Yaz Aylarında Evcil Hayvan Bakımı İçin İpuçları

instagram takipçi hilesi

Evcil hayvanlarınız yaz aylarında özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Onun daha sağlıklı bir yaz mevsimi geçirmesi ve mutlu olması için ihtiyacınız olam tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

yaz aylarinda hayvan bakimi 3

Soğuk ve sıkıcı kış aylarından sonra gelen yaz mevsiminin tadını insanlar kadar evcil hayvanlarda çıkarmak ister. Fakat evcil hayvanların sıcak hava ve yakıcı güneş sebebiyle yaz günlerinde özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Çünkü günden güne etkisini hissettiren yaz sıcakları hayvanların üzerinde hayati tehlikelere neden olabilir.
Kediler ve köpekler artan sıcaklık ve susuzluk sebebiyle halsiz kalabilir , hatta kalp krizi geçirebilirler. Bu gibi olumsuzların önüne geçmek yine sizin elinizdedir.

Evcil hayvanınıza keyifli ve sağlıklı bir yaz dönemi geçirtmek istiyorsanız eğer aşağıda bulunan ipuçlarına göz atarak uygulamalısınız.

Aktivite Saatlerini Değiştirin

yaz aylarinda hayvan bakimi 1

Köpeğiniz öğle saatlerinde yürüyüşe çıkmaya , kediniz ise öğle saatlerinde kedi kapısını kullanarak bahçeye çıkmaya alışmış olabilir. Ancak özellikle de öğle saatlerini kapsayan bu aktivite saatleri yaz şartlarına göre hiç uygun olmayacaktır. Güneş ışınlarının en dik geldiği ve aşırı sıcakların hakim olduğu öğle saatleri insanlara olduğu kadar evcil hayvanlar içinde oldukça tehlikelidir.

Arabada Yalnız Bırakmayın

yaz aylarinda hayvan bakimi

Birden fazla evcil hayvan bakan insan , arabanın camlarını az aralayarak evcil hayvanlarına yeterli oksijen sağlayacağını düşünür ve onları arabada tek başına bırakma hatasına düşer. Fakat kediler ve köpeklerin insnanlar gibi terlemediğini bilmesi gerekmektedir.

Kedi ve köpekler vücut sıcaklıklarını hava yolu ile dengelerler ve havanın sıcaklığına bağlı olarak kendilerini serinletirler. Eğer arabada ki sıcak havayı devamlı olarak solumaya devam ederlerse sıcaklıkları sürekli artar ve bu durumda ölümcül olabilir. Kediler ve köpekler kapalı kaldıkları bir araba içerisinde ;

Strese girebilir ,

Solunum zorluğu çekebilir ,

Bitkin kalabilir ya da baygınlık geçirebilir ,

Oksijensiz ortam ve sıcak hava ile kalp krizi geçirebilirler.

Kedi ve Köpekler Nasıl Serinlemeli ?

yaz aylarinda hayvan bakimi 2

Sıcak yaz sıcaklarında dışarıda vakit geçirirken bazı evcil köpeklerin serinlemek için yüzdüğünü görebilirsiniz. Fakat bu durum her köpeğin usta bir yüzücü olduğunu göstermez. Yüzme konusunda deneyimi olmayan köpekler denizde kaybolabilir , panikleyerek boğulma tehlikesi ile karşı karşıya gelebilirler.

Köpeklerin yakında gözetim altında yüzülmesi için izin verilmeli ; deniz , göl gibi yerlerde yalnız başına bırakılmaması gerekmektedir. Evcil hayvanların serinlemesi için şunları deneyebilirsiniz :

Buz aküleri evcil hayvanların serinlemesi için en ideal ve pratik ürünlerden birisidir. Kedi ve köpek yatağını buz aküleri kullanarak serinletebilirsiniz. Ancak doğrudan buz akülerine yatmasına izin vermemelisiniz.

Evcil hayvanlarınıza buzlu su vermeyin. Buzlu ya da soğuk su , evcil hayvanlarda bazı enfeksiyonlara sebep olabilir.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu