tabanlı epilasyon cihazı 1994 yılında faaliyete geçti. 1998 yılında ABD merkezli FDA, insanların lazer epilasyon yaptırmasını sağlayan cihazların kullanımını onayladı. Bu süreçten dolayı lazer epilasyon uygulamaları tüm dünyada ve ülkemizde hızla yayılmaktadır. Ülkemizde oldukça başarılı olan lazer epilasyon teknolojisinin en önemli avantajı çok sağlıklı ve kalıcı olmasıdır.

Lazer epilasyon uygularken odak noktası kılların vücuttan alınması değildir. Lazer epilasyon işleminin temel amacı vücuttaki kıl köklerini yok etmek ve işlemin uygulandığı bölgedeki hücrelerin işlevini değiştirerek daha fazla kıl oluşmasını sağlamaktır. Kişinin lazer epilasyon yaptırmak istediği bölgeyi işlemden 2-3 hafta önce tıraş etmemesi çok önemlidir.

lazer epilasyon nedir hangi bolgelere yapilir4

Sürecin ilk aşamasında bireysel lazer ekipmanı seçilir. Ameliyat sırasında kişiler koruyucu gözlük takar ve lazer ekipmanı çalıştırır. Lazer cihazı kullanılarak ciltteki bir bölge tek seferde taranır. Cihazdan yansıyan lazer ışığı yok edilen kıl köküne iletilir. Ameliyat sırasında rahatlık için cihazın içinden cilde soğuk hava uygulanır. Bu nedenle işlem ağrısız ve yan etkisi olmadan gerçekleştirilir. Kişide genellikle soğuk kompres nedeniyle kızarıklık oluşmaz. Oluşan kızarıklık kısa sürede iyileşir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Yapılır?

Lazer epilasyon vücudun hemen hemen her bölgesine uygulanabilir. Ancak epilasyon yapılacak bölgeye göre doğru cihazı seçmek çok önemlidir. Ayrıca lazer epilasyonu sırasında göz çevresi lazer ışını ile temas etmemelidir. Bu nedenle riski azaltmak için hastalara özel gözlükler takılabilir.

Göğüs Bölgesi Lazer Epilasyonu

Bu epilasyon bölgesi genellikle erkekler tarafından tercih edilmektedir. Kişinin ihtiyacına göre göğüs bölgesindeki kıllar tamamen alınabilir veya kıl miktarı azaltılıp seyreltilebilir. Kişinin göğüs bölgesindeki cilt tonuna göre alexandrite veya diyot tipi lazer cihazı kullanılabilir.

Bacak Bölgesi Lazer Epilasyonu

lazer epilasyon nedir hangi bolgelere yapilir1

Kadınların ve erkeklerin sıklıkla beğendiği bir epilasyon alanıdır. Uyluk ve baldır tüyleri birlikte veya ayrı ayrı alınabilir. Bacaklardaki tüyler genellikle geniş bir alanı kapladığı için kişinin diğer bölgelere göre daha sık epilasyon yapması gerekebilir.

Genital Bölgeler Lazer Epilasyonu

Genital bölge epilasyonu istenmeyen tüylerden kurtulmanın çok zararsız ve kolay bir yoludur. İşlem sırasında genital bölge ile ilişkili doku veya organlar zarar görmez. Bu bölgeye uygulanan lazer epilasyon oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Bu bölgedeki kıllar genellikle daha kalın ve koyu renkli olduğu için işlemin tamamlanması 5-6 seans sürebilmektedir.

Sırt Bölgesi Lazer Epilasyonu

lazer epilasyon nedir hangi bolgelere yapilir6

Sırt bölgesine lazer epilasyon genellikle erkeklerin ilk tercihidir. Sırtında lazer epilasyon yaptıran pek çok kişi, sadece kozmetik nedenlerle değil, aynı zamanda kıl dönmesi tehlikesini önlemek için de yaptırıyor. Ayrıca bu bölgede lazer epilasyon çok rahat bir seçenek olacaktır çünkü kişiler genellikle sırtlarındaki tüyleri kendi başlarına alamayabilirler. Derinlemesine nüfuz edebilen lazerler genellikle sırt epilasyonu için kullanılır.

Koltukaltı Lazer Epilasyonu

lazer epilasyon nedir hangi bolgelere yapilir5

Koltuk altı lazer epilasyon uygulaması herkesin uygulayabileceği bir epilasyon türüdür. Hem kadınlar hem de erkekler bu uygulamayı rahatlığı nedeniyle seviyor. Bunun yanında estetik ve hijyenik birçok nedeni vardır. Koltuk altı bölgesi lazer epilasyona olumlu yanıt veren bir bölgedir. Yaklaşık 4-6 seansta kişinin kılları seyrelmekte veya tamamen yok olmaktadır. Ayrıca bu bölgedeki tüylerin alınması kişinin koltuk altlarında kıl dönmesi riskini de ortadan kaldırır. Bu bölgedeki epilasyon lenf bezlerine herhangi bir zarar vermez. Çünkü epilasyon sırasında vücuda verilen ışınlar cildin üst katmanlarına yönlendirilir ve alt katmanlara ilerleyemez.

Lazer Epilasyon İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu