İnsan Kaynakları

Essay Nedir? Türleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Essay, türkçe’de deneme veya makale ile aynı anlama gelmektedir. Farklı türde yazıların etkili bir şekilde yazılması akademik başarı için kritik hale gelmiştir. Makale yazma, yaygın bir okul ödevi, standart testlerin bir parçası ve üniversite başvuruları için bir gerekliliktir. Genellikle testlerde, bir yazma istemine cevaben yazılacak doğru makale türünün seçilmesi, sorunun doğru yapılmasının anahtarıdır.

Bir düzineden fazla essay türü vardır. Böylece kafanızın karışması kolaydır. Ancak, sayının gerçekte daha yönetilebilir olduğundan emin olabilirsiniz. Temel olarak, geri kalanı oluşturan varyasyonlarla birlikte dört ana makale türü vardır.

essay 1

Dört Başlıca Yazı Türü

Essay türleri arasında ayrım yapmak sadece yazıcının amacını belirleme meselesidir. Yazar kişisel bir deneyimden bahsetmek, bir şey tanımlamak, bir sorunu açıklamak veya okuyucuyu belli bir bakış açısını kabul etmeye ikna etmek ister mi? Dört ana tür makale bu amaçlara yönelikti.

1. Anlatı Denemeleri (Narrative Essays)

Anlatı yazısında, yazar gerçek yaşam deneyimi hakkında bir hikaye anlatır. Bir öykü anlatmanın kolay gelebilir gibi görünse de, anlatım yazısı öğrencileri düşünmeye ve kendileri hakkında yazmaya zorlar. Bir anlatı essayi yazarken, yazarlar hikayeyi olabildiğince canlı hale getirerek okuyucuyu dahil etmeye çalışmalıdır.

Anlatı yazılarının genellikle ilk kişiye yazılması, okuyucunun ilgisini çekmeye yardımcı olur. İyi hazırlanmış bir anlatı makalesi, bir sonuç çıkarmak veya kişisel bir açıklama yapmak için inşa edilecektir.

2. Betimleyici Denemeler (Descriptive Essays)

Bir yazar bir kişiyi, mekanı, nesneyi ve hatta özel öneme sahip bir olayı tanımlayabilir. Anlatı denemeleri ile çok benzerdir. Bununla birlikte, bu tür bir yazı, açıklama uğruna açıklama değildir. Betimleyici makale, açıklama yoluyla daha derin bir anlam iletmeye çalışır. Tanımlayıcı bir makalede, yazar, renkli sözcüklerin ve duyusal ayrıntıların kullanımıyla söylememeli, göstermemelidir.

essay 2

3. Açıklayıcı Denemeler (Expository Essays)

Açıklayıcı makale, bir konunun dengeli bir analizini sunan bilgilendirici bir yazıdır. Açıklayıcı bir makalede, yazar gerçekleri, istatistikleri ve örnekleri kullanarak bir konuyu açıklar veya tanımlar. Açıklayıcı yazı, karşılaştırma ve karşıtlık denemeleri, sebep-sonuç denemeleri ve “nasıl yapılır” veya işlem deneyi gibi çok çeşitli kompozisyon çeşitlerini kapsar.

4. İkna Edici Denemeler (Persuasive Essays)

Gerçeklerin sunumunda açıklayıcı bir deneme gibi olsa da, ikna edici makalenin amacı okuyucuyu yazarın bakış açısını veya önerisini kabul etmeye ikna etmektir. Yazar, gerçekleri ve mantığı, örneklerini, uzman görüşünü ve mantıklı akıl yürütmeyi kullanarak bir vaka oluşturmalıdır. Yazar, tartışmanın tüm taraflarını sunmalı, ancak belirli bir pozisyonun neden doğru olduğunu açık ve net bir şekilde aktarabilmelidir.

essay 3

Tüm Essay Türleri

 • Descriptive essays (Betimleyici Makaleler)
 • Definition essays (Tanımlayıcı Makaleler)
 • Compare and contrast essays (Karşılaştırma Makaleleri)
 • Cause and effect essay (Neden-Sonuç Makaleleri)
 • Narrative essay (Anlatı Makaleleri)
 • Advantages-Disadvantages Essay (Avantaj-Dezavantaj Makaleleri)
 • Process essay (Süreç Makaleleri)
 • Argumentative essays (Tartışmacı Makaleler)
 • Critical essays (Kritik Makaleleri)
 • Expository essay (Açıklayıcı Makaleler)
 • Persuasive essay (İkna Edici Makaleler)
 • Opinion Essay (Fikir-Düşünce Makaleleri)

Essay ile ilgili videolar

Kaynak
Konuşarak Öğren

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu