Kişisel Bakım

Yara İzi Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

yara izi 1

Yara izi, çeşitli kaza ve darbe sonucunda ortaya çıkan cilt problemidir. Bazı durumlarda akne problemlerinden sonra da görülebilir. Sivilcelerle oynanması, yara izi oluşumunu tetikler ve estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkar.

Akne sorunu daha çok yağlı ciltlerde ortaya çıksa da, yara izi hem yağlı hem de kuru cilt yapısına sahip kişilerde görülebilir. Sivilcelerle oynanması yara izine sebep olabileceği gibi siyah noktaların temizlenme süreci de bu izleri meydana getirebilir. Özellikle yüz bölgesinde yara izi oluşumunu önlemek için sivilceler sıkılmamalıdır ve siyah noktalar gereğinden fazla işlem görmemelidir. Yara izi oluşumunu engellemenin bir diğer temel yöntemi ise akne oluşumunu engellemektir. Akne oluşumunu engellemenin başında sağlıklı beslenmek, cildi her akşam yatmadan önce temizlemek, sigara kullanmamak ve temiz yastık kullanmak gibi yöntemler gelir.

Yara İzi Nasıl Geçer?

Yara izlerini gidermek için öncelikle doğal yöntemlere başvurmak gerekir. Çok derin olan ve doğal yöntemlerle geçmesi mümkün olmayan yara izlerinin cerrahi müdahalelerle giderilmesi mümkündür.

yara izi 2

Domates ile tedavi

Yara izlerini doğal yöntemlerle geçirmek için domates tüketimi tavsiye edilir. Domates, içerdiği bol miktardaki likopen sayesinde cilde büyük oranda fayda sağlar. Domatesin çiğ olarak suyu içilebilir. Bunun yanı sıra domatesi pişirerek tüketmek de tavsiye edilir. Bu sayede likopenin açığa çıkışı desteklenir ve cilde olan faydası artar. Çiğ tüketilmesi halinde zeytinyağı ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilir.

Domatesi yemek kadar cilde sürmek de etkili bir yöntem olacaktır. Dilimlenen domates yara izi olan bölgeye 4 – 5 dakika kadar masaj yaparak yedirilir. Daha sonra yaklaşık 15 dakika kadar beklenir ve ılık suyla yıkanır. Aynı zamanda cildin nemlenmesinde de etkili olan domates, sık sık tüketilmelidir.

yara izi 1

Bal ile tedavi

Yara izi gidermek için organik ve doğal bal kullanılması tavsiye edilir. Doğal bir nemlendirici özelliği de taşıyan bal, ciltteki dokuların yenilenerek yara izlerinden kurtulmasına yardımcı olur.

2 çay kaşığı balı 2 çay kaşığı karbonatla karıştırmak gerekir. Daha sonra bu karışım yara izi olan bölgeye 4 – 5 dakika masaj yaparak yedirilir. Sıcak bir havluyla sarılan bölge, 10 – 15 dakika sonra açılır ve güzelce yıkanır.

Merve Cihan

Okur, yazar ve çizer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu