Girişimcilik ve İşletme

Ticari Kredi Kartı Nedir, Nasıl Başvurulur? Normal Kredi Kartından Farkı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Ticari Kredi Kartı Nedir, Nasıl Başvurulur? Normal Kredi Kartından Farkı Nedir? Ticari kredi kartı, işletmeler için özel olarak tasarlanmış bir kredi kartına verilen addır. Bu kartlar seyahat, konaklama ve yakıt gibi iş harcamaları için kullanılabilir. Ticari kredi kartları, bir işletme hesabı karşılığında verilir. İşletmenin mali verilerine göre kart limitleri çok yüksek olabiliyor.

Ticari Kredi Kartı Nedir, Nasıl Başvurulur? Normal Kredi Kartından Farkı Nedir?

Ayrıca bu kartlar bireysel kredi kartlarına göre daha fazla taksit yapma imkanına sahiptir. Bir ticari kredi kartı, ticari harcamaları kişisel harcamalardan ayırır. Ayrıca iç harcamaların raporlanmasını kolaylaştırır. Kart seçimi konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, ticari kredi kartları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Ne İşe Yarar?

ticari kredi karti nedir nasil basvurulur normal kredi kartindan farki nedir

Bir ticari kredi kartı, bir işletmeye ait olması bakımından normal bir kredi kartından farklıdır. Ticari kredi kartı, işletmelerin çek ve senet yerine taksitli ödeme yapmasına olanak tanır. İşletmeniz için nakit avans çekmek için bir ticari kredi kartı da kullanabilirsiniz.

Ticari kredi kartınız ile taksitli ödeme yapabilir. Bankanıza otomatik ödeme talimatı verebilir ve faturanızı anında ödeyebilirsiniz. İşletme kredi kartı ile anlaşmalı işyerlerinden de indirim alabilirsiniz. Ayrıca işletme giderlerinizi kayıt altına alabilir, bankanızın işletmenize sunduğu ödeme kolaylıklarından ve ayrıcalıklardan yararlanabilirsiniz.

Ticari kredi kartlarının genel avantajları şu şekildedir;

ticari kredi karti nedir 2

  • Çek ve senet kullanmadan taksitli alışveriş yapabilirsiniz.
  • Borcun asgarisini ödeyip kalanını taksitlendirebilirsiniz.
  • Ekstreyi öteleyebilirsiniz.
  • Aylık harcamalarınızı raporlayabilirsiniz.
  • Bankanıza özel indirim ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz
  • Sigorta prim ve vergi borçlarınızı ödeyebilirsiniz.
  • Otomatik ödeme talimatları oluşturabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı İle Normal Kredi Kartı Arasındaki Fark Nedir?

1) Her iki kart türü de taksitli nakit avans kullanımına izin verir. Ancak ticari kartlar genellikle daha uzun taksit seçenekleri sunar. Bireysel kredi kartlarında taksit sayısı 6-12 arasında değişirken, ticari kartlarda bu sayı iki katına kadar çıkabilir. Bu özellik, KOBİ’ler ve işletmeler için finansmana daha kolay erişim sağlar.

ticari kredi karti nedir

2) Her iki kart da anlaşmalı üye işyerlerinden yapılan taksitli alışverişlerde geçerlidir.

3) Devlet, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik ürünlere taksit ödeme kısıtlaması getirmiştir. Ticari kredi kartı ile bu tarz kısıtlamalara takılmadan elektronik cihaz almak çok daha kolaydır. Bilgisayar ve akıllı telefon ticari kredi kartlarında bireysel kartlara göre daha fazla taksit imkanı vardır.

4) Bireysel ve ticari kredi kartları arasında farklılıkların birçoğu limit, taksitli nakit avans ve faiz oranlarından kaynaklanır. Ticari kredi kartlarının limiti genellikle şirketin hacmi veya kredi sicili durumuna göre belirlenirken, bireysel kredi kartları için limit, kart sahibinin aylık gelirine göre belirlenir. Bu sebeple, ticari kredi kartlarının limitleri genellikle daha yüksektir.

5) Bireysel ve ticari kredi kartlarının faiz oranları da farklıdır. Borcun ödenmemesi durumunda, bireysel kredi kartlarına uygulanan faiz oranı, ticari kartlara göre daha düşüktür.

6) Hem bireysel hem de ticari kredi kartları sadece asgari ödeme tutarını ödeyebilirsiniz. Ancak bireysel kredi kartının asgari ödeme tutarı %30-40 oranında belirlenir. Ticari kredi kartlarında bu oran genellikle %10’dur.

Ticari Kredi Kartı İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu