Yatırım ve Borsa

Yatırıma Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

instagram takipçi hilesi

Yatırım yapmaya karar verdiyseniz ve artık gereksiz para harcamayı bırakmak istiyorsanız buraya uğradığınız iyi olmuş. Çünkü bu yazımda sizlere yatırıma başlamadan önce yapılması gerekenleri paylaşacağım.

İnsanlar yatırım kararı aldıklarında bazı konuları es geçerler ve bu geçtikleri konular küçük gibi gözükse de yatırımlarında ya zararlı çıkmışlardır yada bekleme sürelerini uzatmışlardır. O yüzden bazı konulara dikkat etmeliyiz ve yatırım yaparken birde stresle uğraşmayalım.

Teknoloji geliştikçe yatırım yapma hızı da gelişiyor. Şuan tüm aracı kurum ve bankaların Mobil ve Bilgisayar platformları var ve kolayca girerek istediğiniz yatırım aracında işlem yapabilirsiniz. Hızlı işlem yapmamızı sağlayan platformlar nedense hızlı karar almamıza da etki ediyor. Hızlı kararlar bazen bizleri hatalara sürüklüyor ve bu hatalar da para kaybetmemize neden oluyor. O yüzden yatırım yaparken anlık kararlardan kaçınılmalı ve bilinçli bir şekilde yatırım yapılmalıdır.

yatırım 1

AMACINIZI BİLİN

Yatırıma başlamadan önce neden yatırım yapmalısınız ? bu soruları kendinize cevaplayın ev almak için mi? araba almak için mi? yoksa çocuklarınız için mi ? Amacınızı belirlediğinizde yatırım yapma hırsınız artabilir ve kontrol edebilirsiniz.

RİSKİ UNUTMAYIN

Yatırım araçlarının riskli olduğunu bilin ve ne kadar risk almak istediğinizi belirleyin. Risk arttıkça kazanç da artar, risk azaldıkça kazanç da azalır. Ama eğer risk takibi yapamıyor ve yetenekli değilseniz yüksek riskten kaçının birde elinizde ki paradan olmayın.

BORÇ PARAYLA OLMAZ

Kesinlikle yatırımınızı borç parayla yapmayın. Kredi çekerek riskli yatırım araçlarında değerlendirme çalışmayın veya profesyoneller tarafından yardım alın, Borç para kaybedildiği zaman iki kez kaybetmiş olacaksınız. Riskinizi ikiye katlamayın, stres oranınızı yükseltmeyin.

ÇEŞİTLENDİRİN

Kırılacak eşyalarınızı sert cisimlerin yanına koymayın, veya iyi koruyun. Yatırım yaparken oluşturacağınız sepetinizi çeşitlendirin, hissenin yanına birde döviz ekleyin yetmediyse bir de emtia ekleyin böylece hem riskinizi bölmüş olacaksınız hemde kendinizi kontrol altında tutmuş olacaksınız.

TEŞVİKLERİ TAKİP EDİN

Bazen aracı kurumlar veya bankalar sizler yatırım yapın hesaplarına sıcak para verin diye yatırım teşvikleri oluştururlar sizler bunları takip edin. O teşviklerden faydalanın. Yatırım yaparken yatırımlarınızın tasarrufunu yapın.

yatirim2 31905

ŞİRKET HER ŞEYDİR

Yatırım hesabınızı açacağınız şirkete dikkat edin, araştırın bakın bakalım lisansları var mı ? Yoksa paranız duman olabilir o yüzden şirket seçimi en önemlisidir. Komisyonlarına da dikkat etmeyi unutmayın, komisyonların fazla olması sizlerin fazladan para vereceğiniz anlamına gelir boşuna fazladan para vermeyin.

O AL DEDİ BU SAT DEDİ

Yatırım yaparken kimseleri dinlemeyin ama ipuçları yakalamaya bakın. Söyledikleri yatırım aracını birde siz araştırın analiz edin kendinize güvenin. Eğer bir hisseden berberinizin veya annenizin bile dikkatini çektiysen koşarak uzaklaşın.

Yatırımın en büyük olayı sabırdır. Sabrınızı kontrol etmeyi öğrenin, sabırsızlık sizlere ya kaybettirecektir yada daha fazla kazanmanıza engel olacaktır.

yatırım 2

Herkes yatırım yapabilir ama önemli olan bilinçli yatırım yapmaktır.

Sizlere çok sevdiğim biz sözü paylaşayım bunu hiç unutmayın : Zengin parasıyla yatırım yapar ve geri kalanını harcar. Fakir ise parasını harcar ve geri kalanıyla yatırım yapar.

Yatırım yaparken analiz yapmayı öğrenin onun için bir önceki yazım olan Temel Analiz Nedir? yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu