Cilt SağlığıKişisel Bakım

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Kafası karışık hava durumunun toparlanmasıyla yaz sıcakları kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Sıcaklardan bunalıp serinlemek isteyenler  ise sahillere, güneşlenmeye ve denizin keyfini çıkarmaya başlamış durumdalar. Güneşin en dik noktada olduğu öğle saatlerine dikkat etmekle birlikte farkında olmadan kavurucu güneş ışınlarına maruz kalabilirsiniz.

Yalnızca güneşlenerek değil korumasız biçimde denizin içinde zaman geçirmek bile güneşin bedeninizi yakmasına bir neden olabilir. Güneş yanığının verdiği acı kadar görüntüsü de pek hoş gözükmeyebiliyor.

gün 4

Sahilden eve döndüğünüzde yavaş yavaş kendini göstermeye başlayan acı sizi çileden çıkartabilecek düzeyde olabilir. Bununla beraber kıpkırmızı bir vücut zamanla yerini soyulmaya başlayan bir omuza ya da sırta bırakabilir.Ancak tüm bu olumsuz senaryoları geride bırakıp acı veren ve hoş bir görüntü barındırmayan güneş yanıkları için alternatif tedavi yöntemlerinin başlıcalarını sizin için derledik. İşte güneş yanıklarına ne iyi gelir, güneş yanıkları nasıl geçer sorularının yanıtları.

Güneş Yanığına Karşı Neler Yapılmalıdır? Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

  • Güneş yanığı olan bölgeyi duru su ile ıslattıktan sonra banyo lifi ile vücudunuza sürebilirsiniz.
  • Ilık siyah çayı yanık olan bölgeye masaj yoluyla tedavi edilebilir.
  • Vücudunuz su topladığı taktire hiçbir şekilde ellenmemeli, hava alması sağlanarak kendi kendine geçmesini beklemek gerekir.

gün 5

Karbonat ısı düşürücü etkiye sahip olduğu için söz konusu iltihabı da yok eder.Soğuk olmayan ılık bir su ile duş almak bedeninizi rahatlatacaktır.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Zeytinyağı

gün 9

Bronzlaşmak için de yanıkları geçirmek için de zeytinyağı en doğal maddedir. Güneş yanığının oluğu bölgedeki acıyı ortadan kaldırmasıyla birlikte gerilen cildi yumuşatarak sertleşmesini önler

Salatalık

gün 7

Kadınların mucizevi bakım ürünü olan salatalık sadece bakımda değil tedavide de müthiş bir etki yaratır. Yanık olan bölgelerin fazlalığına göre bir veya birden fazla salatalığı kabuklarıyla bir arada rendeleyerek suyunu iyice sıkın ve yanığın yoğun olduğu yere sürün. Salatalığın içinde barındırdığı faydalı ve mineralli su cildinizi rahatlatacak ve acınızın geçmesini sağlayacaktır.

Siyah Çay

gün 6

Tüm Türkiye’nin neredeyse olmazsa olmazı olarak addedilen çayı güneş yanığının tedavisi için de kullanabilirsiniz.Yanığın oluştuğu bölgeye ılıştırılmış poşet çay koyduğunuzda şiddetli olan acınız zamanla yok olacaktır.

Yoğurt

gün 2

Geleneksel tedavi araçlarının en bilineni olan yoğurt bu konuyla ilgili birçok dizi ve filme konu bile olmuştur. Aslına bakarsanız bu bir senaryo ürünü değil cilt yanıkları için en etkili çözümlerden biri. Gün içinde sık sık tekrarladığınızda acınızın yok olduğunu hissedeceksiniz.

Elma Sirkesi

gün 3

Bir pamuk yardımıyla yanığın bulunduğu alana masaj yaparak sirke suyunun yedirilmesi tedaviyi etkili bir hale getirecektir. Ayrıca doğal elma sirkesi yapımı için Maksatbilgi’deki tarif yazımıza buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Güneş Yanığını Geçirmek İçin Yulaf Ezmesi Tarifi

gün 8

Güneş ışınlarına çokça maruz kalan vücudunuzu rahatlatmak için yulaf ezmesi kullanmak etkili bir yöntem olabilir. 1 bardak kadar  kaynar suyun içine yarım su bardağı yulaf ezmesini döküp karıştırın ve ılımaya bırakın. Ortaya çıkan karışım soğuduğunda vücudunuzdaki yanık bölgelere yavaş bir biçimde yedirerek sürün. 4-5 dakika sonra duru suyla temizleyebilirsiniz.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu