Kişisel GelişimYaşam

Yaşlanmaktan Korkuyor musunuz? Yaşlanmaya Karşı Etkili Öneriler

instagram takipçi hilesi

Yaşlanmak, hayatın doğmak, büyümek, aşık olmak gibi doğal süreçlerinden bir tanesidir. Herkesin hayatının bir döneminde bir gün benim de başıma gelir mi acaba? diye düşünerek tasalandığı yaşlılık sürecini, ertelemek için hayatınızda bazı şeyleri düzene koymanız gerekir. Bu sayede daha sağlıklı ve dinç bir ömür yaşayabilirsiniz. Özellikle 25 yaşından sonra aşağıda verilen önerilere dikkat ederek hayatınızı daha dinamik hale getirebilirsiniz. İşte yaşlanmaya karşı etkili öneriler:

30’lu yaşların sonunda kendini göstermeye başlayan yaşlanma korkusu ile mücadele için etkili yöntemler burada!

1.Fiziksel Aktivite

yaşlanmaktan korkuyor musunuz? yaşlanmaya karşı etkili öneriler

Spor, insan hayatının olmazsa olmaz sürecidir. Hangi hastalık ile mücadele ederseniz edin uzmanların söyleyeceği ilk şey “hareket edin.” olacaktır. Hareketsiz bir yaşam, ömrü kısaltan bir olumsuz alışkanlıktır. Günlük en az 30 dakika yürüyün. İşe araba ile gitmek yerine, yürüyerek gidin. Bisiklet sürün, yüzmeye gidin. Ama asla durmayın. Kalkın o yataktan, bırakın saatlerce uyumayı. Hayatı yakalayın bir yerlerinden. Henüz sağlıklı iken kıymetini bilin kendinizin ve vücudunuzun.

2. Yaşlanmaya Karşı Etkili Öneriler: Çalışan Bir Zihin

yaşlanmaktan korkuyor musunuz? yaşlanmaya karşı etkili öneriler

Zihinsel olarak aktif olmak en az fiziksel olarak hareket etmek kadar önemlidir. Hayatta kaldığınız her gün yeni bir şey öğrenmek için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı iyice değerlendirin.Öğreneceğiniz şeylerin asla bir sınırı yok. Hayat bir bilgi havuzu. Kitap okuyun, bulmaca çözün, dil öğrenin, matematik ile aranızı düzeltin.

3. Yaşlanmaya Karşı Etkili Öneriler: Çalışmak

yaşlanmaktan korkuyor musunuz? yaşlanmaya karşı etkili öneriler

Birçok uzmanın “emekli olmayın” dediğini duymuşsunuzdur. Emekli olduktan sonra yaşlanma süreci hızla ilerler. Elbette yıllarca çalıştıktan sonra durup, soluklanıp emekli maaşınızı yemek isteyebilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınızdır. Fakat bu da bir yere kadardır. Kendinize emeklilik sürecinden sonra yeni bir iş bulabilirsiniz. En basiti küçük bir tarlaya ekin, biçin. Yine az da olsa para kazanın.

4. Beslenmeye Dikkat

sağlıklı beslenme

Gençken de yaşlıyken de beslenmeye dikkat etmeniz gerekir. Fast food, kızartmalar, ızgaralar, abur cuburlar çok lezzetli biliyoruz. Fakat bunların fazla tüketilmesi hatta alışkanlık haline getirilmesi sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Televizyonda uzun yaşayan insanlara denk gelmişinizdir. Beslenme alışkanlıklarına baktığımızda ise mutlaka sebze ve meyvelerden bol bol tükettikleri görülür. Siz de doğal beslenmeyi kendinize alışkanlık haline getirerek geleceğe yatırımda bulunabilirsiniz.

5. Yaşlanmaya Karşı Etkili Öneriler: Aşkı Bulun

aşk

İnsanın mutluluğu evinin içindeki kişilerde saklıdır. Dışarıda yaşadığınız onlarca sıkıntının, stresin ardından kollarında huzur bulabileceğiniz, dizlerinde rahatlıkla uyuyabileceğiniz kollarında anne-baba güveni olan birine aşık olun. Bu kişi, sizi siz olduğunuz için sevsin. Arkanıza yastık koymaktan, başınız ağrıdığında masaj yapmaktan gocunmayan biri olsun bu. Bir süre sonra kendiniz de göreceksiniz ki bu aşk sizi gençleştirecek ve mutlu edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu