İnsan Kaynakları

Persona Nedir, Nasıl Oluşturulur?

instagram takipçi hilesi

Persona Nedir?

İdeal müşteri portresi birçok farklı kişisel standarda göre belirlenir ve özellikleri vardır. Kısaca “persona” olarak anılır. Karakter ve kimlik anlamlarını taşıyan bu kelime sıradan müşterinizin karakteri ve karakteridir. Bazı araçlar kullanılarak analiz edilen kimlik aslında hayali bir karakter ama müşterileri anlamak ve doğru iletişim kurmak çok faydalı bir iştir.

E-ticarete yeni başlayanlar tarafından kullanılabilecek bir yöntem olsa da, aktif olarak yeni müşterilere hizmet veren e-ticaret sitesi sahiplerine de yardımcı olur.

Yeni bir kariyer hayaliniz var. İhtiyacınız olan motivasyon cebinizde ve bilginiz zaten yüksek. Program bittikten sonra geriye tek bir hedef kalıyor; başarılı olmak. İş hayatında başarılı olmanın yolu bir labirent gibidir. Karmaşık ve bazen erişilemez. Ancak, doğru yolu bulmanın bir püf noktası var.

persona nedir nasil olusturulur4

Ana hedef, pazarlamanın gücüdür. Çünkü pazarlama her şeydir. Ürününüz istediğinizi yapsın ve hizmetinizle etkilesin, iyi bir pazarlama yaklaşımınız ve kitle analiziniz yoksa labirent karmaşık hale gelir.

Persona Nasıl Oluşturulur?

Müşteri kitlenizi anlamak için oluşturacağınız personaları da anlamalısınız. Kurgusal bir karakter yaratacaksınız, ancak bu karakteri gerçek bir kişiye dönüştürmek, gerçekte kimi temsil ettiğini anlamanıza yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için, her karakter çalışmasında önce bir kimlik kartı yapın, karaktere isim verin ve bir fotoğraf ekleyin. Verileri analiz ettiğimizde kişinin kişiliği de ortaya çıkan bilgilerle şekilleniyor. Karakterinizi oluşturmak için öncelikle yüzeysel bilgilerle başlamalısınız.

persona nedir nasil olusturulur3

Demografi, temel bir iskelet oluşturmak için kullanışlıdır. Fotoğrafınızı ve adınızı oluşturmak için demografisini de kullanabilirsiniz. Demografi genellikle şunları içerir:

  • Cinsiyet
  • Yaş
  • Medeni durum
  • Coğrafi konum
  • Aylık gelir
  • Eğitim durumu

Karakterinizin çevrimiçi alışveriş ihtiyaçlarını ve alışveriş yolculuğu sırasında sergiledikleri davranışları analiz etmek, onların beklentilerini karşılamanıza yardımcı olabilir. Daha çok ilgi duyduğu ürün gruplarını ve bu ürünleri hangi koşullarda denetlediğini takip edebilirsiniz. Bu kriterlere dayanarak onların ilgi alanlarını, isteklerini ve ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz.

Persona Nasıl Belirlenir?

Kişi belirleme sürecinin amacı, müşteri bazında veri toplamak ve bu doğrultuda bir analiz oluşturmaktır. Müşterilerin satın alma motivasyonunu etkileme süreci, ne tür bir pazarlama yapılması gerektiğine dair en önemli ipuçlarından biridir. Bu satın alma motivasyonu pazarlama stratejisini belirler.

persona nedir nasil olusturulur1

Rol tanıma farklı süreçlerde gerçekleşir. İlk olarak, geniş bir nüfus anketi yapıldı. Müşterilerin yaş profilleri, sosyal ve ekonomik durumları, satın alma motivasyonları, ilgilendikleri ürünler, satın alma sıklığı ve daha fazlasını içeren geniş ölçekli kitle analizi yapın. Ardından, potansiyel müşteri sorunlarını belirleme kısmı gelir. Buradaki amaç, danışanın karşılaştığı sorunları çözebilme becerisini kazandırmaktır.

Pazarlama sürecinde müşterilerin en çok şikayet ettiği süreçlerin veya sorun yaratan durumların derinlemesine analizini yapın.

Bu sorunlar, müşterinin ürün detaylarına erişmesiyle başlar ve satın alma aşamasındaki ödeme sorunlarına kadar devam eder.

Persona İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=3_E56kBtJig

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu