Kişisel Bakım

Yanık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Yanığa Ne İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

Yanığa ne iyi gelir? Yanık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Yanık, vücutta travma yaratan ve ciddi izler bırakabilecek deri sorunudur. Kaza sonucu oluşan yanıklar hemen tedavi edilmediği sürece çok kötü duruma gelebilir. Yanık konusunda birçok ilaç geliştirilmiştir ancak evde doğal malzemeler ile yanık tedavisi yapılabilir. Herkesin yaşadığı yanık sorunu doğal yollarla ve ilaçlarla geçirilebilir.

Yanık Nedir?

Cilt, aşırı derecede sıcaklık, güneş yada kimyasala maruz kalınca yanar. Yanık her insanın bir kez de olsa yaşadığı bir durumdur. Yanığın dereceleri vardır ve tehlike durumu bu şekilde anlaşılır. Yüksek ısıdan, kimyasallardan uzak durmak gerekir. Birinci, ikinci ve üçüncü derece yanık olarak çeşitleri bulunmaktadır. 

yanik cozumu

Yanıklara ilk yardım nasıl yapılır?

Yanık halinde hemen soğuk su konmalıdır. Buz durumu daha kötü yapacaktır bu nedenle soğuk su kullanmak önemlidir. Yanan bölge hemen soğuk kompres yapılır. yanığın ilk 5 dakikasında soğuk su tutmak her zaman önem taşır. Yanık bölgesinde herhangi takı varsa hemen çıkarılması gerekir.

Yanık sonrasında yanan bölgede hızlı bir şişme olabilir. Bu nedenle yanan yer serbest bırakılmalıdır. Yanan bölgeye kafaya göre kremler ve jeller sürmek zararlıdır. Soğuk kompres sonrasında hemen doktora gitmek gerekir. Doktorun verdiği merhemler her zaman işe yarar. 

yanik tedavisi

Yanık tedavisi nasıl yapılır?

Yanıklarda ilk yardım sonrasında yaranın kendine gelmesi için ilaçlar kullanılır. İlaç kullanımını istemeyenler evde kendi tedavisini uygulayabilir. Evde doğal yollarla yanık tedavisi yapılır. Antibiyotik kremler ile acı hafifleyebilir. 

Bal

Yanık yere bal sürüp bekletmek acıyı aza indirir. Balı sürdükten sonra 10 dakika bekletip durulamak önem verir. İnce bir tabaka halinde sürmeniz gerekir. Günde 5 defaya kadar tekrarlayabilirsiniz.

Yoğurt

Bilinen en eski yanık tedavi yöntemlerinden biri yoğurttur. Yoğurt sürmek yanık bölgeyi serinletir ve acıyı azaltır. Direkt olarak güneşte yanmış ciltler için son derece bilinen bir yöntemdir.

yanikk

Çiğ Patates

Yanan bölgeye ilk soğuk su kompresi yapıldıktan sonra patates kullanmak iyi gelir. Patatesi ince ince doğrayıp yanan bölgeye kullanmak gerekir. Kullanmadan 5 dakika önce buzlukta bekletmek daha etkili olacaktır. Diğer bir yöntem ise suyunu kullanmaktır. Patatesi sıkıp suyunu yanan bölgeye sürerek 10 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın. Acının hemen geçtiğini hissedeceksiniz.

Siyah Çay

Çayın soğuduktan sonraki hali yanıklar için iyi gelir. Soğuduktan sonra bir süre buzlukta bekletin ve yanan bölgeye sürün. Acıyı azaltmak için birebir olacaktır. Tüm bu yöntemler sadece hafif yanıklarda kullanılır. Üçüncü derece yanıklarda bu yöntemler işe yaramaz. Ciddi bir sağlık muayenesi ve tedavisi gerekmektedir. 

Yanığa Ne İyi Gelir ile İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu